| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

20 let ulice Jaroslava Foglara v Praze: Jak to tenkrát bylo?

[ Autor: Ivan Vápenka | zařazeno: 16. 6. 2023 | přečteno 653 ]

Děti to zařídily

Tak ten život nějak moc utíká. Už je tomu dvacet let, co se otevírala nová ulice se jménem spisovatele Jaroslava Foglara. Stalo se tak 21. června 2003 v Praze 13 na Velké Ohradě. Ulice vychází z Tlumačovské ulice od křižovatky s Rotavskou a navíc leží nad Prokopským údolím, které bylo častým cílem výprav Jestřábova oddílu. Jak symbolické, že se to právě stalo v Praze 13. Třináctka byla totiž Jestřábovo magické číslo.

Zavzpomínejme si však na tuto slavnou událost, na které vystoupili nejedni přátelé a obdivovatelé tohoto spisovatele. Připomínám bývalého člena jeho oddílu Jindru Hojera, herce Miloslava Šimka, zpěváka Honzu Vyčítala a také Pepu Foustka, kteří tu zasadili dokonce nové Ginkgo. Nechyběl zde ani bývalý předseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara z Brna Miloš Vraspír. Hlavní osobou však byl starosta tohoto obvodu a skaut Petr Bratský -Bráca, který se také zhostil největšího úkolu, upevnit uliční desku s Foglarovým jménem na dům. Tu mu podal jeden z herců divadla Sklep – představitel Dlouhého Bidla David Vávra. Ti zde byli dokonce v sestavě: V. Kopecký – Červenáček, V. Marhoul – Rychlonožka a Otakáro Schmidt – Štětináč. A samozřejmě tu nechybělo i Tleskačovo létací kolo, které nepřetržitě kroužilo nad místem setkání. Vraťme se ale i k příležitostným akcím, které se k této slávě uskutečnily. Předně jsem zajistil příležitostné poštovní razítko, které jsem navrhl dle Plutovy kresby, ale v opačném pohledu a tento den ho používala místní pošta a ta jím orážela všechny podané poštovní zásilky. Byl také k této události vydán pamětní list a kreslíř Milan Teslevič nakreslil pro Petra Bratského pěkný obraz Uličky Jaroslava Foglara, kam ukryl šifry všech jeho knih. No a já jsem nakonec sestavil z pořízených fotografií seriál „Děti“ to zařídily. A tak jsme opravdu všichni spontánně zavzpomínali na našeho Jestřába. Dokonce se mně pak dostalo i té cti, že mně místní obyvatel této ulice poslal pozdravný dopis se svým razítkem odesilatele, kde je tato ulice už definitivně uvedena.

Děti to zařídily Dopisnice 2003 Ivan Vápenka s RŠ Razítko obyvatele 2003


Létací kolo 2003 Pamětní list 2003
Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Foglarovský svět a sametová revoluce
Bohoušek vzpomíná
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
05. 11. 2023
Počet komentářů: 24

Knihy o Jaroslavu Foglarovi
16. 11. 2023
Počet komentářů: 7

Dvojka slavila narozeniny
06. 10. 2023
Počet komentářů: 5

Dvacet tři let krmíme články Bohouška
27. 10. 2023
Počet komentářů: 3

Výroční turistická známka Memoriál Jana Tleskače 2023
02. 11. 2023
Počet komentářů: 2

Sedmička Miloše Zapletala poprvé jako komiks. Nakreslená Jiřím Petráčkem dopluje do Vánoc
12. 11. 2023
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .