| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Střípky ze života JF
Duchovní rozměr fenoménu Foglar
Vyjde
Právě vyšlo
Rváčov - vontská komiksová sága
Bohoušek doporučuje

Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 18. 7. 2021 | přečteno 515 ]

Před sto deseti lety, 17. července 1911, zemřel v Poděbradech Jindřich Foglar, otec Jaroslava Foglara.
Na rozdíl od Marie Foglarové, manželky Jindřicha a matky Jaroslava, které se dostává v řadě nejrůznějších publikací i v dalších materiálech věnovaných Jaroslavu Foglarovi poměrně obsáhlé pozornosti, Jindřich Foglar stojí poměrně stranou badatelského i publikačního zájmu. Informace o něm se téměř ustálily vlastně na třech - neustále přejímaných a opakovaných - bodech: narodil se, oženil se, zemřel.
Z určitého pohledu je to pochopitelné, neboť v životě Jaroslava respektive celé rodiny Foglarových sehrál Jindřich Foglar bohužel jen relativně krátkou roli, zatímco Marie Foglarová se za svých sto dva roků života stačila ve vzpomínkách nejen svého syna zapsat mnohem výrazněji a početněji.
Životní cesta pana Jindřicha byla krátká, vydejme se na ni – v ještě větší zkratce, po téměř sto padesáti letech, i my.
Toho středečního dne 11. prosince 1872 se Hermíně (roz. Švejdarové) a Jindřichu (st.) Foglarovým v Unhošti, městečku nedaleko za Prahou, narodil Jindřich Jaroslav Foglar.
Zatímco za místo narození uvádí úřední opis oddacího listu z roku 1911 dům č. 23, úřední opis křestního a rodného listu z roku 1942 uvádí dům č. 191; originál úmrtního listu z roku 1911 pak namísto uvedení čísla domu vypisuje tečky.
Tehdejší domek čp. 23 stojící v těsném sousedství rozlehlého statku v prostoru zhruba nynější ulice K Ovčárně již dávno neexistuje (nelze jej tedy zaměňovat se stávajícím domem čp. 23 na zcela jiném místě), a i velkostatek samotný, který jistě nejvíce zaměstnával Jindřicha staršího – okresního zvěrolékaře, vzal definitivně za své v roce 2011.
Dodejme zde, že manželé Foglarovi přivedli na svět ještě jednoho syna – Rudolfa.
V roce 1884 byl Jindřich st. jmenován okresním zvěrolékařem pro politický okres jičínský, což znamenalo stěhování i změnu domovského práva právě na Jičín. Zde Jindřich ml. studuje gymnázium. A ve věku pouhých 44 let (srovnejme s obdobně krátkou dobou života Jindřicha ml.) v roce 1888 Jindřich st. umírá.
Jindřich ml. studuje v Praze obchodní akademii. Po absolvování se stává úředníkem cukrovaru v Pečkách, kde se seznamuje s Marií Fišerovou (psáno i Fischerovou)narozenou 26. prosince 1877 v Kácově čp. 24 (zemřela 18. února 1980 v Praze).
Jindřich coby úředník vystřídá postupně působiště zřejmě v Plzni, Kraslicích a – opakovaně v Předlicích u Ústí nad Labem.
Marie s Jindřichem uzavírají sňatek v Praze 21. května 1899 v kostele u Nejsvětější Trojice (dnešní Trojická ulice). V tu dobu totiž bydlí v nedaleké Benátské (tehdy uváděno též Benátecké) ulici, nikoliv však v domě čp. 1712, kde se o 8 let později narodí Jaroslav, ale v domě čp. 1714.
Začátkem prosince roku 1900 se manželé Foglarovi stěhují do Předlic, kde se narodil 4. července 1904 Zdeněk - starší bratr Jaroslava (zemřel 6. listopadu 1967).
V únoru roku 1906 již trojčlenná rodina přesidluje opět do Prahy, do Benátské ulice čp. 1712, kde přišel na svět 6. července 1907 Jaroslav Foglar.
Ovšem srpen 1910 zastihuje, nyní už čtveřici, opět v Předlicích, v tom samém bytě, v přízemí rohového domu na nynějším Školním náměstí čp. 120. Podrobným studiem zápisů Jindřicha Foglara v - dosud nedoceněné - rodinné kronice (lze se domnívat, že právě rodinná kronika Foglarových mohla být jedním z hlavních podnětů pro Jaroslava Foglara v jeho úsilí o vlastní dlouholeté vedení osobních deníků, možná i oddílových kronik), ale i z dochovaných pohlednic zasílaných z jeho služebních cest úředníka – obchodního cestujícího domů, lze vyčíst jednak nadání humorem (zde lze možná hledat kořeny či alespoň inspiraci pro humor Jaroslavův), jednak láskyplný vztah ke své manželce a ke svým dětem.
O to smutněji se čte poslední zápis pana Jindřicha, kdy v době vánoční roku 1910 bilancuje pod vlivem zdravotních problémů a finančních obtíží. V té době mu zbývá už jen pouhých šest měsíců života, který se naplnil při zdravotním pobytu v lázních Poděbrady, kde byl s celou rodinou i dalšími příbuznými na letním bytě v Dlabačově (nynější Palachově) ulici č. 209. Místem posledního odpočinku Jindřicha Foglara, zemřelého náhle ve věku pouhých 38 a půl roku v pondělí 17. července 1911 dle lékařské zprávy na srdeční vadu, je poděbradský hřbitov, kam byl pochován 19. července.
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara přinesla po desítkách let i jedno jeho až neuvěřitelně vyplněné přání související s mladším synem Jaroslavem. V nedlouho trvajícím bydlišti v Praze na Přemyslově nábřeží 478 (nynější Sekaninova ulice) do rodinné kroniky zapisuje: 6. července 1910 ve středu
večer ¾ na 10 - na den upálení mistra Jana Husi. –
Dnes je našemu Vávečkovi 3 roky a vinšoval jsem mu v postýlce, aby se mu stejně dobře tak vedlo aspoň ještě třicetkrát tak dlouho.

Pozn.:
- Text je přepracovanou verzí článku zveřejněného v časopise Sdružení přátel Jaroslava Foglara Bobří stopa č. 6/2012.
- Autor na samý závěr upozorňuje na skutečnost, že během studia řady archivních dokumentů při přípravě původního článku zjistil překvapivý fakt, že počínaje publikací Život v poklusu a následně v dalších publikacích v průběhu více jak dvaceti let, jejichž autoři čerpali údaje právě z Foglarovy autobiografie, jsou zcela či částečně chybně uváděna základní životopisná data Marie a Jindřicha Foglarových - údaje o jejich narození, úmrtí a svatbě.

Foto: Milan Lebeda

Originály reprodukovaných dokumentů jsou uloženy v Literárním archivu Památníku národního písemnictví.Foglarovské výroky
Svátek má Čeněk
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Poděkování
"Děkuji za zaslání sborníku panu Trkovskému a za skvělé články a spoustu zajímavých informací všem autorům. Připojuji se s prosbou o další čí ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Tak první informace je, že se podařilo přesně lokalizovat místo hradiště. Slávek Janov ukázal několik dobových fotek a plán hradiště. Na jeh ... "
6. července 2021: Setkání u rodného domu
Zájem o Svojsíkovo hradiště
"Zveřejní Bohoušek zprávu o průzkumu na místě Svojsíkova hradiště? Děkuji za ty, kteří mě nasměrovali k textu o Svojsíkově hradišti v knize P ... "
6. července 2021: Setkání u rodného domu
bez titulku
"Díky za připomenutí 92. narozenin Vlastislava Tomana. Měl jsem moc rád "jeho" komiksy z konce 60. tých a začátku 70. tých let Pave ... "
Devadesát dva roků Vlastislava Tomana - Hadžiho
bez titulku
"Moc děkuji za parádní a informacemi obsáhlý článek o rodině Foglarových. . Pavel Šíma - Sokol"
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí
bez titulku
"Alpíne, moc Ti děkuji za naprosto parádně zpracovaný článek."
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí
Sborník(y)
"Nazdar, kamarádi! Vstupuji do debaty na téma "Sborníky NF" a všechny, kteří ji čtou, prosím o prohledání jejich depozitářů, zda v ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Napište na mail
"Mirko Juna - Miky: Na uvedeném mailu v článku bylo možno, asi stále je, Sborník objednat. "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník - a kde ho sehnat?
"Objednávka přes knihkupectví - nevyšla. Cesta do Zátoky nemožná (zdravotní důvody). A tak ta dvě místa kde se dá zakoupit - tam není nic o t ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
potvrzuji
"Je to tak, díky, akorát jsem si nemohl vzpomenout na název kapitoly. Ale zápletku jsem snad připomněl dobře :). Výprava super! Omlouvám s ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Svojsíkovo hradiště
"zmiňuje Jaroslav Foglar v knize Pod junáckou vlajkou v kapitole 23. Hoši, ledujeme! "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Vycházka na Svojsíkovo hradiště s otazníkem
"Že by Foglar psal v knihách někdy něco o Svojsíkově hradišti?? No nevím, nezdá se mi to. To jsem teda zvědav, kde to píše, a kam ta vycházka ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
6.7.2021 ve 13.13 h - Vzpomínkové setkání u rodného domu Jaroslava Foglara
"Také letos je možno připomenout si narozeninový den Jaroslava Foglara (* 6. července 1907) účastí na vzpomínkovém setkání u spisovatelova ro ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Poděkování
"Já moc děkuji za pochvalu, určitě jsou lepší ilustrátoři, jako například Jirka Grus, Karel Zeman, či Mirek Schonberg, moc si toho vážím, krá ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník 10
"Přidávám se k přání tvorby nového Sborníku, moc se těším, č.9 bylo moc povedené :) Jeep J:F:"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
A vzhůru do tvorby Desátého sborníku KNF !!!
"Foglarův odkaz je bezednou studnicí, Stegbauerův komiks přeci také pokračuje, takže se těšme na další číslo tj. 10. sborník Kruhu nezávislýc ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Motýl ve tváři Jaroslava Foglara
"Pod tímto názvem vyšel v druhé polovině 80tých let rozsáhlý rozhovor s J.Foglarem v časopise Mladý svět. "Mlaďák" byl na tehdejší ... "
Vyšlo od roku 2018...
Konečně normální sborník
"No vida, že to jde i bez jedovatých plivanců a "otevřených dopisů". Proč to nešlo i dříve?"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Je to víc, než jen zajímavý a hezký Sborník. Je to zárověň báječný pozdrav Jurovi, že na něho kamarádi nezapomněli. O to větší radost je mít ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Přeju účastníkům, kteří dorazí, pěkný zážitek, krásné vzpomínky a případně nově navázaná přátelství :)."
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sluneční zátoka volá 19. 6.
"V sobotu by se měli zúčastnit setkání nejen foglarovců, ale i trampů, skautů a zálesáků Song (1923, účastník foglarovských táborů) a V. Toma ... "
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
Díky
"Sborník už jsem přečetl a opět je super! Děkuji všem autorům za nové objevy a doufám, že toto číslo nebude poslední!"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .