Že vám to jméno nic neříká? Prolistujte Foglarův život v poklusu a dočtete se, že v roce 1939, ještě před Táborem ohňů "jsem dostal od paní Míly Mellanové, ředitelky Pražského dětského divadla, nečekanou nabídku, abych pro něj napsal divadelní hru ze života skautského oddílu."Tehdy, když Míla Mellanová Jestřába pobídla, začal odstavec po odstavci psát na svém oblíbeném místě (Na Kleovce) hru ze života Hochů od Bobří řeky pod názvem Tábor ve Sluneční zátoce. Bylo to právě před 62 lety, někdy na přelomu srpna a září, hned jak se Foglar vrátil z tábora... Ve hře vystupovali chlapci z oddílu, pouze vedoucího hrál herec Karel Pech. Představení mělo úspěch - všech 18 představení bylo vyprodáno. Úspěch se dostavil, hra vyšla i tiskem (hráli ji pak skautské oddíly po celé republice), dokonce i kritika byla příznivá. Zuřil však hnědý teror s hákovými kříži, Junák byl o rok později zakázán a hra zapadla.
Snad to byla jedna z nejúspěšnějších her Pražského dětského divadla. Zde bychom mohli skončit, nešť - udělejme skok o 40 let. Píše se rok 1979, doba foglarovského temna. Jestřáb je umlčen a o situaci vypovídá strohá věta týkající se tohoto roku v Životě v poklusu (ŽP 1990, 2 díl, s. 158): "Nepublikuje vůbec nikde."
A v tom se objevuje 29. srpna v Lidové demokracii článek v kulturní rubrice nadepsaný Zakladatelka divadla pro mládež. Četl Jestřáb tento článek?
"(fk): Režisérka a herečka Míla Mellanová, od jejíhož narození uplynulo 80 let, zasvětila svůj život dětskému divadlu. Podle sovětského vzoru založila v roce 1935 >Pražské dětské divadlo< - první scénu tohoto druhu, pracující na profesionální bázi. Během deseti let vystřídalo >Pražské dětské divadlo< - nebo také >Umělecká skupina Míly Mellanové<, jak se někdy soubor nazýval - řadu působišť a jeho nepřetržitá existence v té době byla možná jen díky organizačním schopnostem a nezměrnému nadšení M. Mellanové. Tehdy se také již vyhranila koncepce divadla jako specifického výchovného prostředku. Po válce získalo divadlo krátkodobě přístřeší v divadle Akropolis na Žižkově a v roce 1949 - to už jako >Městské divadlo pro mládež< - i svoji budovu v bývalé Velké operetě v Dlouhé ulici, dnešním divadle Jiřího Wolkra. V té době se už Míla Mellanová vzhledem k začínající těžké nemoci nemohla věnovat umělecké práci v takové šíři, jak by si přála a jak by odpovídalo jejím schopnostem. Překládala a upravovala hry, externě vyučovala na loutkářské katedře DAMU, zkušenosti s dětským publikem uplatnila v divadle S+H. Dvacetiletí umělecké činnosti oslavila v roce 1956 pohostinskou režií pohádky E. Krásnohorské Medvěd a víla v divadle Jiřího Wolkra. Zemřela 23. března 1964."
* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na
.