| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Ochotníci v Borovanech hráli (nejen) pro děti na táboře Rychlé šípy

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 14. 2. 2022 | přečteno 1855 ]

Hroší prozatímní divadloOd roku 2007 působí v Borovanech (nedaleko Českých Budějovic) v rámci Sboru dobrovolných hasičů ochotnický soubor, který nese název Hroší prozatímní divadlo. Zdejší herci hrají hlavně pro děti, pro radost a vlastní potěšení. Významnou roli přitom mají jejich oblíbené letní tábory, které zde mají více než padesátiletou tradici. " Jako téma celotáborové hry byly vybrány v roce 2018 Rychlé šípy, konkrétně úryvky z komiksů a dějová linie Záhady hlavolamu," sdělil Bohouškovi Jan Nýdl a dodal i podrobnosti: Hroší prozatímní divadlo"Již před táborem jsme pro nasátí atmosféry navštívili profesionální představení Slováckého divadla a byli jím tak nadšeni, že jsme nacvičili několik scének inspirovaných hrou pro uvedení jednotlivých etap na letním táboře. Samozřejmě s přizpůsobením pro nejmladší diváky a konkrétní dějové úseky.
Na podzim roku 2018 se u nás v Borovanech slavnostně otevíral rekonstruovaný divadelní klub a město u této příležitosti uspořádalo malý ochotnický divadelní festival. Dobrovolní hasiči zde formou estrády sehráli několik nacvičených scének z letního tábora. Návštěvníci těchto představení byli především kamarádi hasiči a příbuzní. Následně jsme se scénkami objeli ještě okolní spřátelené sbory - SDH Radostice, SDH Strážkovice, SDH Ledenice, kdy návštěvnost byla mezi 20 a 60 diváky. Nejdelší výlet jsme absolvovali za našimi kamarády z SDH Těškovice (okres Opava), se kterými se přátelíme již mnoho let a vzájemně se navštěvujeme, ať již s loutkovými pohádkami nebo hereckými estrádami."
Borovanští ochotníci vystoupili se svým představením i několikrát v loňském a předloňském roce.


Zajímá vás, jak probíhala celotáborová hra?

Hasičský tábor 2018 – Záhada hlavolamu
Bylo pondělí 23. července přesně 10 hodin ráno a od Borovanské školy odjíždí autobus plný zvědavých dětí. Jsou to ti, kteří se i letos vydávají do kouzelných končin novohradských hor, strávit zde dva týdny po boku skvělých kamarádů. Na táborové základně v Nakolicích jsme prožili už bezpočet dobrodružství a táborových legend. Proč ale vlastně dvoutýdenní pobyt v lese nevyužít k zamyšlení, kde má vlastně samotné tábornictví své kořeny a jaká byla jeho hlavní myšlenka? A kdo by pro nás v tomto duchu měl nějaký napínavý příběh? To je přeci jasné. Kdo jiný, než Jaroslav Foglar a jeho legendární Rychlé šípy.
Pět správných nerozlučných chlapců, pro které je poctivost a přátelství nade všechny hodnoty, se dětem představili hned druhý den. Vyzvali je, aby, stejně jako oni, založili kluby Mladého hlasatele, podnikali s nimi různé dobrodružné akce, lovili bobříky a sbírali známky. Netrvalo dlouho a založené kluby již mohli uspořádat první schůzky ve svých nových klubovnách. Poklidnou schůzku však přerušila zvláštní návštěva, do klubovny se klubu přišla představit parta, říkající si Bratrstvo kočičí pracky. Děti brzy zjistili, že kluci z Bratrstva nebudou dobrými kamarády, neboť při žádné hře nedokázali hrát poctivě. Dále naše kluby čekala výprava za Ostrovany, což byl přátelský klub s klubovnou na jedinečném místě, a to uprostřed rybníka na ostrůvku. Ani tato akce se neobešla bez překvapení, jakmile se naši táborníci stihli s Ostrovany přivítat, jejich nepřátelé, kteří si říkají Piráti, jim schovali jednu loď a všechna pádla. A tak se museli všichni dostat na pevninu jen pomocí druhé lodě a provazu.
Po tomto podivném dobrodružství se od Rychlých šípů donesla informace, že všude v okolí se mluví o Stínadlech. Nikdo však pořádně nevěděl, oč se jedná, tudíž nezbývalo než navštívit co nejvíce klubů po celé Druhé straně a poptat se jich, zda by někdo z nich o Stínadlech cokoli slyšel. To se podařilo a co více, hned na další noc naplánovaly Rychlé šípy do Stínadel noční výpravu. Noční proto, že kdyby Vontové zjistili, kdo v jejich ulicích slídí, bylo by s námi zle. Noční cestu zpátky již nebylo bezpečné absolvovat pohromadě a každý tedy musel jít sám, což těšilo naše mladší členy, kteří tímto získali bobříka odvahy.
V temných ulicích Stínadel jsme zaslechli několik vontských rozhovorů. Prý se chystá volba vůdce Stínadel, Velkého Vonta, a rozhoduje se mezi Losnou a Mažňákem. V dalším rozvoru se mluvilo o hlavolamu ježku v kleci. Záhad nakonec začalo být poměrně mnoho a Rychlé šípy se chtěly o své zážitky podělit se svými kamarády. Po jejich vzoru tedy každý klub zhotovil časopis TAM-TAM, kde popsali své dosavadní dobrodružství a co všechno zjistili. Vontové začali zuřit, hned další den Rychlé šípy zjistily, že do jejich klubovny se kdosi vloupal a sebral jim všechny zápisky o Stínadlech. Bylo tedy nutné následující noc strávit v klubovnách a tam hlídkovat. Ještě že tak učinili, protože jinak by se partička Vontů, které k nim i tuto noc poslal Mažňák, do klubovny opět vloupala. Mezi těmito událostmi se dětem na klubových tričkách hromadily znáčky dosažených bobříků, stejně jako se rozrůstaly jejich sbírky známek. Začínalo být jasné, že Mažnák nebude náš kamarád, naopak druhého kandidáta, Losnu, jsme následující den zachránili od léčky a byl na nás, ač nejsme Vontové, o mnoho milejší. Prozradil nám, že volba Velkého Vonta proběhne již tuto noc, což jsme si nemohli nechat ujít! Připravili jsme se na další tajnou výpravu do Stínadel, tentokrát přímo na Vonstkou schůzi o volbě jejich vůdce. Losna měl již vítězství na dosah, když do síně vtrhl nezvaný host. Byl to Mažňákův otec, vytrhl Losnovi z ruky ježka v kleci a zmizel v podzemních chodbách. Bohužel při následném pronásledování Vonty upustil hlavolam do jedné ze stok.
Vše se zprvu zdálo ztracené, ale po pár dnech jsme opět potkali našeho přítele Losnu. Přišel s úžasnou novinou, že ježek v kleci byl nalezen a drží ho jakýsi Široko, který zatím vždy každému utekl. Špatnou zprávou ale bylo, že nestabilní situace ve Stínadlech se pokouší využít Mažňákovci, kteří neprávem brání slabším Vontům zúčastnit se nových voleb. Když jsme jim vyrazili na pomoc, objevil se onen záhadný muž s maskou, Široko. Strhlo se další zuřivé pronásledování, až byl nakonec Široko obklíčen a chycen. Představil se jako poslední Velký Vont, který se snaží mezi chlapci najít poctivého a spravedlivého chlapce, který by mohl být jeho nástupcem. Přede všemi poděkoval Losnovi za férový souboj a předal mu symbol Vontské organizace, ježka v kleci. Ihned se konaly nové volby velkého Vonta, kde Losna konečně zvítězil. Poděkoval Rychlým šípům za všechnu pomoc a Stínadla měla konečně opět dobrého vůdce.
Během tábora nechyběly tradiční aktivity jako například turnaj ve vybíjené nebo pokutové kopy na přesnost. Jako správní hasiči jsme pak samozřejmě nevynechali závod o železného hasiče, ani soutěž v požárních útocích. Letos na nás čekalo i velké překvapení od hasičů z Českých Budějovic, kteří k nám přijeli ukázat svůj nový vyprošťovací jeřáb. Po několika letech se děti konečně zase dočkaly dobrodružné hry Pevnost Boyard, od které nás neodradila ani chvilková přívalová přeháňka.
Tábor fungoval na výbornou díky skvěle odvedené práci všech dospělých pracovníků, kterým bychom touto cestou rádi moc poděkovali. A to od nejvyššího vedení, přes technickou četu, kuchaře, vedoucí, instruktory až k naší velké novince, šestému oddílu složenému z praktikantů, kteří dali našemu táboru tu správnou třešničku na dort. Zároveň děkujeme paní Aleně Vaňkové, která pro naše děti zařídila balené vody a ušetřila nám tak mnoho práce. To největší poděkování však patří naším mladým táborníkům, protože bez nich by tábor nebyl takový, jaký ho známe.
Na závěr poslední část naší krásné táborové hymny, při které nám pokaždé běží mráz po zádech:
“Ta noční můra mě děsí, že až za rok to přijde znova, a opět sejdeme se tady, a skvělou partu dáme dohromady!"

Jakub Nýdl (Mirek Dušín)
Kateřina Kolářová (Černý jezdec)

Související články:
Slovácké divadlo stáhlo po 22 letech Rychlé šípy z repertoáru (01.11.2023)
František Zacharník převzal Thálii za celoživotní mistrovství (01.10.2023)
Divadelní noviny: Jeviště v područí tajemství i akce (18.03.2023)
Vlasta.cz (20. 2. 2023): Míla Mellanová: Začínali u ní Brodský, Fišer i Zázvorková (26.02.2023)
Kult.cz (2. 1. 2023): Robert Žďárský - Polárková foglarovka aneb dobrodružství v hledišti i na jevišti (02.01.2023)
Brněnský deník (10. 12. 2022): Máte rádi Foglarovky? Vyrazte do Divadla Polárka (10.12.2022)
České noviny (8. 12. 2022): Foglarův dobrodružný román se v Brně proměnil v neobvyklé představení (09.12.2022)
Divadlo Polárka uvede dramatizaci knihy Dobrodružství v Zemi nikoho (02.12.2022)
Rychlé šípy zaujaly nápady i originalitou (22.11.2022)
Rychlé šípy v příbramském divadle - kdy byla premiéra? (08.11.2022)
V pražské Chodovské tvrzi bude mít premiéru nedělní pohádka pro děti: Rychlé šípy (04.11.2022)
Představení Rychlé šípy 28. září v Brně: Přijďte oslavit 20 let Skautské nadace Jaroslava Foglara (23.08.2022)
Rychlé šípy opět přijedou do Brna! (02.03.2022)
Hostina pro Jestřába - divadelní hra je zveřejněna ve sborníku Svět a divadlo! (02.03.2022)
Pozvánka na únorové kolegium AJF: Do divadla na Hostinu s Jestřábem (30.01.2022)
Divadlo Minor (20.11.2021)
Divadlo Rokoko (20.11.2021)
Rychlé šípy v říjnové premiéře Těšínského divadla (31.08.2021)
Rychlé šípy opět na scéně Slováckého divadla (25.05.2021)
Divadlo v Dlouhé (20.11.2020)
Bratrstvo kočičí pracky v Praze (06.07.2020)
Dnešní premiéra ústeckého Činoherního studia odhalí, jak to doopravdy bylo s Bratrstvem Kočičí pracky (14.06.2020)
Divadla opět začínají hrát. Ikdyž ne všude. (25.05.2020)
Slovácký deník (1. 12. 2019): Potlesk ve stoje za 500. reprízu Rychlých šípů (02.12.2019)
Slovácký deník (27. 11. 2019): Komedie Slováckého divadla Rychlé šípy slaví 500. reprízu (27.11.2019)
Týden (27. 11. 2019): Slovácké divadlo uvede 500. reprízu Rychlých šípů (27.11.2019)
Pětistá repríza Rychlých šípů se ve Slováckém divadle bude konat tento pátek (25.11.2019)
Dobrý den s Kurýrem (22. 11. 2019): Manévry v divadle - chystá se 500. repríza Rychlých šípů (22.11.2019)
Dobrý den s Kurýrem (13. 11. 2019): Pětistá repríza Rychlých šípů se blíží. Bude velkolepá a plná překvapení (15.11.2019)
Pětistá repríza se blíží, neprošvihněte předprodej vstupenek! (24.07.2019)
Rychlé šípy na prknech, které znamenají svět v roce 2019 (19.05.2019)
Poslední čtyři vstupenky na Záhadu hlavolamu pro Jestřába. Při představení grafický list Pavla Čecha a nově objevená autobiografie Jaroslava Foglara. (15.01.2019)
Záhada hlavolamu pro Jestřába 26. ledna v divadle Minor (16.12.2018)
Dobrý den s Kurýrem (19. 10. 2018): Rychlé šípy jsou plnoleté (20.10.2018)
Skautská nadace Jaroslava Foglara vyhlásila grantovou podporu vytvoření loutkového představení na motivy kreslených příběhů Rychlých šípů (02.03.2018)
Záhada v divadle Minor (19.02.2018)
Kult.cz (16. 2. 2018): RECENZE: Rychlé šípy 474krát jinak (18.02.2018)
Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří uvádějí stále v pražském divadle GONG (27.01.2018)
Závěr roku oslaví šťastlivci, kteří získali vstupenky, s Rychlými šípy (20.12.2017)
Česká televize (2. 12. 2017): Z Metropole o novém nastudování Záhady hlavolamu v Divadle Minor (08.12.2017)
Klub Rychlých šípů zahajuje nový klubovní rok na Kamínce (31.08.2017)
Divadlo Minor připravuje na říjen nové nastudování Záhady hlavolamu pro děti (28.04.2017)
IMPROvariace: Celovečerní improvizovaná hra Rychlé šípy (10.04.2017)
Rychlé šípy v brněnském Národním divadle (09.03.2017)
450. repríza uherskohradišťských Rychlých šípů (08.12.2016)
Kladenské divadlo Lampion uvádí Záhadu hlavolamu! (01.12.2016)
Divadlo Gong (10.01.2016)
Rychlé šípy RELOADED: Divadelní premiéru 19. 12. chystá Západočeské divadlo v Chebu (01.12.2015)
Záhadu hlavolamu uvidí děti v České Třebové (24.11.2015)
Tip na sobotní odpoledne: Pražské divadlo Gong uvádí Stínadla se bouří (17.11.2015)
Slovácké divadlo uvádí Rychlé šípy už neuvěřitelných patnáct let! (08.10.2015)
Divadlo na Šantovce v Olomouci uvede pohostinsky Rychlé šípy (06.09.2015)
Jaké byly Rychlé šípy v Rožnově? (02.09.2015)
Rychlé šípy na nárožích (28.08.2015)
Slovácký deník (21. 5. 2015): Prázdniny zahájí Rychlé šípy (01.06.2015)
I v 70. sezóně Slováckého divadla budou Rychlé šípy na scéně (29.12.2014)
Divadlo v Šumperku hraje Rychlé šípy! (20.11.2014)
Události ČT 18. 9.: Historický úspěch divadelních Rychlých šípů (21.09.2014)
Rychlé šípy na kolenou aneb Dlouhé Bidlo vítězí (03.06.2012)
Vyšla kniha Rychlé šípy - 10 let společného života o nejúspěšnějším představení Slováckého divadla (29.06.2011)
Vzpomínka na Jestřába: hry, soutěže a divadelní Rychlé šípy na 8. pražském Vyšehraní 1. 6. (30.05.2011)
Slovácké divadlo 12. 4. 2011: Rychlé šípy dnes slaví 350. reprízu (12.04.2011)
Slovácké divadlo: Pan Foglar by se asi divil (20.10.2010)
Rychlé šípy mimořádně pro Haiti (29.01.2010)
325. repríza divadelních Rychlých šípů v den Jestřábových narozenin (03.07.2009)
Příbramská premiéra Rychlých šípů II – Sněhové mise (02.06.2009)
Pátek 13. března s Rychlými šípy v příbramském divadle (25.02.2009)
Rychlé šípy spatříte na Vyšehradě (20.05.2008)
Za Sněhovou misí aneb Rychlými šípy II se můžeme vydat do Břeclavi (10.04.2008)
Rychlé šípy se sejdou s Kájou Maříkem (16.07.2007)
Uvidíme opět muzikál Rychlé šípy? aneb Je již Rychlonožka vymutovaný? (14.11.2006)
250. Rychlé šípy - večer plný překvapení (23.10.2006)
Rychlé šípy v Uherském Hradišti oslaví dvoustou padesátou reprízu! (20.10.2006)
Rozhlasové Rendez-vous s Rychlými šípy ze Slováckého divadla (19.09.2006)
Závod o čas. Slovácké divadlo připravilo originální předprodej jubilejních Rychlých šípů (07.09.2006)
Další pravidelné divadelní uvedení Rychlých šípů, tentokrát v Příbrami (12.04.2006)
Slovácké divadlo vydává Rychlé šípy na DVD (05.12.2005)
Rychlé šípy si odskočí na konci prázdnin do 9. století (08.08.2005)
Do květnové Manéže Bolka Polívky vpadnou Rychlé šípy s Bublinou (17.05.2005)
Uherskohradišťské Rychlé šípy vystoupí v Manéži Bolka Polívky (07.05.2005)
Kde se hrají Rychlé šípy v květnu (30.04.2005)
Kde se hrají Rychlé šípy v dubnu (26.03.2005)
Skvělá atmosféra na Dobešce (17.05.2004)
Kde se hrají Rychlé šípy v březnu (01.03.2004)
Ivan Vápenka připomenul 13 let od premiéry mosteckých RŠ (08.02.2004)
Kde se hrají Rychlé šípy v únoru (30.01.2004)
TV: Rychlošípovská Prima jízda (12.01.2004)
Kde se hrají Rychlé šípy v lednu (02.01.2004)
Sněhová mise v Rokoku (22.12.2003)
Sněhová mise Rychlých šípů premiérově v Rokoku. V lednu se vydá po Labi. (12.12.2003)
Chcete vidět derniéru Rychlých šípů? (12.12.2003)
Kde se hrají Rychlé šípy v prosinci (02.12.2003)
Kde se hrají Rychlé šípy v listopadu (12.11.2003)
Kde se hrají Rychlé šípy v říjnu (02.10.2003)
Rychlé šípy v Uherském Hradišti slaví 150. reprízu (25.09.2003)
Kde se hrají Rychlé šípy v září (01.09.2003)
Rychlé šípy se představí v rožnovském skanzenu (30.07.2003)
Rychlé šípy budou hrát na hradě (01.07.2003)
Fotografie z premiéry Rychlých šípů v Brně (19.04.2003)
Rychlé šípy v Radosti (13.04.2003)
(Sejdeme se) Večer u dědy Sehnoutků (13.04.2003)
Zaslechnuto po divadle (13.04.2003)
Premiéra dalších Rychlých šípů? 12. dubna v Brně! (19.03.2003)
Rychlé šípy Slováckého divadla v novém kabátě (14.03.2003)
Rychlé šípy v Brně (10.12.2002)
Kam se poděli gentlemani: Další nastudování Rychlých šípů (05.11.2002)
Slovácké divadlo: Rychlé šípy jsou čestní hoši (24.09.2002)
My - chceme - di-vad-lo!!! Pomozte zatopeným divadlům! (20.09.2002)
Slovácké divadlo oslaví stou reprízu své nejúspěšnější komedie (02.09.2002)
Rychlé šípy v květnu v Olomouci (05.03.2002)
Pomozte dětem! - Rychlé šípy budou u toho (05.03.2002)
O premiéře Rychlých šípů v novém televizním měsíčníku Divadlo žije! (25.01.2002)
Rychlé šípy i v únoru cestují po divadlech (22.01.2002)
Silvestr s Rychlými šípy (31.12.2001)
Aťka Janoušková hraje Bohouška! (04.12.2001)
scena.cz: NetHovor - Mirek Dušín a Dlouhé Bidlo (17.10.2001)
Dlouhé Bidlo a Mirek Dušín on-line (16.10.2001)
Rychlé šípy v Rokoku - Výjimečně dobro zvítězí nad zlem (12.10.2001)
Jak se jmenovala Štětináčova cvičená krysa? - Soutěž Divadla v Dlouhé (11.10.2001)
Rychlé šípy se vracejí na (nejedno) jeviště (03.09.2001)
102 let od narození Míly Mellanové (01.09.2001)Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .