| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Největší ježek v kleci byl k vidění ve Sluneční zátoce

[ Autor: Roman Liščák | zařazeno: 1. 7. 2010 | přečteno 6159 ]

V sobotu 19. června 2010 byl u příležitosti 20. výročí založení Sdružení přátel Jaroslava Foglara ve Sluneční zátoce u Ledče nad Sázavou, kde se každoročně konají setkání příznivců díla tohoto autora, prezentován a poprvé představen jeden z největších ježků v kleci, který byl kdy vyroben (největším ježkem byl donedávna hlavolam, který vyšel z dílny Jana Trojana -Roye).
Většina přítomných, kteří kdy přečetli Záhadu hlavolamu nebo jiný díl stínadelské trilogie, byli tímto maxihlavolamem naprosto uchváceni a byla by škoda, kdyby alespoň o fotografie a informace o tomto ježku byli ochuzeni i další, zejména čtenáři těchto stránek.

Nechme však již promluvit přímo výrobce tohoto hlavolamu, kterého jsem vyzpovídal přímo na místě, abych Vám takto zprostředkovaně přinesl minireportáž o maxiježkovi.
Zdeněk Kráčmar - JAFO: "Rozměry ježka odpovídají přesně kovovému, ke kterému zhotovil technickou dokumentaci František Ulč, ale je desetkrát zvětšen.To znamená, že průměr klece je 48 cm, výška 73 cm, šířka otvorů 20 cm, atd. Ježek má průměr 19 cm, ostny 4 cm - zkrátka všechny rozměry jsou zachovány. Klec je ze smrku a váží 15 kg, ježek je z buku a má 4 kg. Ježek je rozšroubovací, uvnitř jsou duralová pouzdra. Klec je lepená - na horní a dolní víka jsou naklíženy latě síly 3 cm, boky jsou seříznuty tak, aby byl otvor po vlepení rovný - tedy 20cm. Nahoře a dole jsem dolepil vždy dvě latě délky asi 25 cm, aby vyšel rádius. Všechny latě jsou přišroubovány vruty. Pomocí frézy na dřevo jsem si nahoře a dole udělal přesný průměr 48 cm a podle nich jsem dohobloval celou klec. Přímočarou pilou jsem udělal otvory do rádiusu a celou klec jsem obrousil vibrační bruskou. Poté proběhlo jen závěrečné "oživení" ježka, aby šel dovnitř a ven. Celkově mi to trvalo asi 80 hodin, a je to pěkná fuška - jak práce, tak i ta váha! Ale stálo to za to."












Bobří stopa 6-7/2010



Fotografie: Roman Liščák, Zdeněk Kráčmar, Vojtěch Bursa - Zpravodaj
Kliknutím na fotografie se jejich náhled zvětší.




Foglarovské výroky
„Vytvořil jsem si Modrý život a snažím se jím žít, abych se stal pravým šlechticem. Ne titulem, ale svými činy, celým svým životem“ - Láďa Vilemín Jirkovi Dražanovi na vysvětlenou svého příkladného jednání.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Historický přehled foglarovských organizací
31. 05. 2023
Počet komentářů: 10

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
31. 05. 2023
Počet komentářů: 5

Vyjde 11. Foglarovský sborník
20. 05. 2023
Počet komentářů: 4

Vyšla Ročenka foglarovce 2022
20. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Složitá situace v Pražské pobočce SPJF
23. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Deset let edice Klasické komiksy Marko Čermáka
14. 05. 2023
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .