| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

TV: Podzemní Čechy

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 4. 2. 2002 | přečteno 1553 ]

Sotva pračlověk vylezl z jeskyně a naučil se používat primitivní nástroje, začal se do země opět zavrtávat. Podzemní úkryty chránily zásoby potravin před zkázou i člověka před nepřítelem a časem se naši předkové naučili podzemní přírodní bohatství aktivně využívat. Během mnoha tisíciletí tak vznikl tajemný a podivuhodný podzemní svět, jehož českou část budeme spolu s geologem Václavem Cílkem a režisérem Josefem Harvanem postupně objevovat v desetidílném dokumentárním cyklu.

ČT uvede první díl cyklu Podzemní Čechy v sobotu 23. února v 17.05 na ČT1.

ZMĚNA VYSÍLÁNÍ:
1. díl - premiéra: 13. 4. 2002 - ČT1 17.05, repríza 14. 4. 2002 - ČT2 07.15

V jednotlivých dílech uvidíme:...
Prazvláštní díla přírody i lidského umu v dokumentárním cyklu Václava Cílka a Josefa Harvana

Díl 1. Podzemí měst
Díl 2. Za bohatstvím do hlubin
Díl 3. Kulty, víra a podzemí
Díl 4. Voda v podzemí
Díl 5. Vojenské podzemí
Díl 6. Podzemní lomy
Díl 7. Město pod Prahou
Díl 8. Současné pražské podzemí
Díl 9. Podzemní inženýrské stavby
Díl 10. Nový urbanistický rozměr

Díl 1. Podzemí měst
Sotva pračlověk vylezl z jeskyně a naučil se používat primitivní nástroje, začal se do země opět zavrtávat. Podzemní úkryty chránily zásoby potravin před zkázou i člověka před nepřítelem a časem se naši předkové naučili podzemní přírodní bohatství aktivně využívat. Během mnoha tisíciletí tak vznikl tajemný a podivuhodný podzemní svět, jehož českou část budeme spolu s geologem Václavem Cílkem a režisérem Josefem Harvanem postupně objevovat v desetidílném dokumentárním cyklu.

Díl 2. Za bohatstvím do hlubin
Snahy proniknout do podzemí byly velmi často spojeny s touhou po zbohatnutí. Zcela výjimečně se někomu opravdu podařilo najít zlatý poklad, mnohem úspěšnější však byly aktivity spojené s dobýváním bohatství přírodního. Těžba nerostů, kovových rud, ropy a dalších produktů živí miliony lidí již po desítky generací.

Díl 3. Kulty, víra a podzemí
Hodní skřítkové, zlí obři, elfové, draci, zakleté princezny a tisíce dalších tvorů a netvorů opředených pověstmi a zkazkami souvisí s tajemným podzemním světem. Některé legendy mají možná racionální jádro, většina však patří do říše fantazie. Co asi vypátrali o českých permonících nebo jeskyňkách tvůrci našeho dokumentárního seriálu?

Díl 4. Voda v podzemí
Vydáte-li se prozkoumávat podzemí, potřebujete především holinky a nepromokavý oděv, neboť vše zde souvisí s vodou. V hlubinách jsou veškeré zásoby pitné vody, eroze vytvořila nejfantastičtější jeskyně a krasové útvary, v gejzírech odsud stříkají horké prameny s léčivým účinkem a neblahý vliv podzemních vod způsobil už nejednu katastrofu...Na podzemních řekách se můžete plavit dlouhé kilometry, nezapomeňte ovšem na vhodné oblečení.

Díl 5. Vojenské podzemí
Nejednou se v historii stalo, že do zdánlivě nedobytné pevnosti se nepřítel podkopal, a naopak - z obklíčení se podařilo podzemní chodbou uprchnout. Zpočátku primitivní a postupně stále sofistikovanější podzemní systémy se staly nedílnou součástí vojenské strategie a dnes mají u nás v případě nutnosti prakticky všichni zajištěno své místo v protiatomovém krytu. Věřme však, že ho nikdy nikdo nebude potřebovat.

Díl 6. Podzemní lomy
Havířství patří mezi nejstarší řemesla a u nás má velkou tradici. Kutnohorské stříbro a jílovské zlato už je prakticky dávno vytěženo, zásoby uhlí však vystačí ještě nadlouho, i když nejsou nevyčerpatelné. V nedávných letech získala značnou "popularitu" především těžba uranu, která už je, zaplaťpánbůh, také definitivně minulostí stejně jako její politické souvislosti.

Díl 7. Město pod Prahou
Jednou z nejúžasnějších pražských staveb v 19.století byla kanalizační soustava, rozsahem a významem srovnatelná s dnešním metrem. Při technických prostředcích, které tehdy byly k dispozici, musíme před kumštem našich předků smeknout! Připočteme-li další dopravní tunely a garáže, podsklepení prakticky všech budov, kryty a další vojenské stavby, vznikající kolektorový systém atd., zjistíme, že "podzemní Praha" se velikostí možná příliš neliší od té "stověžaté".

Díl 8. Současné pražské podzemí
Bylo jen otázkou času, kdy si převratný technický vývoj vynutí radikální zásahy do života velkoměsta, především do jeho dopravního systému. První koncepce podpovrchové dopravy se objevovaly již ve dvacátých letech minulého století, od let sedmdesátých se pak staly skutečností. Bez metra si dnes Prahu a život v ní představit nedokážeme, podobně jako bez desítek dalších podzemních staveb obrovského rozsahu a významu.

Díl 9. Podzemní inženýrské stavby
Člověk si nepřizpůsobuje podzemí pouze k tomu, aby tady mohl chodit, jezdit, případně bydlet, ale také sem "uklízí" věci na povrchu vadící. Splašky svedl do kanalizace už dávno, ale co s elektřinou, plynem, telefonními kabely, dálkovým topením a dalšími civilizačními vymoženostmi? Pod zem, samozřejmě, ale nedivme se pak, že je Praha neustále rozkopaná. Existuje nějaké lepší řešení?

Díl 10. Nový urbanistický rozměr
Dokumentární cyklus o tajemnostech i samozřejmostech českého podzemí končí. Celý rok se filmový štáb na nejrůznějších místech a nejrůznějšími způsoby nořil pod povrch, aby nám přiblížil dílo přírody i lidského důvtipu. Poděkujme mu za to. A především jedné, často opomíjené profesi - osvětlovačům. Bez nich se totiž v podzemí opravdu točit nedá.


O autorovi:

Václav Cílek

Václav Cílek pracuje v Geologickém ústav České akademie věd. Zabývá se hlavně vývojem české krajiny a klimatu v nejmladší geologické minulosti. Od mládí sbíral minerály, od patnácti let prolézá a kope v jeskyních. Od časů strávených na hornické průmyslovce v Příbrami se pravidelně ocitá ve starých dolech, kryptách či kanalizačních systémech. Napsal řadu článků o podzemních prostorách a jejich ochraně. Společně s podobně postiženými jedinci prolézal mohutné podzemí Paříže o délce několika set kilometrů podzemních chodeb, dále působil v neapolském podzemí i v obrovském 5O km dlouhém bludišti britských podzemních pevností u Bathu. V poslední době se stále více věnuje problému ochrany podzemí. Věří, že nadešel čas, aby podzemní díla nebyla považována za nějakou díru do země, kterou kdejaký šmejd může zasypat odpadky, ale za důstojnou památku naší minulosti. K tomuto poznání má přispět i tento seriál o podzemních Čechách.


Foglarovské výroky
"Sundejte si opasky, boty, podvazky - zkrátka všechno, co vás tísní!" - Mirek Dušín Rychlým šípům při přípravě k spánku na zimní výpravě na chatě Červenáčkova strýčka.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
 • 23. 1. 2024 - 25 let od úmrtí Jaroslava Foglara - Jestřába
 • 13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .