| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Mamuti na Točníku - šestý ročník pravěkých dnů

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 23. 4. 2002 | přečteno 447 ]

Jak se žilo v pravěku? Hra pro děti. Ukázky a výkladem, dílny.
Pravěká strava, pazourkové nástroje, keramika, rozdělávání ohně, vaření, kovotepectví, textilní techniky, odlévání kovu a další řemesla pravěku v podání dětského oddílu pro všechny zájemce o dávné dovednosti.
Jako každý rok na přelomu dubna a května připravuje správa hradu Točník spolu s dětským oddílem Mamuti akci s názvem "Mamuti na Točníku". Po celý víkend 27. – 28. 4. 2002 se návštěvníci mají možnost seznámit s životem v pravěku. Na třech nádvořích hradu jsou stanoviště jednotlivých experimentálních "tlup". Návštěvníci pak mohou mezi 10 a 17 hodinou (v neděli do 15.00) při prohlídce vidět ukázky experimentů s výkladem a některé z nich si mohou i sami vyzkoušet. Navíc je pro letošek připravena novinka - prezentace pro školy ve čtvrtek 25. 4. a v pátek 26. 4.
Pro děti je na víkend připravena zajímavá hra, při které se nejen pobaví, ale i blíže seznámí s pravěkem.

"Letošní pravěké dny se ponesou ve znamení vaření a stravování. Bude možno ochutnat polévku z podivuhodného hrnce pyraunu, upéct si chlebového hada z mouky vlastnoručně nadrcené na originální pravěké zrnotěrce, prohlédnout si chlebovou pícku či zapomenutý vynález našich dávných předků - pražnici.

Další informace: Jiří Červinka, 0605 280904 (spoluautor knihy Výpravy do pravěku)
Michael Prouza, 0604 270054 (vedoucí oddílu)

Podrobnosti:

Oddíl experimentální archeologie MAMUTI
Oddíl experimentální archeologie Mamuti je dětským oddílem, který sídlí v Domě dětí na Praze 7 v budově bývalé vodárenské věže na Letné. Oddíl byl založen 15. 1. 1980, k dvacátému výročí byla od konce října 1999 do počátku ledna 2000 uspořádána úspěšná výstava v Muzeu Hlavního města Prahy. Členy oddílu jsou kluci a děvčata ve věku od 10 do 16 let, jejich počet se stabilně udržuje okolo třiceti. Kromě experimentální archeologie se oddíl zabývá též turistikou, tábornictvím a poznáváním i ochranou přírody.

Experimentální archeologie
V případě oddílu Mamuti, kdy se experimentální archeologií zabývá dětský oddíl, lze říci, že jde o ""hraní si na pravěk"" se vším všudy. Experimenty většinou nesplňují přísné vědecké požadavky, ale formou hry zpřístupňují dobu našich předků a umožňují dětem poznat přírodní táboření a zpracování přírodních materiálů.
V pojetí odborníků je experimentální (nebo také exrperienciální) archeologie dosud mladý vědní obor. Základní metodou jsou pokusy s replikami či originály pravěkých nebo středověkých výrobků nebo pokusy se stavbou, obýváním, příp. i chátráním rekonstrukcí pravěkých a středověkých staveb. Pokusy provádějí experimentátoři pouze s technologiemi dostupnými v dávných dobách. Výsledky pokusů dávají důležitá fakta o životě našich dávných předků. Experimentální archeologie je tedy obor, který alespoň zčásti vypovídá o schopnostech a možnostech člověka v pravěku a středověku.

www.mamuti.cz


"


Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .