| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Českokrumlovský deník (8.7.2011): Vzpomínka na Tomyho

[ Autor: Napsali jste nám | zařazeno: 9. 7. 2011 | přečteno 6254 ]

Stýček Tomy. Pod tímto pseudonymem vedl Erik Sterzinger (6. července 1911 – 25. dubna 1980) v časopise Mladý hlasatel populární hádankářskou rubriku. Ve své záslužné práci pokračoval i v poválečném Vpředu, to už jako poštovní tajemník v Českém Krumlově, kam se po roce 1945 přestěhoval.
Hádanky se samozřejmě objevovaly i v jiných dětských časopisech, zdaleka však nedosahovaly kvality a pestrosti "koutku české hádanky" Erika Sterzingera. On jediný totiž dokázal dát tomuto druhu zábavy systém, na který navázal řešitelskými turnaji, do kterých se s nadšením zapojovaly stovky, ba tisíce mladých hádankářů. "Něco takového zde před tím nebylo a nepodařilo se to ani žádnému z jeho následovníků," napsal hádankářský odborník ing. Jiří Raba v katalogu, který vyšel při příležitosti vernisáže výstava Po stopách Rychlých šípů v Muzeu hlavního města Prahy v roce 1997.
Přítomen byl sám autor Rychlých šípů Jaroslav Foglar. Právě Strýček Tomy byl jeho dlouholetý přítel a redakční spolupracovník. Tehdy si "Jestřáb", což byla Foglarova přezdívka, připomněl například táboření se svým oddílem v roce 1946 v Zátoni na Českokrumlovsku. Nežmu totiž Strýček Tomy začal hledat místo k táboření, Foglar mu napsal: "Potřebujeme divočinu, romantiku, kam lidská noha skoro nevkročí." Nakonec ještě jedna zajímavost. Oba pánové se narodili 6. července. Jestřáb o čtyři roky dříve, Strýček Tomy má letos stoleté výročí.

Helena Poláčková


Foglarovské výroky
"Sundejte si opasky, boty, podvazky - zkrátka všechno, co vás tísní!" - Mirek Dušín Rychlým šípům při přípravě k spánku na zimní výpravě na chatě Červenáčkova strýčka.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
 • 23. 1. 2024 - 25 let od úmrtí Jaroslava Foglara - Jestřába
 • 13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  Vyšlo od roku 2018...
  28. 12. 2023
  Počet komentářů: 24

  Radostné Vánoce 2023
  24. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Co nabídla Skautská nadace Jaroslava Foglara na konci roku 2023
  25. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Premiéru dokumentárního portrétu Marko Čermák - poslední romantik uvede Česká televize 3. ledna
  27. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Jihlavský Jan Tleskač
  30. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Dobrý foglarovský rok 2024
  31. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .