| STÍNADLA |
Bohousek Hledáme Rychlé šípy
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější

Komentáře

ke článku: O duchovním rozměru fenoménu Foglar
ze dne 03.10.2018, autor článku: Ivo Fencl

Komentář ze dne: 08.10.2018 22:36:42     Reagovat
Autor: - Robin (@)
Titulek: Překrucování
Zdravím,
nikomu nechci brát jeho názor a jeho postoj k věci. Jen je mi toto další dílo pitvající a přivlastňující si nějaké určité pasáže Foglarova díla a překrucuje tyto na úplně něco jiného ne zcela srozumitelného. Vysbírávat určité popisované momenty romantiky, přátelství, určitých pravidel a třeba i popisovaná kouzla přírodních úkazů určené pro dospívající mládež a především jejich vnímaní světa kolem sebe, a překroutit je v náboženství a vysvětlovat si je dospěláckým pohledem ... to mi již připadá dosti zvrácené.
Ale když se v tom chce někdo pitvat a vysvětlovat si jednoduché a jasné věci po svém .... je to jeho věc.
Ale těmi překroucenými "skutečnostmi" přesvědčovat ostatní je docela silné kafe
Myslím, že by se tomuto všemu Jestřáb velmi podivil a pozastavil se nad tím, kolik lidí se na jeho díle přiživuje. A tím nemyslím jen materiálně, ale i duchovně.

Komentář ze dne: 09.10.2018 15:02:08     Reagovat
Autor: - Roman Tintěra (@)
Titulek: souhlas
Souhlasím s Robinem. Knihu jsem si koupil, byť skoro tři sta kaček za poměrně hubenou knížečku není málo. Nelitoval bych však, pokud by se čtenář nemusel prokousávat nánosy vědátorských žvástů a intelektuálních klerikalizujících pseudo-moudrostí, kterým mnoho čtenářů vůbec nedokáže porozumět. Dočetl jsem to toporně s nechutí a údivem, jakými bláboly může být Foglarova tvorba v rádoby-souvislostech s náboženstvím deformována.

Komentář ze dne: 09.10.2018 18:56:31     Reagovat
Autor: - Nevěřící pes (@)
Titulek:
V této a jiných podobných knihách ale nikdo nepřerkucuje, netvrdí a nevnucuje, že autor psal to či ono, v těchto knihách se rozebírá dílo z pohledu náboženského (pokud se rozebírá z pohledu jiných, tak z pohledu jiného, viz například podobná a pro mnohé velmi nepochopitelná kniha Quentin Tarantino a filozofie), co se v něm dá najít, a často aniž by to autor analyzovaného díla vědomě zamýšlel. Kniha O duchovním rozměru fenomému Foglar není primárně o Foglarovi nebo o jeho díle, ale o duchovním rozměru v jeho díle, a to je rozdíl.

Kdo čeká knihu o Foglarovi nebo o jeho díle, tak bude asi zklamán, protože je o něčem jiném. O něčem jiném, co se dá (nikoliv, že to tam je a kniha vám to sděluje) v jeho díle najít a interpretovat. Pokud budu dílo kteréhokoliv autora interpretovat jako náboženskou agitku, neznamená to, že jde o náboženskou agitku, pokud budu to dílo interpretovat jako oslavu bílého člověka a jeho nadřazenosti nad všemi ostatními etniky, neznamená to, že to v díle je, jde o interpretaci, která ani nemusí být názorem toho, kdo interpretuje, ten někdo to tam ani vidět nemusí chtít, jen nabízí interpretaci a píše, proč by se tak dílo dalo interpretovat.

"Ale když se v tom chce někdo pitvat a vysvětlovat si jednoduché a jasné věci po svém .... je to jeho věc."
Autoři interpretují (nebo hledají souvislosti) a nikoliv pro sebe, ale pro ostatní, a to pro ty, kteří mají o tu interpretaci zájem. To je smyslem této publikace, konec konců o tom píše i Ivo Fencl v článku, pod který píšeme své komentáře, tak se divím, že někdo čekal něco jiného nebo chápe Hoškovo dílo "po svém" jako vysvětlování jednoduchých a jasných věcí. Pokud jde o pitvání, tak to je v literárních a jiných interpretacích předpokladem, bez pitvání by se jednalo o interpretaci povrchní a pro čtenáře zbytečnou (což neznamená, že s pitváním o interpretaci povrchní a zbytečnou nemůže jít také).

"Myslím, že by se tomuto všemu Jestřáb velmi podivil a pozastavil se nad tím, kolik lidí se na jeho díle přiživuje. A tím nemyslím jen materiálně, ale i duchovně. "
Nevím co by dělal Jestřáb, ale pokud někdo napíše knihu o duchovním rozměru jednoduchých a jasných věcí, jak vy píšete, tak je to spíš pocta, protože zrovna jednoduché a jasné věci se jeví jednoduše a jasně a pokud někdo nabídne interpretaci typických znaků Foglarova díla, kterou autoři a Pavel Hošek jako editor nabízejí, a některým se jeví jako pro mnohé nesrozumitelná, tak tyto jednoduché a jasné věci povyšují na něco víc a nabízejí na ně nový pohled, v případě této knihy knihy velmi dobře propracovaný.

" jakými bláboly může být Foglarova tvorba v rádoby-souvislostech s náboženstvím deformována."
Foglarova tvorba deformována býti nemůže (respektive může, pokud by ji někdo pozměňoval natolik, že by k deformaci docházelo), Foglarova tvorba ale může být interpretována a to je právě obsahem této knihy, především v souvislosti s duchovím (nikoliv jen náboženských) rozměrem Foglarova díla. Pokud jde o rádoby souvislosti s náboženstvím, tak náboženství tu bylo dávno před námi, před Foglarem a postavení člověka ve společnosti, ve světě a ve vztahu k jiným lidem, což náboženství (nezaměňovat s vírou) řeší, morálka jako chování člověka podle principů správného jednání tu dávno byla také a byla s náboženstvím vždy spjata, takže ať chceme nebo ne, tak to, co dnes vnímáme jako konání správné, spravedlivé, žádoucí, stejné tak jako být slušným a dobrým člověkem (tímto směrem se přece Foglar snažil čtenáře postrčit, aby takovými lidmi čtenáři byli), vychází také (nechci psát hlavně, ale je dost možné, že tomu tak je) z náboženství, tyto principy tu byly dávno před Foglarem a řídíme se jimi, nebo většina z nás, ač si to uvědomujeme nebo ne, také, takže Foglar z toho musel vycházet též. Ve skautském slibu se původně a dodnes v mnoha zemích slibuje Bohu. Tak proč rádoby souvislosti, ty souvislosti s náboženstvím jsou všude kolem nás, s Foglarem i bez Foglara, a nemá to nic společného s tím, zda věříme v Boha, co si myslíme o náboženství, církvi atd.

V článku, pod který píšme své komentáře, Ivo Fencl tuto publikaci přibližuje velmi detailně, překvapuje mě, že někdo očekával něco jiného, než vědeckou (Hošek ovšem zájem o věc nevyčerpal a letos spatřila díky jeho editorství světlo světa další publikace, a to striktně vědecká; viz článek), některým proto možná ne úplně lehce pochopitelnou knihu, která se zabývá duchovnem (Vynikající znalci Foglarovy tvorby v ní nabízejí interpretaci jednotlivých aspektů jeho vrstevnatého díla, přičemž orientující perspektivou všech studií, tvořících jednotlivé kapitoly této knihy, je právě sledování spirituálního rozměru Foglarova působení, jak výchovného, tak uměleckého; anotace knihy), nikoliv jen náboženstvím, které zmiňují komentující přede mnou, protože duchovno - spiritualita není jen náboženství (konec konců, že se kniha zabývá i něčím jiným naž náboženstvím opět píše Ivo Fencl v článku).

Foglarovské výroky
„Nechť se vám vaše práce ve Stínadlech daří - a nic špatného a zlého se tady už nikdy nepřihodí! Přejeme vám to zplna srdce!“ - Mirek Dušín po druhém zvolení Otakara Losny Velkým Vontem.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Dnešní RŠ
"Nedělní (16. XII.) AHA přináší o RŠ 2 strany. Původní info o Blesku bylo mylné... Bohoušek za to nemůže."
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Nedělní blesk
"V dnešním nedělním blesku jsem žádný článek týkající se 80 let Rychlých šípů nenašel,žádný tam není.j"
Kde budou publikovány v nejbližších dnech materiály k 80. výročí Rychlých šípů
Záhada hlavolamu v ČT
"Dnes uvedla Česká televize na svém dětském programu Déčko film Petra Kotka - Záhada hlavolamu. Inzerován byl jako připomínka 20. výročí od s ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
ad Reflex
"Četl jsem pouze původní, rozdílnou verzi a autorovi k ní různé poznámky říkal, ale už jsem neviděl, jak s nimi naložil. Obecně je to u médií ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Sobotní texty o RŠ
"Dnes 15. XII. přinášejí Lidovky a příloha Práva texty, obrázky a fotografie o Rychlých šípech, sběratelé neváhejte... tiskoviny mizí z pultů ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
reflexe
"Na to, článek údajně redigoval Roman Šantora, je tam chyb jak máku."
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Pozvánka byla i na Country radiu
"O obou akcích už v týdnu hovořil Slávek Janov na Country radiu. Snad rozhovor slyšeli i čtenáři Bohouška a přijdou na vycházku také."
Kde žily legendární Rychlé šípy – poznávací vycházka pražským Žižkovem a Vinohrady 15. 12. 2018
Týdeník Reflex o RŠ
"S kamarádem Kimem medituje proč autor článku v č. 50 udělal "překlep" ve jménech... na str. 32 je J. Foglar a dr. Bureš. Autor vša ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
RŠ v revue č. 1/2019
"Doplňte prosím přehled o vydání textu s RŠ o následující. pátek 14. 12. History revue. Na straně 3 editorial RŠ (vpravo nahoře), na straně ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Reflex č. 50, 13.12.2018
"Tak jsem se v Reflexu v článku Michala Kořána připomínající 80. výročí Rychlých šípů dozvěděl na straně 31 u obrazu Bohumila Konečného, na k ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Výročí RŠ opět v časopisech!
"Pro fanoušky Jaroslava Foglara a Rychlých šípů chci informovat, že v časopise "XANTYPA - 12/2018", na titulu snímek Jana Wericha, ... "
Mirek a Jarka se seznamují - František a Pavel Čech, studio Rychlá Veverka
Kresba na VTZ
"Na základě několika dotazů sběratelů odpovídáme veřejně všem: 1. Autorem kresby na aversu VTZ Rychlé šípy slaví 80 let je Jiří Filípek. ... "
Vychází výroční turistická známka s Rychlými šípy
ad: Galavečer Rychlé šípy slaví 80 let
"Galavečer Rychlé šípy slaví 80 let není akcí pro "vybranou skupinu". Je součástí cyklu 13 akcí a aktivit, které pod hlavičkou Akad ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Oslavy jubilea Rychlých šípů
"Oslavy jubilea Rychlých šípů - Také bych se velice s kamarádem rád dostal na akci ale bohužel vyprodané. Škoda že organizátor takhle nepřemý ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Opakování galavečera?
"Hned druhý den, jak jsem si přečet zprávu, jsem chtěl rezervovat vstupenky na galavečer. Paní v recepci mi sdělila, že už je zcela plno, evi ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
anonymita
"Dovolím si stručnou poznámku, byť stejně jako předchozí není k věci. Bobově reakci se nedivím. Kdo chce ztrácet čas s někým, kdo se neumí an ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
Hledáme Rychlé šípy v Kutné Hoře už po osmé
"Akademie Jaroslava Foglara děkuje redakci Bohouška za zveřejnění informace o hře Hledáme Rychlé šípy v Kutné Hoře (4. - 23. 12. 20148). ... "
Hledáme Rychlé šípy - i v Kutné Hoře!
Dvojí prpoblém
"Pánové, pánové... Internetová anonymita je jedním z pilířů virtuální komunikace, takto je internet,isq, fb i většina ostatních sítí nastaven ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
Anonym
" Souhlasím,vždyt co je špatného se veřejně podepsat pod svůj názor,přeci se na věci nemůžeme dívat všichni stejně,je to o duševní hygieně a ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
Internetová anonymita
"Anonymita v internetu je velký nešvar a to, co si dnes někteří dovolí na nějakém internetovém fóru, skryti za závojem anonymity, by si určit ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
ad dotaz
"Omlouvám se, ale nechci odpovídat na tyto nepodepsané příspěvky do diskuse, jsou nedůstojné a odporující hodnotám, které J. Foglar šířil a u ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
4 akordy
"V písni v ukázce S tebou mě baví svět jsou akordy čtyři: D - G - A - Emi."
Ze soutěže 3x Hoši od Bobří řeky: Hoši od Bobří řeky (forever) dle Slavomila Janova
Dotaz
"Měl bych dotaz na Boba: Proč je editorem knihy Stoletý hoch od Bobří řeky opět Jiří Stegbauer? Nezasloužila by si kniha jiného méně kontrove ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
bez titulku
"Moc zajímavý rozhovor, díky za něj. Rozhodně se máme na co těšit. Pokud jde o nové Hochy od bobří řeky, Ester Kuchynková byla výborná vol ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .