| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Dvě výročí: 15 let Malého průvodce a 75 let Krabičky poslední záchrany

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 12. 10. 2010 | přečteno 9115 ]

(Aktualizováno 12. 10.) Na letošní rok připadá patnácté výročí od prvního vydání Malého Průvodce světem outdooru a sedmdesát pět let od prvního zveřejnění popisu Krabičky poslední záchrany Jaroslavem Foglarem, a to v Malém hlasateli 12. října 1935.
Jak tato dvě výročí spolu souvisí?
Požádali jsme o rozhovor šéfredaktora Malého Průvodce Jiřího Červinku.

Představ trochu Malého Průvodce čtenářům Bohouška.
Výpravy s Malým Průvodcem nehledají odpověď na otázku kudy a kam putovat, ale s čím a v čem se na cesty vydat. Zabýváme se outdoorovým vybavením, testujeme ho a snažíme se informovat, co se chystá a jaké trendy a novinky ve vybavení jsou na obzoru.
Články a testy vydáváme na internetových stránkách Svetoutdooru.cz a obecnější trendy spolu s přehledem vybavení na trhu vycházejí pravidelně v ročence Malý Průvodce světem outdooru, která letos oslavila 15 let od prvního vydání.

Jak dnešní outdooráci hledí na KPZ?
Připravili jsme o KPZ celý článek, kde se určitě rozvine diskuze o smyslu KPZ. Takže si to tam můžeš přečíst, vyjde 12. října na výročí KPZ.
Podle mne je význam KPZ na ústupu, protože dosažitelnost civilizace stoupla s hustotou dopravní sítě, komunikačními prostředky a zrychlujícím se během života.
Moderní vybavení navíc mnoho z funkcí KPZ zastupuje, například řada věcí může být na kapesním noži, který se poslední dobou stále více stává multinástrojem. Bývají na něm kromě základních želízek třeba nůžky, bodce, větší i menší šroubováčky, pinzety, špendlíky a další drobnosti. Nebo třeba nářaďové nože, které umí zastoupit celou malou dílnu. Na druhou stranu se prodávají vychytávky jako ulité do KPZ, dokonce i celá KPZ je v prodeji v několika provedeních. Většina zálesáků, kteří se musí spolehnout sami na sebe po delší dobu, zřejmě něco podobného KPZ bude mít (a měli to určitě i před Foglarem).
Co rozhodně neztratilo na významu, je použití pro oddíly. Tam se KáPéZetky určitě hodí i dnes. Ale obsah bude samozřejmě rozdílný, něco jiného tam bude pro dobrodruha na přežití a něco jiného pro děti z tábornických oddílů.

A jak se změnilo od dob Jaroslava Foglara tábornické vybavení?
Jaroslav Foglar zažil za svůj život tolik kompletních proměn tábornického vybavení, že by se o tom dala napsat obsáhlá publikace. Nejen tábornické vybavení se zcela liší i jen od toho, které jsme používali před dvaceti lety, natož před sedmdesáti pěti. Už jen dvacetník na tramvaj z původní KPZ je dobrým příkladem.
Právě jedním z důvodů vzniku Malého Průvodce před patnácti lety byla potřeba informovat o novém vybavení, které k nám tehdy začalo proudit po listopadu 89. Svět byl tehdy už úplně jinde a naše vybavení připomínalo skanzen. A od té doby už zase je tolik nových věcí, že je pořád o čem psát. Však jsme také mnohé nové trendy zveřejnili mezi prvními u nás.

Co například Malý Průvodce oznamoval?
Už v prvním vydání v roce 1995 jsme upozorňovali na pochybné značení teplotního určení spacích pytlů a celkově máme, myslím, nemalou zásluhu na zlepšení povědomí o tom, že extrémní teplota je údaj, který by uživatel vůbec neměl brát do úvahy a o těch ostatních musí trochu přemýšlet. První LED čelovky se ve světě objevily v roce 2000 a už v Malém Průvodci 2001 jsme napsali, že je dost pravděpodobné, že klasické žárovky půjdou brzo k LEDu. Uběhlo asi pět let a naplnilo se to. Nebo softshell, na přelomu roku 2003 a 2004 jsme přinesli první články o tomto materiálu. Softshell se poprvé objevil v roce 2001 a v ročence 2004 jsme publikovali o téhle novince podrobný článek. Někdy zase musíme krotit přehnaná očekávání, jako třeba letos, kdy jsme brzdili nadšení z nanotechnologií – na jejich využití v outdooru si budeme muset ještě trochu počkat.

Takže testujete a sledujete trendy a píšete o tom do Malého Průvodce?
Trendy v outdooru a testy spolu souvisí, nejde otestovat dobře výrobek, aniž by člověk dlouhodobě nebyl v obraze. Jedno bez druhého nemá smysl.
Nepíšeme jen Malého Průvodce, už jsem říkal, že jsme i na webu a nejde jen o testy. Kromě testů a článků o vybavení nabízíme (na webu i v ročence) i tabulky s přehledem toho, co je na trhu včetně cen.
Na našem webu mohou čtenáři dokonce výrobky i sami hodnotit, nebo si přečíst hodnocení jiných. Takové čtenářské hodnocení je výborným doplňkem a taky hlídačem našich testů. Najdete u nás i základní informace, kde se každý může rychle zorientovat v současném stavu vývoje toho kterého vybavení.

Jak se dá vaše ročenka získat?
Malý Průvodce vychází každoročně na přelomu dubna a května. Prodává se ve sportovních a outdoorových obchodech za lidovou doporučenou cenu 49 Kč. Kromě obchodů ročenku prodáváme také na sportovních veletrzích – třeba právě teď v říjnu to bylo na Sport Life v Brně. Ve stejných obchodech jako ročenka je k mání dvakrát ročně i bulletin Svět outdooru Novinky s recenzemi nejnovějšího vybavení – ten je zdarma. A konečně kdykoliv jsou na webu testy, reportáže a s určitým zpožděním i články z ročenky na adrese www.svetoutdooru.cz.

Přejeme, ať se Malý Průvodce stane pojmem stejně jako legendární KPZ.
Díky. Je příjemné vědět, že jsme vcelku uznávaní jak mezi nadšenci pro vybavení, tak mezi výrobci a dodavateli. Nebylo to jednoduché přesvědčit lidi, že nepíšeme objednaná PR pro firmy, a na druhou stranu zase vysvětlit firmám, že nechceme test dělat proto, že se nám líbí jejich batoh a chtěli bychom si ho nechat. Obojí se už za těch 15 let, doufám, podařilo.







Jiří Červinka – Brko
Jeden ze zakladatelů (spolu s Helenou Červinkovou a Ladislavem Tintěrou - Hombrem) oddílu experimentální archeologie Mamuti (existuje od r. 1980 až do současnosti); byl u počátku oddílu Bílý Orel (jeden ze tří vyslanců Bílého Orla v roce 1969).
Tři zakladatelé oddílu Mamuti byli první, kteří v naší zemi zvolili experimentální archeologii jako hlavní náplň činnosti dětského oddílu.
Podrobnosti o experimentální archeologii a oddílu Mamuti najdete na www.mamuti.cz.
Je spoluautorem knihy Výpravy do pravěku, Velká pravěká past a dalších návodů z oblasti přírodních technik a pravěku; autorem knihy Výpravy do přírody aj. Napsal také několik povídek s náměty z dávné historie.
Zabývá se turistickou výstrojí a výzbrojí. Stál u zrodu Malého Průvodce světem outdooru a je redaktorem www.svetoutdooru.cz.
Byl členem redakcí časopisů Wampum Neskenonu a Nika.
Je autorem stolních her s foglarovskými motivy Stínadla, Cesta do Sluneční zátoky a dalších.







Přehled všech vydaných Malých Průvodců je uveden zde: http://www.malypruvodce.cz/starsi.asp



Doporučujeme článek Jiřího Červinky KPZ slaví 75. narozeniny z 12. 10. 2010 zveřejněný na: http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?108212-kpz-slavi-75.-narozeniny



Pro fanoušky KPZ je na Facebooku skupina KPZ - Krabička poslední záchrany - KáPéZetka, která má v současnosti 99 členů a zveřejňují se zde nejnovější informace o KPZ.
Skupinu najdete na této adrese - http://www.facebook.com/group.php?gid=307104573242





KPZ v Skautské stezce Mladého hlasatele

Repro: Jaroslav Foglar, Malý hlasatel, ročník 1, č. 6, 12. října 1935, Melantrich


Fotografie v úvodu článku: Vladimír Bažant – Krtek
Portrétní fotografie: archiv Jiřího Červinky






Foglarovské výroky
"To je přece Fan-Tan. Vždyť to hraje celá Řásnovka" - asi dvanáctiletá dívka na dotaz Jindry Sochora.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 2

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .