| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Proběhla Cyklistická výprava Prokopským údolím po stopách Jaroslava Foglara (III.) Za odkazem Roberta Komoura

[ Autor: Martin Rosol | zařazeno: 4. 6. 2010 | přečteno 6024 ]

Když jsme v neděli 9. 5. 2010 v 11 hodin a 13 minut v nevelkém počtu tří účastníků startovali za krásného jarního počasí od hlubočepského viaduktu na již třetí cyklistickou výpravu pražským Prokopským údolím, ani zdaleka jsme netušili, kolik zajímavých míst a pěkných zážitků bude před námi. První zastávkou bylo skalní jezírko, které ožilo párem labutí a čerstvě vylíhlými káčaty.
Jisté obavy jsme prožívali při průchodu dlouhým tmavým tunelem - pozůstatkem po dřívější těžební činnosti. Hlavně do "NĚČEHO" nešlápnout!
U korálového útesu jsme byli podobně - jako před devadesáti lety tehdy dvanáctiletý Jaroslav Foglar svědky hrůzostrašného pádu kinoherce, dověděli jsme se, jaký že film se tu tenkrát natáčel, a zda je možné jej ještě dnes, po tolika letech, shlédnout.

Zde se k nám připojil čtvrtý účastník - Slávek Janov, který tuto dramatickou scénu mistrovsky zrežíroval.
Po pietním uložení ostatků kinohercova krví zbroceného těla do narychlo vykopaného rovu (část nešťastníkova trupu ulpěla na skalním výstupku ponechána zde za potravu supům), jsme pokračovali nyní už ve čtveřici k bývalému hostinci "U Kosů", kam za války, při nedostatku potravin chodil Jaroslav Foglar ze staré známosti pro vajíčka a mléko, a těšil se na jisté hezké opálené děvče v krátkých sukních, které mu je přinášelo.
Odtud jsme odjeli do legendárního tábořiště Dvojky - Lavóru.
Po marném hledání zmizelého Kerkova kamene jsme si krátce odpočinuli na památné zídce, ze které J. Foglar udílel povely svým oddílovým svěřencům.
A pak už vzhůru do jednoho z řeporyjských lomů, právě do toho, který v roce 1969 posloužil filmařům vedeným režisérem Hynkem Bočanem jako dějiště velké seriálové vontské bitvy.
A na tomto místě byla rovněž svedena závěrečná bitva soutěže "Za odkazem Roberta Komoura".
Úkol bojovníků spočíval v tom, nasbírat si dle získaných bodů za správné odpovědi na otázky ze základní části hry odpovídající počet kamenů vhodných k házení, barevně si je označit, a ze stanovené vzdálenosti jimi co nejvícekrát zasáhnout do hlavy Roberta Komoura, představovaného pytlem, připevněným ke stromu. To vše v časovém limitu 3 minut a 13 vteřin.
Po skončení bitevní vřavy se z celkového vítězství radoval Petr Rosol, který pěti přesnými zásahy nedal nejmenší šanci Robertu Komourovi, ani svým soupeřům, a odnesl si krásnou originální kresbu věnovanou Milanem Teslevičem.
Všichni účastníci poté obdrželi unikátní medaili znázorňující zrození žlutého kvítku coby odznaku stínadelských - krystal křemene pocházející ze zdejšího lomu představující kámen, kterým byl Komour zasažen, do něho vsazený český granát symbolizující Komourovu prolitou krev, uprostřed kovového žlutě lakovaného stylizovaného kvítku.
Na závěr jsme ještě prozkoumali další z lomů, o němž Otakar Fuka a Petr Štěpánek v televizním pořadu "Pokračování příště - Záhada hlavolamu" mylně tvrdili, že se největší vontská bitva odehrála právě v něm.
Litovali jsme všechny, kteří z nejrůznějších důvodů nemohli jet s námi. Zároveň mohou litovat všichni, kteří jet mohli a nejeli.
Budeme přemýšlet, zda tuto výpravu třeba po prázdninách ještě jednou nezopakovat.
Jste pro?


A zde jsou správné odpovědi na otázky ze základní části soutěže "Za odkazem Roberta Komoura":

1. Černé údolí.
2. Vápenec, případně pískovec.
3. Nejčastěji špatnou kvalitou filmového materiálu, ale také údajnými nepřátelskými postoji herce Jana Třísky proti ČSSR v zahraničí.
4. Hlavsova - vstup z Michalské.
5. Jan Kraus.
6. V kostele sv. Jakuba na rohu Malé Štupartské a Jakubské ulice.
7. Adolf Minský.
8. Jaroslav Machoň.
9. Nepromluvil.
10. Symbol sekery.
11. Na jaře.
12. Mochna jarní, případně v televizním seriálu použitá zlatice (forsythia) obecně známá (nesprávně), jako "zlatý déšť".



Prvotní článek i s otázkami naleznete zde: http://www.bohousek.cz/clanek-2010040011-cyklisticka-vyprava-prokopskym-udolim-po-stopach-jaroslava-foglara-iii-za-odkazem-roberta-komoura.html


















Foto: Martin Rosol
Kliknutím na fotografie se jejich náhled zvětší.



Na Bohouškovi naleznete i reportáže z předchozích cyklistických výprav Prokopským údolím.






Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .