| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Sokoli v srdci velkoměsta

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 28. 3. 2002 | přečteno 808 ]

Český rozhlas Online ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a řadou dalších partnerů připravil i na letošní jaro projekt Sokoli v srdci velkoměsta. Měly by proběhnout dva přímé přenosy z hnízd sokolů stěhovavých, a to z Týnského chrámu v Praze a z katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. Ovšem zatímco v Plzni už sokoli zahřívají čtyři vajíčka, hnízdění v Praze je nejisté.
Sokol stěhovavý patří k celosvětově ohroženým druhům. V České republice v současnosti hnízdí méně než dvacet párů, z nich ovšem pouze dva ve městech. V Praze se sokoli poprvé pokusili zahnízdit v roce 1995, úspěšně však vyvedli mláďata až o rok později. V Plzni, kde byli sokoli uměle vysazováni, hnízdí od roku 1998 a mláďata odchovali poprvé předloni.
V Praze by měli být sokoli sledováni dvěma kamerami. Jedna je umístěna přímo v hnízdní budce a díky infračervenému přisvětlování je aktivní i v noci, druhá zabírá interiér věžičky s vchodem do budky. Zatím ale jen občas navštíví hnízdo samička Týna. Její partner Tycho je už delší dobu nezvěstný a není vyloučeno, že zahynul. Jak se ale zdá, v Praze se objevil jiný sokolí sameček, a tak zůstává naděje, že sokoli na Týnském chrámu či jinde v okolí opět zahnízdí…
Plzeňští sokoli, pojmenovaní podle zvonů katedrály Anna a Prokop, zahřívají již čtyři vajíčka, z nichž poslední se ve hnízdě objevilo v úterý. Přestože k oficiálnímu zahájení přímého přenosu dojde v polovině dubna, již nyní je možné hnízdění plzeňských sokolů sledovat v záběru jedné kamery na internetové adrese www.rozhlas.cz/sokoli.
Oproti loňskému roku nabízí projekt Sokoli v srdci velkoměsta obraz nejen ve formátu WebVideo, ale také RealVideo. První z nich je vhodný spíše pro uživatele připojené komutovanými linkami a druhý pro ty, kdo jsou připojeni pevnými linkami. Samotné stránky jsou opět obohaceny množstvím kontextových informací a interaktivními prvky, jejichž počet se bude zvyšovat.
Na projektu se podílí celá řada partnerů a sponzorů, např. Escad Trade, Cesnet, Coprosys, Datasec, Tuebor nebo Nadační fond Zelený poklad. Nemyslitelná by byla realizace projektu bez celé řady spolupracovníků, kteří se na něm podílejí bez nároku na odměnu.
Miroslav Bobek, Český rozhlas Online, šéfredaktor (tel. 0602 299 108)
Jaroslav Hruška, Český svaz ochránců přírody, ZO 26/02


Foglarovské výroky
"Tak vám řeknu, že už mám té zimy až po krk! Místo jara zase ještě znovu sníh a mráz!" - Červenáček při pohledu z okna klubovny RŠ při plánování výpravy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
 • 23. 1. 2024 - 25 let od úmrtí Jaroslava Foglara - Jestřába
 • 13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  Vyšlo od roku 2018...
  28. 12. 2023
  Počet komentářů: 24

  Radostné Vánoce 2023
  24. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Co nabídla Skautská nadace Jaroslava Foglara na konci roku 2023
  25. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Premiéru dokumentárního portrétu Marko Čermák - poslední romantik uvede Česká televize 3. ledna
  27. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Jihlavský Jan Tleskač
  30. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Dobrý foglarovský rok 2024
  31. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .