| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
20 let s vámi
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Rváčov - vontská komiksová sága
ze dne 21.05.2020, autor článku:

Komentář ze dne: 25.06.2020 00:45:31     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Celá sága RŠ a Stínadel začala v letech 1914-1915
na dvoře U Roubíčků. Existují dokonce i fotografie, dle kterých J.Fischer namaloval první verzi slavného prvního komixu RŠ a následně také první původní ilustrace ZH. Určitě není bez zajímavosti, že původní fotografie po mnoha letech opět dostal k dispozici K.Saudek, který filozofii a romantiku prostředí Stínadel vč. RŠ (Saturnu) rozpracoval mnohem detailněji. Když s dnešním časovým odstupem procházím tehdejší fotografie ze Stínadel, které J.Foglar ochotně poskytl svým malířům vč. Bimby pro Přístav volá, musím uznat, že tam bylo krásně. Co mne dodnes udivuje, že Foglarovi už tehdy bylo jasné, co všechno bude zbouráno a co všechno bude zrekonstruováno či doplněno. Následný tvůrčí návrat tj. Tajemná Řásnovka, de facto rekapituluje jeho válečné a poválečné předpoklady. Foglar byl velice chytrý. Genius loci na Františku přetrval. Proto mne u srdce blaží, že z původních fotografií také tvůrčím způsobem čerpá P.Čech. Ne ne kamarádi, ještě máme v archivech co hledat, Stínadelská dlouhodobá hra se Jesřábovi mistrovsky povedla ...

Komentář ze dne: 25.06.2020 07:36:43     Reagovat
Autor: - Jiří Zachariáš- Pedro (jiri.zacharias@email.cz)
Titulek: Poděkování
O repliku Tábora Svobody 1945 se pro letošní setkání příznivců díla a výchovného odkazu Jaroslava Foglara ve Slunešní zátoce postaral skautský oddíl Vpřed z pražských Kbel. Tábor nebyl vyjímečný tím, že přesně kopíroval podobu stanových staveb jaké známe z Dvojkařských táborů, ale především mimořádným osobním nasazením jeho budoivatelů.
Několik málo dnů před odjezdem na vlastní oddílový tábor (kdo kdy takový kolotoč povinností podstoupil ví o čem je řeč) se mezi desítkami skautských jednotek našla taková, která byla ochotná zamýšlený projekt k oslavě 75 výročí Tábora Svobody uskutečnit. Oddílu Vpřed vedeného bratrem Kamilem Podlahou se to podařilo. Velmi se jim obdivuji a děkuji za příkladně odvedenou službu.
Jiří Zachariáš - Pedro

Komentář ze dne: 25.06.2020 22:52:29     Reagovat
Autor: - aktualne.cz (čl@nek o výročí saudka)
Titulek: Před pěti lety zemřel mistr komiksů Kája Saudek, bylo by mu 85
Foglarovi se líbil
Dalším z námětů pro jeskyňářský komiks byl příběh od autora sci-fi románů Josefa Nesvadby. Nosek se dál obracel také na Jaroslava Weigela a oslovil dokonce i slavného meziválečného autora Jaroslava Foglara.
"Přišel jsem za ním, aby mi podepsal nějakou knížku, a při tom jsem se zeptal, jestli by měl zájem napsat scénář pro našeho kreslíře. Ze začátku byl nedůvěřivý, ptal se, kdo to je. Nechtěli jsme mu to říct, protože Kája byl mimo jiné známý autor erotických kreseb, které se samozřejmě nehodí k foglarovské chlapecké literatuře. Ale přinesl jsem mu nějaké Kájovy obrázky na ukázku a pan Foglar byl spokojený. Měl rozepsanou knížku, tak ji přepsal do komiksového seriálu, který nazval Modrá rokle," líčí Pavel Nosek.
Tehdy se pokusil vydání komiksu zlegalizovat, ale protože byl i Foglar zakázaným autorem, povolení nedostal. "Zkoušeli jsme odbor kultury v Berouně, středočeský krajský výbor i ministerstvo kultury. Nakonec jsme to vydali jako interní tiskovinu, přílohu jeskyňářského zpravodaje, a tak jsme to pak dělali i s ostatními komiksy," dodává Pavel Nosek, podle kterého tehdy bylo českých speleologů asi tisícovka, kreslené příběhy ale vycházely ve dvoutisícových nákladech.
"Nesmělo se to oficiálně prodávat, to by po tom vyjela hospodářská kriminálka. Členové si to ale mohli pořídit a také to mohli rozdávat. Jen když nás pan Foglar požádal o větší množství výtisků, aby je měl k dispozici, viděli jsme v tom nebezpečí," líčí nastalý problém, který se mu podařilo šalamounsky vyřešit.
Pomohl antikvariát
Nosek balík komiksů nabídl v jednom antikvariátu a vzápětí je koupil zpět. "Tak jsme získali účtenku a byli jsme krytí. Pan Foglar byl potěšen a s Kájou Saudkem vytvořili ještě další dva díly, Ztracený kamarád a Jeskyně Saturn. Pan Foglar se snažil vyjít nám jeskyňářům vstříc, i když o jeskyních psal i dříve."
Podnik na hranici legality financovali z interních zdrojů. Tiskárna prý nebyla drahá, největší částku představovaly honoráře pro autory. "Nechtěli jsme využívat jejich tísnivé finanční situace. Měli jsme finance z různých prací, s lanovou technikou jsme natírali mosty, opravovali střechy. I po zaplacení odměn pro pracovníky zbývaly peníze, které jsme mohli dát na vydávání tiskovin," vysvětluje Pavel Nosek.
"Jeskyňářské" komiksy se nejprve tiskly s jednou doplňkovou barvou, ale nastaly problémy se soutiskem, a tak se brzy přešlo na černobílé vydání, což mělo výhodu: lidé je mohli xeroxovat a dál šířit.
Po revoluci Kája Saudek se speleology vydal poslední komiksový sešit a také vytvořil řadu obálek pro jejich časopis i sborníky. Několik obálek nakreslil i pro Zlatého koně, nově vzniklé nakladatelství Pavla Noska. Tím spolupráce s jeskyňáři skončila. "Nechtěli jsme Káju, který měl v devadesátých letech hodně jiných zakázek, zatěžovat," říká Pavel Nosek, který zůstal Saudkovi nablízku až do konce jeho života.

Komentář ze dne: 02.07.2020 22:08:57     Reagovat
Autor: - Kamil (kamil.podlaha@seznam.cz)
Titulek: Sluneční zátoka - Tábor Svobody
Děkujeme ( www.pesaci.skaut-ssv.cz ) za pochvalná slova. Bylo pro nás velikou ctí, postavit "repliku" historického skautského tábora v legendární Sluneční zátoce. velice si toho ceníme

  Reklama
Foglarovské výroky
Svátek má Jaroslava
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
fotky
"K uskutečněnému setkání jsem udělal hromadu fotek, dávám je dohromady, zájemci si mohou napsat na adrese redakce@exospace.cz. S uvedením zdr ... "
Před sto třinácti lety se narodil Jaroslav Foglar. Sto deset let prorockého přání Jindřicha Foglara
bez titulku
"ANONYM - mně se líbí jak se Petr V. nezmůže na nic jiného než se podepsat jako vy a psát za vás. Winoga - to je dobře!"
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Song
"Všem čtenářům Bobří stopy mohu slíbit, že si Songovy vzpomínky (nejen) na tábory s Jestřábem budou moci přečíst. Dnes jsem s tímto mladíkem ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Už je načase...
"...abyste náš ústav navštívil. Mými ústy budete co nejsrdečněji uvítán - a tentokrát se určitě nebude jednat o politováníhodné nedopatření, ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
lékařská péče
"A jinak se omlouvám za předchozí příspěvek. Slibuju, že na tu léčbu u psychologa již vážně nastoupím."
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Už zase prudí
"-setkání s lidmi ze SPJF a SNJF, kteří veřejně zesměšňují jiné lidi a štvou proti nim veřejnost -zbaví lidí, které jim dělají neuvěřitelnou ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Ještě jednou k videu
"Mildovi a Šachínovi děkuji za zaznamenání vyprávění Songa. Především je nutné si uvědomit, že záznam je. Dali jej k dispozici i ostatním... ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
zpověď
"Je jasné, že zpověď byla zaznamenána spíše amatérskými prostředky, ale zaplaťpánbůh za ni, jinak by nebyla žádná. Je škoda, že okolostojící ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Song a zátoka
"Poděkování za natočení Songa samozřejmě patří Mildovi a Šachínovi. Předpoklad byl, že Song bude hovořit u pomníku a stánkaři budou v lese, t ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Sluneční zátoka 2020
"Nazdar, bratři a sestry! Ahoj, kamarádi a kamarádky! Jsem velice rád, že i Vás zájem o Jestřába a vše s ním související přivedl, i ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Zátoka 2020 - jaká byla?
"V této diskusi se už opět začínají prolínat nesouvisející souvislosti, prezentace nepřesných údajů jako jako by to byla fakta atd. atd. Kdo ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Songovy paměti
"Ano, je třeba poděkovat za snahu o zaznamenání jakéhokoli záblesku spojeného s osobou Jaroslava Foglara a jeho práce, tím spíše že samotní o ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Video
"Určitě nikdo nebrání komukoliv nakoupit supertechniku a začít natáčet. Ostatní budou určitě rádi za zveřejnění. Chtěl bych poděkovat dvojici ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Vážený pane P. V.
"Děkuji Vám za Vaší kritiku. Nicméně je potřeba Vám (a samozřejmě i případným dalším kritikům vysvětlit), že natáčet toto video a uchovat tut ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Sluneční zátoka - Tábor Svobody
"Děkujeme ( www.pesaci.skaut-ssv.cz ) za pochvalná slova. Bylo pro nás velikou ctí, postavit "repliku" historického skautského tábo ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Sluneční zátoka - Tábor Svobody
"Bylo pro nás velikou ctí ( Skaut - S.S.V., Praha Kbely ), postavit ve Sluneční zátoce "repliku" hustorického tábora."
Devatenácté setkání foglarovců ve Sluneční zátoce v sobotu 20. června
bez titulku
"Tak to se vám hoši moc nepovedlo. Dobrý záměr, technicky špatně provedený (nepodařilo se zklidnit okolí, mikrofon zřejmě daleko od úst), se ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Setkání u rodného domu JF - pondělí 6. 7. ve 13.13 h
"Napsal-li Martin Rosol před závěrem výstavy k osmdesátinám Marko Čermáka, že všech 113 sazeniček ginga bylo návštěvníky rozebráno, byla to p ... "
113 sazeniček Ginga ke 113. výročí narození Jaroslava Foglara
Poděkování
"Velký dík patří Všem, kteří se jakkoli podíleli na přípravě, organizaci a programu letošního deštivého setkání ve Sluneční zátoce! Dík a z ... "
Devatenácté setkání foglarovců ve Sluneční zátoce v sobotu 20. června
Před pěti lety zemřel mistr komiksů Kája Saudek, bylo by mu 85
"Foglarovi se líbil Dalším z námětů pro jeskyňářský komiks byl příběh od autora sci-fi románů Josefa Nesvadby. Nosek se dál obracel také na ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Poděkování
"O repliku Tábora Svobody 1945 se pro letošní setkání příznivců díla a výchovného odkazu Jaroslava Foglara ve Slunešní zátoce postaral skauts ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Celá sága RŠ a Stínadel začala v letech 1914-1915
"na dvoře U Roubíčků. Existují dokonce i fotografie, dle kterých J.Fischer namaloval první verzi slavného prvního komixu RŠ a následně také p ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Naprosto dokonalá lahůdka :) nechť se Nadaci
"i nadále daří v její nakladatelské činnosti, protože Švýcarská dobrodružství se všemi přílohami jsou bombastické ... "
Jestřábova švýcarská dobrodružství. Vyšla tématická knížka s autentickou podobou Foglarova deníku z roku 1920
Dlouho očekávané 2. vydání je
"vynikajícím počinem dvojice Jury a Pedra :) Nová kapitola o "ženách v životě Jestřába" je vskutku překvapivá a v mnohém předčila m ... "
Stoletý hoch od Bobří řeky. Vychází druhé doplněné vydání knihy Jiřího Zachariáše
bez titulku
"Ginkgo, které jsme si se ženou donesli domů z autogramiády Marko Čermáka, se má prozatím čile k světu :-) [img]https://i.ibb.c o/SwsXWsj/ ... "
113 sazeniček Ginga ke 113. výročí narození Jaroslava Foglara

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .