| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Bohumil Modrý - Cyklus o slavných českých sportovcích dvacátého století

[ Autor: Petr Molka | zařazeno: 23. 11. 2001 | přečteno 55 ]

Bohumil Modrý na doporučení Jaroslava Foglara publikoval v časopise Mladý hlasatel svou Školu hokejového brankáře, která mu přinesla masovou oblibu. Pořad uvede Česká televize.
ČT2 26.11.2001 pondělí 17:00
ČT1 26.11.2001 pondělí 01:50
ČT2 27.11.2001 úterý 05:35.
Bohumil Modrý (1916-1963) se stal jedním z pěti nejlepších brankářů naší hokejové historie. Současně hrál lední hokej a národní házenou v týmu Slávie. Stačil si ještě zahrát na předválečném hokejovém mistrovství svět v Praze v roce 1938, zažil i poválečné zlaté úspěchy. Patřil k oné čtyřce mimořádných hokejistů, kteří v hokeji vyhráli deset titulů mistrů republiky.
V brance byl Modrý neuvěřitelně klidný, na tehdejší dobu měl precizní teoretickou přípravu. Ke stylu vykrývání střeleckých úhlů se například dobral při geometrickém zkoumání situací na rýsovacím prkně. Životního turnaje se však dočkal až na sklonku kariéry. Na mistrovství světa ve Stockholmu v roce 1949 předvedl vrchol poválečného brankářského umění. Byl hlavní oporou mužstva, ale po turnaji se rozhodl s kariérou skončit. Triumf na tomto mistrovství mu měl otevřít dveře do Kanady, Modrý se však povolení k odchodu za pracovní a sportovní příležitostí nikdy nedočkal.
Především za války byl vzorem pro českou sportovní mládež. Na doporučení Jaroslava Foglara publikoval v časopise Mladý hlasatel svou Školu hokejového brankáře, která mu přinesla masovou oblibu. Měl tvář filmového herce a údajně skutečně dostal z Barrandova nabídku na filmovou roli, kterou však odmítl…
Ve vykonstruovaném politickém procesu Modrý a spol. dostal nejtěžší trest (15 let) a byl postaven do čela skupiny hokejových spiklenců… V roce 1955 dostal od prezidenta Antonína Zápotockého milost. Zemřel na následky práce v jáchymovských uranových dolech, ve věku 47 let.


Foglarovské výroky
„Vytvořil jsem si Modrý život a snažím se jím žít, abych se stal pravým šlechticem. Ne titulem, ale svými činy, celým svým životem“ - Láďa Vilemín Jirkovi Dražanovi na vysvětlenou svého příkladného jednání.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Historický přehled foglarovských organizací
31. 05. 2023
Počet komentářů: 10

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
31. 05. 2023
Počet komentářů: 5

Vyjde 11. Foglarovský sborník
20. 05. 2023
Počet komentářů: 4

Vyšla Ročenka foglarovce 2022
20. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Složitá situace v Pražské pobočce SPJF
23. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Deset let edice Klasické komiksy Marko Čermáka
14. 05. 2023
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .