| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Klub přátel Jaroslava Foglara

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 18. 6. 2022 | přečteno 1068 ]

PF 70 - KPJFŠedesátá léta minulého století s sebou přinesla určité uvolnění v mezinárodních vztazích, které ve svém důsledku změnilo veřejné mínění obyvatel v Československu. Kritizováno bylo nevýkonné hospodářství, neměnnost stávajícího režimu a politická angažovanost ve všech sférách života. Československá společnost se postupně otevřela různým názorovým proudům, myšlenkám a teoriím. A v této době vzniklo společenství všech příznivců knih Jaroslava Foglara, spisovatele, na jehož dílo byla v předchozí dekádě uvalena klatba. Klub přátel Jaroslava Foglara existoval v letech 1966 - 1970.

Podle pamětníků bylo na začátku foglarovského sdružování několik sběratelských inzerátů v časopisu ABC zveřejněných na začátku roku 1965, na které reagovala celá řada zájemců o dobrodružné knihy. Díky tomu se seznámili Josef Skorkovský, Zdeněk Pírek, Harry Eckstein, František Mendlík a Edmund Ondřeka. Ti v květnu roku 1966 založili Klub sběratelů, do kterého se záhy přihlásil Jiří Stegbauer a mnozí další.
Činnost klubu spočívala ve zprostředkování inzerátů na knihy dobrodružnou tematikou (prostřednictvím zpravodaje Sběratel, o jehož vydávání se staral Jiří Stegbauer) a jeho členové se současně účastnili veřejných debat o literatuře pro mládež, s tím, že obhajovali život a dílo Jaroslava Foglara. Časem se ukázalo, že téma Jaroslav Foglar je pro klub stěžejní. Spisovatel byl požádán, zda by klub mohl nést jeho jméno. Jestřáb souhlasil, a tak ještě v roce 1966 byl Klub sběratelů přejmenován na Klub přátel Jaroslava Foglara. V čele klubu stáli Josef Skorkovský - Jója, František Mendlík - Ferry (sběratelství), Zdeněk Pírek - Mirek (kronika a archiv klubu), Jiří Stegbauer - Jura (zpravodaj klubu).
Počátky klubu byly velmi složité. Do spolku se hlásilo velké množství zájemců, na druhé straně nedostatek financí bránil v rozvoji klubu. Jója v roce 1994 vzpomínal, jak pražským členům vedení klubu sám Jaroslav Foglar poskytl 50 Kčs na známky pro nejnutnější korespondenci. Situaci částečně vyřešila nabídka Jaromíra Bendy - Rikitana, aby klub měl svoji rubriku v časopisu Pošumavský hlasatel, což bylo od roku 1967 realizováno.
Setkání s JF (KPJF)V období Pražského jara, konkrétně v březnu 1968 vystřídal Josefa Skorkovského - Jóju ve vedení klubu Zdeněk Pírek Mirek. Ten převedl Klub přátel Jaroslava Foglara pod patronaci Závodního klubu Revolučního odborového hnutí (ZK ROH) Dolu 1. máj v Karviné, kde také začal vycházet zpravodaj klubu.
Průkazka KPJFPražské jaro sice zastavily tanky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968, Mirek však dál pokračoval ve všech aktivitách. V září přesunul klubovní stránku z Pošumavského hlasatele do Ostravského kulturního zpravodaje (kde už od roku 1966 vycházely foglarovské informace a dokonce i Rychlé šípy) a spolupracoval s vydavatelstvím PULS v Ostravě. Nicméně nastupující normalizace postupně všechny aktivity utlumovala. Nakonec tu byla i obava, aby existence Klubu přátel Jaroslava Foglara spisovatele, jehož knihy opět přestaly vycházet, nepoškodila. Proto byla činnost klubu v létě roku 1970 (kdy měl klub už 1500 členů) jeho vedením ukončena.


Zajímavosti z činnosti Klubu přátel Jaroslava Foglara:
Pozvánka na besedu KPJF 1968* 15. března 1968 uspořádal Klub přátel Jaroslava Foglara ve spolupráci s Kruhem trampů - londonovců besedu s Jaroslavem Foglarem v Závodním klubu zaměstnanců obchodu v Praze na Staroměstkém náměstí (od 19:30 hod.)
* V roce 1968 udělil Klub přátel Jaroslava Foglara čestné členství F. A. Elstnerovi, A. Hykischovi, Dr. R. Plajnerovi, S. Sohrovi a B. Čepelákovi, v roce 1969 Zdeňku Burianovi a Janu Fischerovi in memoriam (převzala Věra Fischerová).
* V programu činnosti klubu bylo uvedeno: "Členové KPJF se podílejí podle vlastních zájmů na aktivní činnosti v různých sdruženích a organizacích tábornického a zálesáckého zaměření - v klubech, družinách, oddílech, osadách - jako členové nebo vedoucí v duchu foglarovské tradice. Uvádějí zde v život Foglarovy myšlenky a zásady čestnosti, dobra a šlechetnosti."
* Klub přátel Jaroslava Foglara uspořádal během své existence dvě setkání svých členů s Jaroslavem Foglarem. Členové zde navíc jednali o budoucí činnosti klubu.
* Klub přátel Jaroslava Foglara převzal patronát na Foglarovskými čtenářskými kluby časopisu SKAUT-JUNÁK a vydával pro ně speciální zpravodaj Tam-Tam.
* Klub přátel Jaroslava Foglara v roce 1969 vyhlásil 8. květen jako Den čtenářských klubů.
* Autorem loga Klubu přátel Jaroslava Foglara a grafického vizuálu byl Vladimír Pechar - Pluto.
* Zdeněk Pírek ručně psal kroniku Klubu přátel Jaroslava Foglara, která detailně popisuje všechny aktivity a činnost klubu, která se zachovala. Ukázky z ní občas publikuje její současný majitel ve facebookové skupině Jaroslav Foglar a Foglarovky.


(Článek vyšel 16.6.2022, naposledy aktualizován 18.6.2022)


Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .