| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Rváčov: Osoby jsou smyšlené, jediný opravdový je Jaroslav Foglar. Rozhovor s kreslířem Richardem Fischerem

[ Autor: Bohoušek - a Richard Fischer | zařazeno: 28. 10. 2020 | přečteno 2502 ]

Píší se 80. léta 20. století a v Praze na Starém Městě party dětí objevují Foglarova románová Stínadla. Přichází touha hrát si na Vonty. To brzy přeroste ve vlastní svět plný neuvěřitelných a přitom skutečných dobrodružství.

Píší se 20. léta 21. století a z tohoto prostředí vzniká unikátní komiks. Ten není parafrází ani pokračováním Foglarova díla. Jde o dílo napůl fiktivní a napůl vycházející z autentické orální historie pamětníků, kteří poznali a objevili Staré Město pražské v jedinečné historické době tak, jako už nikdy žádná generace po nich.

Kniha je právě v těchto dnech v tiskárně a tak Bohoušek oslovil kreslíře Richarda Fischera, který je spoluautorem Rváčova a položil mu několik zvídavých otázek.

Komiks Rváčov - Džian Baban, Richard Fischer

Patříš mezi multiumělce. Někteří budou možná znát hudební uskupení Bavor a Javor. Kdy a jak vzniklo?

Naše duo vzniklo jako projekt k doplnění programu vernisáže malíře Romana Franty před asi sedmi lety. Při zkoušení jsme zjistili, že nás to baví víc než kapela, ve které jsme tehdy oba hráli. Program s texty Gézy Včeličky Klášterní ulice přišel až později a navazoval na mé tehdejší výtvarné aktivity spojené se staropražským Františkem.

Richard Fischer

Jak relaxuješ?

Čas, který zbývá, se snažím vracet rodině. Nejlíp si odpočinu v lese.

Kdy jsi začal s kreslením?

Asi ve školce, pokud si pamatuju.

Četl jsi v mládí foglarovky, Rychlé šípy?

No jistě! Kdo tvrdí opak, lže, nebo se bezdůvodně stydí. Alespoň v naší generaci.

Jak jsi se k foglarovskostínadelskému tématu dostal?

Knihy jsem objevil tak v osmi letech v sestřině knihovničce, Junáky a komiksové sešity po tátovi zašité ve sklepě. To byly tehdy dobrodružné archeologické výpravy. Každé dítě miluje sklepy.

Komiks Rváčov - Džian Baban, Richard Fischer

Kreslil jsi obrázky do komiksu Rváčov podle nějakých skutečných předloh – třeba fotografií? Byly to fotografie, které jsou nějak spojeny s vontským děním v uličkách Prahy?

Bez starých fotek Prahy by to nešlo. Spousta jich lze dohledat v různých zájmových skupinách o staré Praze na Facebooku. Naštěstí pro mě zanechávají i Vontové spoustu stop na internetu. Umožnuje to nový rozměr pátračství, ve kterém už tolik nejde o nos. Ale to je jen polovina inspirace. Když jsem kreslil interiér estébácké kavárny, musel jsem si do ní sednout a dát si kafe. I když dávno nevypadá původně. Stejné to bylo s Foglarovým bytem. Měl jsem při pátrání velké štěstí.

V popisku se píše: „Tento komiks není parafrází ani pokračováním Foglarova díla. Jedná se o beletrijní, napůl fiktivní a napůl z autentické orální historie pamětníků vycházející příběh dětí z 80. a 90. let.“. Je to opravdu 50 na 50 nebo spíše 10 ku 90?

To nedokážu takhle říct. Jde o naprosto fiktivní příběh, jehož autenticitě dopomáhají nějaké dobové zkazky. Osoby jsou ovšem smyšlené, jediný opravdový je Jaroslav Foglar, který ovšem promlouvá ,,naší bublinou“.

Komiks Rváčov - Džian Baban, Richard Fischer

Spoluautorem komiksu je Džian Baban. Spolupracovali jste poprvé?

S Džianem Babanem ani jiným scénáristou jsem v tomto rozsahu dosud nespolupracoval. Je to můj knižní debut. Nikoliv však Džianův. Je jedním z nejznámějších scénáristů nejen komiksu u nás.

Kniha bude mít 176 stran. Jak dlouho trvala tvorba – nakreslení?

Komiks jsem kreslil asi rok a půl, ale přípravy započaly už před pěti lety.

Podle anotace se na podzim 2021 chystá pokračování. Víš alespoň v obrysech, o čem bude? Bude navazovat na první díl, tedy půjde o návazné pokračování?

Scénář obou dílů se musel zpracovávat naráz, proto to také tak dlouho trvalo. Skoky v časových rovinách budou pokračovat a musí mít jednotnou logiku. Těžiště děje se ale posune do další dekády.

Vontské, pátračské a čtenářské obci dáváme na vědomí, že první díl komiksové ságy Rváčov už brzy vyjde v Nakladatelství Lipnik. Děkujeme všem za dosavadní přízeň! Knihu je možné zakoupit za zvýhodněnou cenu.

Richard Fischer


Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .