| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Na Sibiři označen první čáp černý

[ Autor: Napsali jste nám | zařazeno: 25. 7. 2002 | přečteno 302 ]

Od 4. července působí na Sibiři pětičlenný tým projektu Nová odysea s cílem označit satelitními a pozemními vysílači čápy černé.

Expedici Nová odysea se podařilo 17. července v 10 hodin místního času na jihu Novosibirské oblasti v rajonu Suzun odchytit prvního čápa, pravděpodobně samce. O hodinu a půl později (11.30 místního a 6.30 středoevropského času) odlétal s "batůžkem".Na základě informací ruských ornitologů se expedice nejdříve vydala na ostrov Gornyj, který leží 300 km od Krasnojarska u pravého břehu řeky Jeniseje. Hnízdo však nalezli zničené. Expedice se rozdělila: jeden tým se vydal k mongolské hranici do Tuvinské republiky, druhý pátral v oblasti Novosibirska, kde bylo 13. července za pomoci ředitele novosibirské ZOO objeveno obsazené čapí hnízdo. Celý tým se vydal k nalezenému hnízdu, kde byl označen první čáp.

Nová odysea by měla přinést odpovědi na základní otázky: Kudy a kam poletí zimovat čápi černí ze Sibiře? Co je na jejich cestách a v zimovištích ohrožuje? Nová odysea rovněž přináší svědectví o životě v oblastech, které jsou nám vzdáleny geograficky i kulturně.

Online zpravodajství z expedice na Sibiř přináší internetové stránky Českého rozhlasu (http://www.rozhlas.cz/odysea), živé vstupy vysílá Český rozhlas 2 – Praha vždy v pondělí, středu a pátek po 7.30 a v úterý, čtvrtek a v neděli také Český rozhlas 1 – Radiožurnál po 15.30.

Hlavním organizátorem projektu je spolu s Českým rozhlasem Zoopark Chomutov, dále se na něm podílí EARAZA (Euro-Asian Regional Association of Zoos and Aquariums) a odborným garantem je Akademie věd České republiky. Mediálními partnery se staly časopisy National Geographic ČR a ABC.

Magdaléna Pilná, koordinátor projektu Nová odyseaFoglarovské výroky
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Foglarovský svět a sametová revoluce
Bohoušek vzpomíná
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
05. 11. 2023
Počet komentářů: 24

Knihy o Jaroslavu Foglarovi
16. 11. 2023
Počet komentářů: 7

Dvojka slavila narozeniny
06. 10. 2023
Počet komentářů: 5

Střípky z historie Bohouška
30. 09. 2023
Počet komentářů: 3

Dvacet tři let krmíme články Bohouška
27. 10. 2023
Počet komentářů: 3

Vzpomínáme nejen na Vendu Jílka, ale i na všechny foglarovce, kteří už nejsou mezi námi
30. 10. 2023
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .