| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Českokrumlovský deník (8.7.2011): Vzpomínka na Tomyho

[ Autor: Napsali jste nám | zařazeno: 9. 7. 2011 | přečteno 5366 ]

Stýček Tomy. Pod tímto pseudonymem vedl Erik Sterzinger (6. července 1911 – 25. dubna 1980) v časopise Mladý hlasatel populární hádankářskou rubriku. Ve své záslužné práci pokračoval i v poválečném Vpředu, to už jako poštovní tajemník v Českém Krumlově, kam se po roce 1945 přestěhoval.
Hádanky se samozřejmě objevovaly i v jiných dětských časopisech, zdaleka však nedosahovaly kvality a pestrosti "koutku české hádanky" Erika Sterzingera. On jediný totiž dokázal dát tomuto druhu zábavy systém, na který navázal řešitelskými turnaji, do kterých se s nadšením zapojovaly stovky, ba tisíce mladých hádankářů. "Něco takového zde před tím nebylo a nepodařilo se to ani žádnému z jeho následovníků," napsal hádankářský odborník ing. Jiří Raba v katalogu, který vyšel při příležitosti vernisáže výstava Po stopách Rychlých šípů v Muzeu hlavního města Prahy v roce 1997.
Přítomen byl sám autor Rychlých šípů Jaroslav Foglar. Právě Strýček Tomy byl jeho dlouholetý přítel a redakční spolupracovník. Tehdy si "Jestřáb", což byla Foglarova přezdívka, připomněl například táboření se svým oddílem v roce 1946 v Zátoni na Českokrumlovsku. Nežmu totiž Strýček Tomy začal hledat místo k táboření, Foglar mu napsal: "Potřebujeme divočinu, romantiku, kam lidská noha skoro nevkročí." Nakonec ještě jedna zajímavost. Oba pánové se narodili 6. července. Jestřáb o čtyři roky dříve, Strýček Tomy má letos stoleté výročí.

Helena Poláčková


Foglarovské výroky
"Hochu - hochu, klády jsou shnilé, snadno k úrazu přijíti můžeš - a přesto už osumkrát coby píďalka jablečná nahoru se plazíš - a dolu zase vesele sjíždíš." - starší pán k Rychlonožkovi při plnění cvičení do Modrého života.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Bohoušek před 20 lety
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
16. 12. 2021
Počet komentářů: 23

Vzpomínka na Josefa Dobeše, autora instrumentálek alba Píseň úplňku
14. 01. 2022
Počet komentářů: 9

Vánoční nadílka, Mašinky a Silvestr
24. 12. 2021
Počet komentářů: 5

Zemřel Eduard Marek - Hroznýš, nejstarší skaut
23. 01. 2022
Počet komentářů: 3

Radostné Vánoce 2021
24. 12. 2021
Počet komentářů: 3

Na výstavě o výstavě... a také Pražské dvojce
29. 11. 2021
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .