| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Cyklošípologie
(9. 8. 2024, 1641x)
Zemřel PhDr. Jiří Mrva
(19. 8. 2024, 1057x)
Dvojka a kolo - bicykl - velociped
(9. 8. 2024, 885x)
Redakční let do 25. roku Bohouška
(28. 8. 2024, 563x)
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Letní toulky Rychlých šípů po Žižkově

[ Autor: Slavomil Janov - Nashville | zařazeno: 23. 7. 2016 | přečteno 6147 ]

Rychle šípy na Žižkovských schodech  (foto: Petr Molka)

V prvních prázdninových dnech bylo možno na pražském Žižkově potkat Rychlé šípy! Pětice chlapců vyrazila na letní toulky po malebných zákoutích svérázné čtvrti české metropole. A není ale divu – vždyť Žižkov se v mnohém podobá Druhé straně ze slavného Foglarova komiksu i románové trilogie o pátrání po tajemném hlavolamu ježek v kleci.

Nutno však hned na úvod říci, že v ulicích žižkovské „Druhé strany“ nebyla k vidění oživlá legendární chlapecká parta, nýbrž „jen“ dvě sady figurek a figurín, stylizovaně zobrazujících Rychlé šípy. Stalo se tak v rámci přípravy nového filmového dokumentu, který připravuje ostřílený filmový tvůrce Oliver Malina Morgenstern.

„Pro potřeby místní radnice, ale i pro širší využití v rámci propagace Městské části Praha 3 připravujeme několik reportáží a dalších dokumentů, které přiblíží její historii i současnost. Chceme zmapovat například proměnu významných žižkovských ulic, nebo s využitím archivních materiálů připomenout místa, která po sanaci starých domovních bloků a nové výstavbě zcela změnila svoji podobu. V tomto se s vděkem opíráme například o hluboké encyklopedické vědomosti a archiv žižkovského patriota a badatele Miroslava Čvančary,“ říká režisér Morgenstern.

Ruku v ruce s prací na místopisném dokumentu o pražské „Trojce“, jsou připomínány také významné osobnosti, které zde žily či tvořily. Patří k nim například básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert, zakladatel českého skautingu Antonín Benjamin Svojsík – ale také spisovatel Jaroslava Foglar!

Po Foglarových stopách se filmový štáb vydal právě ve společnosti Rychlých šípů. Na nezaměnitelných schodech, spojujících Táboritskou a Chelčického ulici, se tak zastavily i figurky, které jsou jinak součástí postupně se rozšiřujícího Žižkovského betlému. Originální vánoční scenérie je doplněna o charakteristické osobnosti českého historie i zdejší lokality: v sestavě postaviček dominuje císař František Josef I. a prezident Masaryk, nechybí žižkovská rodina, první starosta Žižkova Hartig – a s nimi i Rychlé šípy se psem Bublinou. A nad střechami se dokonce vznáší i Jan Tleskač na létacím kole!

Nyní pro potřeby filmařů se postavičky Rychlých šípů alespoň na chvíli vzdálily z depozitáře radnice. Než se pak vrátily do ojedinělé betlémské kolekce, mohly se za dohledu kamery (i překvapených kolemjdoucích) alespoň chvíli „proběhnout“ ulicemi a plácky „Druhé strany“. Na žižkovských schodech tak zavzpomínaly, jak je tudy v jednom komiksovém příběhu honil pomatenec, kterého vypátraly, když ve sklepní mučírně týral psy.

Rychle šípy, Mirek Dušín a Jarka Metelka (foto: Petr Molka)Po stejných schodech počátkem 80. let procházel i samotný Jaroslav Foglar při natáčení filmového dokumentu Jestřáb v režii Jaroslava Čvančary, bratra výše vzpomínané „žižkovské encyklopedie“ Miroslava Čvančary…

O několik hodin později bylo filmaře možno zastihnout při práci v Křišťanově ulici. Zde, v domě číslo 18, prožil Jaroslav Foglar poslední dvě desetiletí svého života – tady bydlel od roku 1978 až do své smrti v lednu 1999. Spisovatelův byt v nejvyšším patře řadového činžáku byl dlouho úředně zapečetěn. Mnohaletý maraton soudních jednání, v nichž soupeřící strany usilovaly o získání Foglarovy pozůstalosti, skončil nakonec přidělením dědictví – včetně zmíněného bytu – Skautské nadaci Jaroslava Foglara. Ve vedení nadace jsou zastoupeny dva partnerské subjekty: spolek Junák – český skaut a Městská část Praha 3. Byt prochází v současnosti rekonstrukcí a poté bude využíván ve prospěch skautů.

U dveří domu v Křišťanově 18 zapózovala před filmaři pro změnu další sada postav Rychlých šípů. Ty už byly v životní velikosti, vyrobeny podle předlohy kreslíře Marko Čermáka.

Sérii momentek z natáčení filmového dokumentu o Praze 3, v němž budou vystupovat i postavičky Rychlých šípů, si čtenáři Bohouška mohou prohlédnout ZDE.

O tom, že o Rychlé šípy bylo při jejich letních toulkách pražským Žižkovem dobře postaráno, svědčí i poslední snímek fotokomiksu: legendární pětice chlapců odjíždí z Křišťanovy ulice na zadním sedadle luxusního kabrioletu!

Toulky Rychlých šípů po ŽiŽkově

#foglar #rychlesipy



Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejbližší akce
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .