Komentáře
ke článku: Budeme pitvat Jestřábovu duši? ze dne 07.08.2024, autor článku: Michal Beránek
Přidat nový komentář
Komentář ze dne: 07.08.2024 23:23:20 Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@)
Titulek: Ale..
Fencl: Ale třeba Kafkovy deníky jsou dnes taky venku. Ani Franz Kafka si to nepředstavoval. On dokonce nechtěl vydat ani své romány Proměna, Zánek a Nezvěstný, vydal je po jeho smrti jeho přítel. To, že vyšel první díl Foglarových deníků je pro něj pocta. Málokdo se pomyslně dočká něčeho podobného. Varovat, že je to intimní, je směšné. Přece vychází daleko intimnější beletrie denně a autoři tu intimitu taky čerpají ze sebe. Foglar se v 90. letech podivoval, že by mu vydali i telefonní seznam, kdyby se dokázalo, že je autor, ale neřekl bych, že mu to úplně vadilo. Desítky let, jak zažil, nesmělo vyjít nic. Tak ještě teď zakázat jeho deníky. Vtipné. Byla by to vlastně dobrá reklama na ně. IF
Komentář ze dne: 08.08.2024 15:21:36 Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek:
Pane Fencl,
mýlíte se, jako už jste se mýlil několikrát. Byl to Max Brod, Kafkův blízký přítel, kamarád a důvěrník, který Kafkovi slíbil, že jeho některá díla a jeho deník nevydá - na pospas veřejnosti. Ale udělal to – a to si říkal jeho kamarád a důverník? Fuj, to se nesluší.
Jestli si myslíte, že deník není intimní tak jste na omylu. Zápisky v deníku jsou vždy subjektivní, intimní a týkající se jenom a jenom situace kolem pisatele. A je hrůza, když se deník dokonce zveřejní proti vůli pisatele.
Foglar nikdy nikomu své deníky nedal aby si je pročetl, ale to nemůžete vědět, protože s Jestřábem – Jaroslavem Foglarem jste nikdy osobně neměl nic společného.
Komentář ze dne: 08.08.2024 16:25:22 Reagovat
Autor: - Train driver (@)
Titulek:
Tak mně taky hned při čtení článku napadl Kafka.Naštěstí jeho přítel a důvěrník díla vydal.Myslím,že by bylo škoda,aby tyto díla skončila někde v ohni.
Ano J.F. opravdu uvažoval, že své deníky zničí, ale určitě našel dobrý důvod proč to neudėlal.Pokud vím, tak dle vyjádření p.Šantory, byllo z deníku vše intimní a příliš osobní vynecháno.Já jsem tedy v knize nic intimního opravdu nenašel.
Co se týče ceny, kdy autor článku píše o 800,-Kč,tak to není pravda.Třeba na megaknihách se dà pořídit už za 472,-Kč a to je při dnešních cenách přijatelné a rozhodně ne lukrativní kšeft, který si autor představuje.Snad všichni víme k čemu skautská nadace vydělané finance používá.
Komentář ze dne: 08.08.2024 22:02:36 Reagovat
Autor: - Luděk Tondr (tondr@seznam.cz)
Titulek:
Nemyslím, si že by se vydáním deníků stala Jaroslavu Foglarovi nějaká újma. Naprostá většina čtenářů si totiž Deníky nikdy nekoupí, právě proto, že to není napínavý román, ale jen a pouze denní osobní poznámky člověka.
Knihu si koupí jen velký Foglarův fanoušek - jako jsem třeba já - který bude naopak vděčný, že může mít ve své sbírce kromě Foglarova díla a publikací o něm, právě i osobní Jestřábovi poznámky.
Takže já jsem za vydání deníků vděčný. (Jen mě překvapil tak vysoký náklad, protože to je kniha opravdu jen pro velké nadšence a milovníky Jestřábbova díla)
Komentář ze dne: 09.08.2024 08:08:36 Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Cena knihy
Když kniha vyšla, byla její cena někde jinde. Evidentně o knihu zájem není, tak prodejci jdou s cenou dolů.
Komentář ze dne: 12.08.2024 23:40:22 Reagovat
Autor: - Bobo (@)
Titulek: ad deníky
Milý Michale, i já sám, jako jeden ze spolueditorů deníku, jsem měl pochybnost, jestli má smysl s nimi jít na věřejnost. Věř mi, že finanční profit v tom nehrál žádnou roli. Příprava a vydání deníků je finančně velmi nákladný a nejistý podnik. Skautská nadace se vzdala i za většinu nákladu honoráře. Jisté pochybnosti mám stále, ale důvody proč ano, jasně převažují. Vlastně sis na ně částečně odpověděl sám, když píšeš: "...Asi neznalost jeho duše, neznalost jeho myšlení a neznalost jeho běžného života..." Naprostá většina čtenářů Jestřába nikdy osobně více nepoznala a mnozí z nich po tom touží. Neměli šanci chodit do oddílu. A my jim v tomto vycházíme vstříc dalším střípkem poznání. Ale navíc pro mne byl velmi určující pohled Honzy Šulce, hlavního editora deníků a člena Dvojky, který Jestřába dobře znal a přesto pro něj deníky přináší mnoho nových pohledů na něj. Jistě je tvůj názor naprosto legitimní, zároveň mám zpětnou vazbu opačného pohledu. Co si ovšem určitě nemyslím, že by vydání nějak Jestřábovi ublížilo či ho nějakým způsobem dehonestovalo.
Komentář ze dne: 12.08.2024 23:47:50 Reagovat
Autor: - Bobo (@)
Titulek: ad prodej
Krizmene, v tomto tvůj úsudek správný není. Kniha má na deníkový typ literatury velmi dobré prodeje. Většina nákladu je rozebrána, podle známého podkopávače knižních cen, není dobré soudit.
Komentář ze dne: 15.08.2024 16:59:19 Reagovat
Autor: - Pavel Šíma-Sokol
Titulek: k vydání 1 dílu Jestřábových deníků
Můj názor je, že Jestřáb s vydáním deníků počítal a proto změnil svůj původní záměr, spálit je. Navíc jsou deníky vkusně editované a nic intimního ani nijak nepřístojného se v nich nikdo nedočte. Mně spíše vadí křehkost knihy - pevná vazba by byla bezvadná. Kvaki (Jan Šulc) a Bobo (Roman Šantora) odvedli velký kus práce a věřím, že příští díl bude ještě zajímavější.
Pavel Šíma - Sokol , ex člen Dvojky
Komentář ze dne: 15.08.2024 21:04:58 Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek:
Ahoj Sokole,
vím, že jsi byl v oddíle v letech 1978 – 1979 - tedy jeden rok. Bavil ses s Jestřábem v této době o jeho denících? Nebo někdy později?
O svých denících měl Jestřáb bobříka mlčení – a nikomu neřekl, že si něco takového píše. A tak mi vysvětli, prosím Tě, jak můžeš tvrdit, že Jestřáb s vydáním svých deníků počítal.
Deník je vždy zcela osobní věc a skoro každý pisatel nepočítá, že by jeho obsah byl někdy uveřejněn. To je stará uzance.
Komentář ze dne: 16.08.2024 21:47:59 Reagovat
Autor: - Čtenář foglarovek a jeho deníků (@)
Titulek: Takže:
Z osobností klasické světové literatury se svými deníky proslavili spisovatelé Henri Frédéric Amiel, Victor Hugo, Fjodor Michailovič Dostojevský, Lev Nikolajevič Tolstoj, Franz Kafka a mnozí další. Deníkové zápisky Charlese Baudelaira, Virginie Woolfové a Stendhala vycházely až posmrtně. Mezi české osobnosti deníkové literatury nesporně patří Václav Černý, Bedřich Fučík, Jiří Kolář, Jan Hanč, Josef Hiršal, Ludvík Vaculík, Josef Knap, Jiří Orten, Jakub Deml a další a další .... Jedinců, kteří vedli netradiční záznamy o svém životě, existuje celá řada. Z význačných osobností výtvarného světa zmiňme Leonarda da Vinci, Albrechta Diirera Eugena Delacroixe, Edvarda Muncha či Fridu Kahlo. Z českých umělců si ubíhající dny výtvarně zaznamenávali (nebo stále zaznamenávají) kupříkladu Milan Janáček (nar. 1938), Josef Váchal (1884-1969), Josef Jíra (1929-2005), Vladimír Fuka (1926-1977), Rudolf Fila
(1932-2015) nebo Jiří Bouda (1934-2015)... Sorry jako, ale o pitvání duše jsem nic nenašel ...
Přidat nový komentář
Zobrazit článek Budeme pitvat Jestřábovu duši?
|