| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Výročí Eduarda Fikera

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 14. 11. 2012 | přečteno 3665 ]

Eduard Fiker se narodil 21. 11. 1902 v Praze a zemřel 3. 3.1961 v Praze. Studoval na gymnáziu a od roku 1920 na na Vysoké škole strojního elektrotechnického inženýrství ČVUT. Toto studium z rodinných důvodů nedokončil. Od mládí se věnoval hudbě, hře na housle a byl též kapelníkem vlastního orchestru. V letech 1931-1937 byl členem orchestru Velké operety a Divadla Rokoko. V období 1938-1944 pracoval jako šéfredaktor a literární publicista časopisu Rozruch, které spadalo pod vydavatelství Melantrich. Po skončení druhé světové války působil jako filmový scénárista a byl spisovatelem z povolání. Literárně činný (dobrodružné romány, detektivky) byl však pouze do roku 1948 (vyšlo mu asi 40 románů) Eduard Fiker zemřel 3. března 1961 v Praze.
Foglarovské veřejnosti je známý zejména díky Tajemství věčné punčochy, které vyšlo v knihovničce Mladého hlasatele. Často se také spekuluje o tom, že část jeho povídky byla převzata do jednoho z "čtvrtých dílů" Stínadel.


Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .