| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

V historické části depa Praha Masarykovo nádraží vznikne Železniční muzeum

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 10. 4. 2002 | přečteno 292 ]

"Stavební soubor bývalého Depa kolejových vozidel slouží jako provozní zázemí železnice již od roku 1845. Patří tak k historicky nejstarší železniční architektuře na celém území České republiky, společně se dvěma původními staničními budovami Masarykova nádraží představuje ojedinělý komplex, který v kontinentální Evropě nenachází obdoby.

Na místě bývalého depa vznikne Železniční muzeum Národního technického muzea v Praze, v němž bude soustředěna bohatá sbírka kolejových vozidel a dalších souvisejících artefaktů ze sbírek Národního technického muzea. Ta čítá celkem 109 vozidel, v současnosti deponovaných či zapůjčených na 28 různých místech ČR.
Generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený a generální ředitel Národního technického muzea v Praze Ivo Janoušek podepíší v pátek 12. dubna 2002 ve 14.00 hod. smlouvu o převodu historické části Depa kolejových vozidel Praha Masarykovo nádraží. Na základě této smlouvy připadne tato lokalita Národnímu technickému muzeu, které zde zřídí Železniční muzeum.

Stavební soubor bývalého Depa kolejových vozidel slouží jako provozní zázemí železnice již od roku 1845. Patří tak k historicky nejstarší železniční architektuře na celém území České republiky, společně se dvěma původními staničními budovami Masarykova nádraží představuje ojedinělý komplex, který v kontinentální Evropě nenachází obdoby. Jeho projektantem byl vrchní inženýr Severní státní dráhy architekt Anton Jüngling, stejně jako v případě obou původních staničních budov. V srpnu roku 2000 byly vybrané objekty depa prohlášeny za kulturní památku. Budovy historického osobního nádraží jsou přitom kulturní památkou již od roku 1982.

Rozhodnutím o převedení Depa kolejových vozidel Praha Masarykovo nádraží Národnímu technickému muzeu a zřízením Železničního muzea je završeno období příprav a jednání, které probíhaly od roku 1999. Na místě bývalého depa vznikne Železniční muzeum Národního technického muzea v Praze, v němž bude soustředěna bohatá sbírka kolejových vozidel a dalších souvisejících artefaktů ze sbírek Národního technického muzea. Ta čítá celkem 109 vozidel, v současnosti deponovaných či zapůjčených na 28 různých místech ČR.

Tisková zpráva Českých drah


Foglarovské výroky
„Vytvořil jsem si Modrý život a snažím se jím žít, abych se stal pravým šlechticem. Ne titulem, ale svými činy, celým svým životem“ - Láďa Vilemín Jirkovi Dražanovi na vysvětlenou svého příkladného jednání.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Historický přehled foglarovských organizací
31. 05. 2023
Počet komentářů: 10

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
31. 05. 2023
Počet komentářů: 5

Vyjde 11. Foglarovský sborník
20. 05. 2023
Počet komentářů: 4

Vyšla Ročenka foglarovce 2022
20. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Složitá situace v Pražské pobočce SPJF
23. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Deset let edice Klasické komiksy Marko Čermáka
14. 05. 2023
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .