| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Foglarovské odznaky 1/8 – úvod, historie sbírky a její uspořádání

[ Autor: Martin Rosol | zařazeno: 5. 9. 2023 | přečteno 881 ]

Milé čtenářky a čtenáři Bohouška, kamarádky a kamarádi foglarovci, zvláště pak foglarovští sběratelé! Byl jsem požádán redakcí Bohouška, zdali bych Vám nemohl sdělit něco více o historii a současnosti své sbírky foglarovských odznaků, kterou si můžete až do 5. listopadu tohoto roku prohlédnout na právě probíhající výstavě Rychlé šípy a tajemství Stínadel na Chvalském zámku v Praze. O totéž jsem byl před několika lety požádán Klubem skautských sběratelů Junáka a připravil jsem tehdy celý seriál článků pro zpravodaj ZIPSS, ve kterém jsem jeho čtenářům svoji sbírku blíže představil. Nyní, po dohodě s redakcí Bohouška, bych tento osmidílný seriál v doplněné a aktualizované podobě rád nabídl i Vám.

Odznaky! Již od klukovských let se mi líbily ty drobné, elegantní, lesklé a pestrobarevné předměty, které jsme si s kamarády vzájemně vyměňovali, tehdy ovšem ještě bez jakékoli sběratelské koncepce. Vzpomínám, jak jsme se předstihovali, komu se podaří získat co nejdelší a nejpočetnější barevnou sérii!

O řadu let později, v době po sametové revoluci, kdy opět začaly vycházet foglarovky a já si je už jako dospělý kupoval a četl, abych dohnal to, co mi bylo komunistickým režimem v dětství odepřeno, vzbudily ve mně tyto knížky hlubší zájem o život a dílo spisovatele Jaroslava Foglara, takže jsem se postupně stal foglarovcem – sběratelem. A jak jinak – soustředil jsem svůj zájem především na foglarovské odznaky.

V jarních měsících roku 2014 pak přišla nečekaná nabídka od mého kamaráda a věhlasného sběratele Ivana Vápenky – Ivy k odkoupení jeho zcela mimořádné odznakové sbírky. Moji touhu převzít a pokračovat v Ivanově sběratelské práci poněkud nahlodávala starost, aby cena takto vzácné a rozsáhlé kolekce nebyla nad mé možnosti. Ukázalo se však, že k podobným obavám nebyl důvod: Ivan udal dobrou, hodnotě sbírky zcela přiměřenou cenu, kterou jsem bez smlouvání akceptoval a 28. května 2014 jsem sbírku převzal.

Tehdy pochopitelně vyvstala potřeba celou sbírku nově uspořádat k obrazu svému. Bylo třeba rozmyslet, kam a jak odznaky umístit, aby sbírka měla jednotnou úpravu a smysluplnou koncepci. Přemýšlel jsem o různých možnostech. Nakonec, po dlouhých úvahách, jsem se pustil do výroby tabulek o rozměru A4 z materiálu KAPA, což je lehká pěnovka oboustranně polepená tuhým papírem. Tabulky jsem po obou stranách pomocí tyčinek kancelářského lepidla polepil tmavozeleným filcem tloušťky 1mm a jejich okraje olemoval šedým, 2cm širokým tkalounem. Do takto připravených tabulek z Kapy lze odznaky pohodlně zapichovat a díky filcu nejsou vidět dírky po vpichu v případě, kdy je nutno některý z odznaků přemístit. Filc na rubové straně tabulky má funkci ochrannou a zabraňuje poškození odznaků odřením při uložení tabulek na sobě. Odznaky bez jehly – nášivky, medaile či buttony (obecně známé jako „placky“) – je možno připevnit k tabulce pomocí špendlíků. Oproti zakládání odznaků např. do alba mají jednotlivé tabulky ještě další nezanedbatelnou výhodu: V případě vystavování umožňují přehledně umístit celou kolekci vedle sebe a navíc je možné tabulky zavěšovat, připevníme-li k nim pomocí špendlíků a provázku poutka, nebo je jednoduše připíchnout k podkladové desce.

Ze samotného sběratelského hlediska však bylo hlavně nutno rozhodnout, ke které z možností uspořádání sbírky se přiklonit: Odznaky je totiž možno řadit: 1) podle druhů (tedy např. zvlášť odznaky kovové, zvlášť medaile, zvlášť nášivky atd.), 2) chronologicky (jak v průběhu let odznaky postupně vznikaly), 3) tematicky (např. týkající se Rychlých šípů, Foglarova oddílu Dvojka, bobříků a podobně). Především z estetických, zároveň však i praktických důvodů jsem se rozhodl preferovat uspořádání sbírky podle druhů (na rozdíl od předešlého Ivanova tematického uspořádání), zároveň však, pokud možno, co nejvíce respektovat i zbývající dvě hlediska.

Jako velmi nešťastný se ukázal někdejší Ivanem zvolený způsob upevnění látkových nášivek pomocí oboustranné lepicí pásky. S hrůzou jsem totiž zjistil, že postupem času lepidlo z pásky proniklo do látky! Jenom zanícený sběratel může pochopit moji úzkost z možného poškození nenahraditelných vzácností, když jsem se pomocí čistého technického benzínu snažil prosáklý lep z nášivek (naštěstí úspěšně) odstranit!

V průběhu dalších let se mi podařilo sbírku rozšířit natolik, že v současnosti čítá více než 1500 exemplářů odznaků, nášivek, medailí, vlaječek, placek a přívěšků na téma Jaroslav Foglar.

Když mě před nedávnem původní majitel a zakladatel sbírky Ivan Vápenka navštívil, aby si prohlédl výsledky pokračování mé sběratelské činnosti, věřil jsem, že nebude zklamán. Byl jsem velice rád, že jsem se nemýlil. Pokračovat alespoň v jedné brázdě vyorané Ivou na jeho širokém foglarovském poli je totiž pro mě zároveň ctí i závazkem.

(Zpracováno pro zpravodaj Klubu skautských sběratelů Junáka – ZIPSS 1-2/2020; aktualizováno a doplněno pro Bohouška v září 2023)







Na fotografii Ivan Vápenka – zakladatel sbírky.



Foglarovské výroky
„Tak se prý ukázal zase ježek!“ - Jarka Metelka přiběhnuvší do klubovny Rychlých šípů jednoho podzimního dne…
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 2

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .