| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Vyjde druhé souborné knižní vydání kresleného seriálu Truhla pokladů Windyho a Oskara

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 24. 9. 2020 | přečteno 2812 ]

Čtyřicet tři příběhů Truhly pokladů - kresleného seriálu Václava Noska – Windyho (námět a scénář) a Jiřího Petráčka – Oskara (kresba), jehož druhé knižní doplněné vydání je připraveno na začátek října, není sepsáno jen u psacího stolu na počítači – většina příhod, míst, postav i jejich jmen je skutečných!
Dvě opravdové družiny jednoho skautského střediska skutečně jezdily na výpravy a výlety na skutečná místa v Krušných horách, na Ivančenu, do Orlovských lesů, do Údolí Manětínského potoka, na Šumavu nebo do Broumovských stěn.
Naše zem je krásná a je v ní mnoho takových míst. Družiny opravdu uspořádaly řadu akcí - akademii, výstavky, čistily potok a samozřejmě jezdily o prázdninách na tábor. Skautská činnost je různorodá a v těchto příbězích jsou další inspirace vybízející k napodobení. Dotýkají se různých oblastí, které se mohou hodit i ve škole – historie, přírodopis a i trocha zeměpisu tu nechybí.
Před několika lety mohli o Truhlu pokladů soutěžit čtenáři časopisu Skaut-Junák, ale po stopách Rysů a Ještěrek se můžeš dnes vypravit i ty!
Truhla pokladů vycházela ve Skautu-Junáku v letech 2001 až 2005; 41. příběh vyšel na zadní straně sborníku S Jaroslavem Foglarem od Bobří řeky do Stínadel k 100. výročí narození J. Foglara v roce 2007, 42. příběh v Tam-Tamu k 70. výročí prvního příběhu Rychlých šípů koncem roku 2008 a 43. (poslední) příběh byl napsán pro účastnickou tiskovinu akce Rychlé šípy a tajemství Obecního dvora uspořádané na Praze 1 na podzim v roce 2010 a v prvním souborném vydání Truhly pokladů v roce 2010 tedy ještě nebyl otištěn.
Lze dodat, že v osmi příbězích (ze čtyřiceti) jsou foglarovské motivy a tři uvedené poslední jsou tedy celé věnovány foglarovským akcím připravovaným či spolupořádaným Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara, jejímž byl Windy věrným a dlouholetým aktivním členem.
Publikace je doplněna původním doslovem Václava Noska – Windyho, novou vzpomínkou Romana Šantory – Boba na Windyho (který zemřel v srpnu loňského roku) a obsahuje samozřejmě i správné odpovědi či řešení jednotlivých úkolů v seriálu.
Druhé vydání má novou obálku – na rozdíl od prvního, kde hrdinové seriálu sedí u táborového ohně v sukních a krátkých kalhotách – nová obálka je pokrytá sněhovou nadílkou a vévodí jí týpí připravené na zimní táboření.
Kniha má formát A4, počet stran 94, tvrdou vazbu, cena u nakladatele je 349 Kč, v prodejní síti 449 Kč.

Truhlu pokladů, která bude u nakladatele k dispozici od 4. 10. 2020, vydalo Nakladatelství Václav Vávra, které již přijímá předobjednávky: http://www.intercrosse.eu/interkros/eshop/0/0/5/198-WINDY-OSKAR-TRUHLA-POKLADU

První vydání bylo v červnu roku 2010 v nakladatelství Karmášek a kniha byla pokřtěna na tradičním setkání foglarovců ve Sluneční zátoce.
Druhé vydání mělo být uvedeno do světa 3. 10. na XXX. Setkání skautských sběratelů v Praze; setkání však bylo s ohledem na aktuální situaci v souvislosti s pandemií koronaviru v plánovaném termínu zrušeno.

Kliknutím na obrázky se jejich náhled zvětší.


Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .