| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Jaroslav Čvančara: Pátek třináctého (Paměť a dějiny 2/2014)

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 29. 9. 2015 | přečteno 5107 ]

Se značným zpožděním a shodou různých náhod a okolností k nám doputoval časopis Paměť a dějiny č. 2/2014 (odborné periodikum, které vydává Ústav pro studium totalitních režimů), kde je zveřejněn článek známého foglarovce a také badatele Jaroslava Čvančary věnovaný posledním okamžikům života osob ze dvou skupin příslušníků domácího odboje zajišťujících v době druhé světové války agenturní rádiové spojení s Londýnem a Moskvou, nacistickou říší odsouzených a popravených v koncetračním táboře Mauthausen.
Jsou zde popsány okolnosti zapojení Otakara Batličky do domácího odboje, popis aktivit i události, které následovaly po Batličkově zatčení. Vedle jiných informací, se zde mj. dozvídáme, že " Na počátku okupace se v Melantrichu prostřednictvím dr. Karla Bureše, Jaroslava Foglara a dr. Jana Fischera seznámil s dr. Vladimírem Hrubanem, jenž ho jako schopného radiotelegrafistu přivedl k odbojové činnosti. V září 1941 Hruban a Batlička spoluorganizovali bojkot protektorátního tisku vyhlášený londýnským rozhlasem. Demonstrativní akt odporu měl posloužit jako lakmusový papírek, vyvolat ohlas v zahraničí. Úspěch byl překvapující: na stáncích zbyly hory neprodaných novin. Především však Batlička obsluhoval radiostanici MAGDA. Zatčen byl 14. 10. 1941. Z policejní vazby na Pankráci byl deportován do Malé pevnosti Terezín a odtud 6. 2. 1942 do Mauthausenu."
Zde zemřel 13. února 1942 v 15 hodin 16 minut (zřejmě po vpichu benzinovou injekcí do srdeční krajiny).
Letos uplynulo od narození Otakara Batličky 120 let.

V textu jsou stručně připomenuty i osudy dalšího příležitostného spolupracovníka Mladého hlasatele - malíře Emanuela Prülla (1896-1980).
Článek, který je doplněn řadou ilustračních materiálů souvisejících s Otakarem Batličkou, si můžete přečíst ve formátu PDF zde.
A to není všechno. Koho zajímá problematika zákazu Junáka v roce 1941, jistě si rád v uvedeném čísle časopisu přečte článek Jiřího Plachého: Dvě cesty k šibenici (životní osudy příslušníků pražského Gestapa Wilhelma Wollnera a Friedricha Dennerta) - zde.


Foglarovské výroky
"Pomóóc --- spadl na mne meteor, či kýho výra... Dusí mne to, škrtí mne to... To není přece samosebou... Pomóóc..." - Básnidlo z Ostříží družiny.
Vyhledávání
 
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2025
  • Září 2025 - 60 let Tajemné Řásnovky
  • 30. 8. 2025 - 85 let Záhady hlavolamu
  • 29. 8. 2025 - 25 let Bohouška
  • 23. 1. 2025 - 26 let od úmrtí Jaroslava Foglara - Jestřába
  • 13 otázek - kvízy
    Nejkomentovanější
    reklama

    * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
    * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
    * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .