| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Sokoli v srdci velkoměsta - zahájeno!

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 17. 4. 2002 | přečteno 810 ]

Dnes byl zahájen druhý ročník projektu „Sokoli v srdci velkoměsta“, jehož cílem je umožnit nejširší veřejnosti nahlédnout do dění, které nelze jiným způsobem sledovat, a současně informovat o problematice ochrany vzácných a ohrožených dravců. Český rozhlas Online ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a řadou dalších partnerů připravil dva internetové přímé přenosy z hnízd sokolů stěhovavých - z Týnského chrámu v Praze a z katedrály sv. Bartoloměje v Plzni.Sokol stěhovavý patří k celosvětově ohroženým druhům. V České republice v současnosti hnízdí deset až dvanáct párů, z nich ovšem pouze dva ve městech. V Praze se sokoli poprvé pokusili zahnízdit v roce 1995, úspěšně však vyvedli mláďata až o rok později. V Plzni, kde byli sokoli uměle vysazováni, hnízdí od roku 1998 a mláďata odchovali poprvé předloni.
V Praze je hnízdo sokolů sledováno dvěma kamerami. Zatím je však stále navštěvuje jen samička Týna, kterou občas vystřídají poštolky nebo holubi. Její partner Tycho pravděpodobně zahynul a jiného partnera se zatím Týně nepodařilo najít.
Plzeňští sokoli Anna a Prokop, které sleduje pouze jedna kamera, naproti tomu zahřívají čtyři vajíčka. Líhnutí mláďat se dá očekávat na přelomu dubna a května.
Oproti loňskému roku nabízí projekt Sokoli v srdci velkoměsta obraz nejen ve formátu WebVideo, ale také RealVideo. První z nich je vhodný spíše pro uživatele připojené komutovanými linkami a druhý pro ty, kdo jsou připojeni pevnými linkami. Samotné stránky jsou opět obohaceny množstvím kontextových informací a interaktivními prvky. Zásadní novinkou je hra, která představuje obyvatele pražských a plzeňských věží – sokola, kavku a rorýse.
Na projektu se podílí celá řada partnerů a sponzorů, např. Escad Trade, Cesnet, Coprosys, Datasec, Tuebor nebo Nadační fond Zelený poklad. Nemyslitelná by byla realizace projektu bez celé řady spolupracovníků, kteří se na něm podílejí bez nároku na odměnu.
Miroslav Bobek, Český rozhlas Online, šéfredaktor

Další informace:
http://www.rozhlas.cz/sokoli


Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .