Film režiséra Petra Kotka měl premiéru 13. května 1993 a shlédlo ho 106 000 diváků. Přečtěte si na tento snímek několik názorů:Václav Březina v Lexikonu českého filmu - hodnocení filmu 30%: "Rychlé šípy pátrají ve Stínadlech po "ježku v kleci" - hlavolamu, jehož tajemství střeží parta Vontů. Debutující režisér Petr Kotek se inspiroval nejen Foglarovým románem, ale i výtvarnou podobou stejně populárního komiksového seriálu. Záměr natočit atraktivní dobrodružný film pro mládež se podařil jen z části."
Mirka Spáčilová v magazínu MF DNES vydaném 7.5.1998: "=Neskutečnost=, kterou Kotkově filmu mnozí vytýkali, paradoxně vznikla z láskyplné, oddané a uctivé režisérovy věrnosti Foglarově předloze. Na rozdíl od Bočanova televizního seriálu ze šedesátých let, který se stejnou knížkou inspiroval mnohem volněji, zato ale výtečně postihl úsměvnou atmosféru klukovské romantiky, Kotek jakoby především ´ilustroval klasika´. Už předtím věnoval Foglarovi dokumentární portrétní medailon a ani k přepisu Záhady hlavolamu jakoby hrané prvky, zejména přirozenější dětské představitele, vlastně nepotřeboval: komentář je mnohdy nahrazuje."
Andrej Halada v publikaci Český film devadesátých let (vydalo v roce 1997 NLN - Nakladatelství Lidové noviny): "Jestliže stejnojmenný román Jaroslava Foglara je dobrodružnou a poutavou četbou s prvky hororu (Tleskačova násilná smrt, tajemná Stínadla), pak Kotkův film byl napínavosti naopak vzdálen. Statický snímek vycházel z obrazové exkluzivity (kamera Miro Gábor), ale selhal v málo dramatickém scénáři a výkonech dětských představitelů. Děti hrály křečovitě, jen deklamovaly naučené věty, v některých scénách se téměř podobaly loutkám. Podařilo se však vybrat vhodné lokality, působivé byly i černobílé pasáže s Janem Tleskačem. To vše alespoň navozovalo tajemnou atmosféru Foglarových knih, i když už se od ní neodvíjelo prakticky nic dalšího.
Jeden z Kotkových dokumentárních filmů ze studií na FAMU (režisér studoval dokument, nikoliv hranou režii) se jmenoval Zastavený čas a šlo o téměř meditativní úvahu o čase a pojímivosti. V Záhadě hlavolamu Kotek také neustále brzdil tempo, namísto rychlé akce užíval nefunkčního zpomalování záběrů, nahlížel pod povrch věcí a hledal jejich významy. Ve Foglarovi však není co hledat: je to prvoplánová, ale originální a dobrá dětská literatura, která vyžaduje jen adekvátní převedení na plátno. V případě Záhady hlavolamu se zdálo, že Kotkův nesporný výtvarný i hloubavý talent se s takovým přístupem k předloze minul."
* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na
.