| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Devadesát pět let od narození Svatopluka Hrnčíře. Znovu vyjde jeho trilogie Ostrov, Poklad a Maják Uctívačů ginga

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 21. 5. 2021 | přečteno 1522 ]

Svatopluk HrnčířSvatopluk Hrnčíř"Ta klukovská léta a krajina dětství byly tak nádherné, že jsem na ně nemohl zapomenout. A druhý důvod, proč píši pro děti? Nejvděčnější, nejzvídavější čtenáři jsou ti, pro které je zahrada ostrovem a potok veletokem. Pamatuji se na to." - Svatopluk Hrnčíř Před devadesáti pěti lety se narodil Svatopluk Hrnčíř (21. 5. 1926 - 4. 9. 2014), spisovatel, redaktor (Ohníček, Pionýr, Slovíčko ve Svobodném slově), člen Sdružení přátel Jaroslava Foglara a jeho Pražské pobočky… , neuvěřitelně skromný člověk se stále mladou duší kluka – písaře dávného klubu Mladého hlasatele.

Svatopluk HrnčířPřišel na svět v Lázních Bělohradě, kde prožil svá dětská a klukovská léta.
Začal číst v letech, kdy Jaroslav Foglar začal psát a kdy se objevil nový časopis – Mladý hlasatel. Seznámil se tedy s Hochy od Bobří řeky a s kamarády založil 2084. klub Mladého hlasatele Hoši z podhůří. Byl písařem klubu a redaktorem klubovního časopisu. Po letech, během své redaktorské práce, spolupracoval právě s Jaroslavem Foglarem a podporoval jej publikačně v dobách úřední nemilosti k Foglarově tvorbě.
Svatopluk HrnčířSvatopluk Hrnčíř se vyučil knihkupcem, vystudoval gymnázium a knihovnickou školu. První povídky psal pro časopis Junák.
Jeho prví knížka z roku 1959 Případ skončil v pátek byla oceněna v soutěži Státního nakladatelství dětské knihy a zfilmována pod názvem Zpívající pudřenka. Zajímavé je, že v tomto detektivním příběhu, který byl napsán před desítkami let, hrál hlavní roli vynález kapesního telefonku, což byl předchůdce dnešního mobilu.
Svatopluk HrnčířSvatopluk Hrnčíř je rovněž autorem scénářů k dětským i dobrodružným seriálům, často ilustrovaným Adolfem Bornem: Cour a Courek, Kouzelná koloběžka, Země Zet, Ostrov draků, Srub v Bílém údolí, Kapitán Nemo, Případy detektiva Preclíka, Vynálezy pana Semtamťuka a dalších.
Svatopluk Hrnčíř získal za svoji tvorbu mnoho ocenění včetně ocenění Zlatá stuha udělované IBBY – Mezinárodním sdružením pro dětskou knihu.
Svatopluk HrnčířDěj řady Hrnčířových knih se převážně odehrává v jeho rodném Podkrkonoší (Ostrov uprostřed města, Kapsa ohnivého mloka, Talisman spiklenců, Lovci z Ohňové hory, Osada na konci světa).
Na Foglarovo dílo o Stínadlech navázal trilogií Ostrov Uctívačů ginga, Poklad Uctívačů ginga, Maják Uctívačů ginga. Tyto tři příběhy znovu vydá nakladatel Václav Vávra – a první díl vyjde ještě letos právě k autorovu výročí narození.
Milý Sváťo, děkujeme a stále na Tebe s vděčností a radostí vzpomínáme!

Svatopluk Hrnčíř Svatopluk Hrnčíř Svatopluk Hrnčíř Svatopluk Hrnčíř Svatopluk Hrnčíř

Svatopluk Hrnčíř Svatopluk Hrnčíř Svatopluk Hrnčíř

Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
Bohouškovy trvalky
Bohoušek před 20 lety
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .