| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Pražské povodně

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 14. 8. 2002 | přečteno 436 ]

Když jsme koncem 80. let minulého století shromažďovali údaje o nyní tolikrát zmiňované ničivé stoleté povodni v Praze z 4. září 1890, když jsme si potom v roce 1990 tento zářijový den připomněli v okolí Anenského náměstí u řady cedulek označujících tehdejší hladinu rozvodněné Vltavy, když jsme před několika lety pro pražský zpravodaj pro děti a mládež "Pražský Herold" připravovali rozsáhlý článek o této historické události, nikdy by nás ani v nejbujnějším snu nenapadlo, že někdy kromě dobových fotografií budeme moci spatřit vodu na vlastní oči v místech nejneočekávanějších.

Starou Prahu - Staré Město a židovské gheto - rozvodněná Vltava ohrožovala po staletí v podstatě téměř každý rok. Část Starého Města se při obzvláště velkých vodách (r. 1273) měnila ve vedlejší vltavské koryto. Mezi roky 1230 - 1280 při budování hradebního příkopu se navážkou zvyšovala úroveň břehu a blízkého terénu.
Roku 1157 byl povodní stržen dřevěný most, 3. 2. 1342 byl stržen Juditin most - předchůdce mostu Karlova. Právě Karlův most byl ohrožován už při budování - 1359, 1367, 1370, 1373, 1374. V roce 1432 velká voda pobořila pět mostních pilířů, další škody na Karlově mostě napáchala v letech 1655, 1784, 1845 a v již zmíněném roce 1890. Velká voda ohrožovala i v roce 1941.

Jmenovaný článek o povodni v roce 1890 z Pražského Herolda zveřejníme ihned jakmile to technické podmínky dovolí.
O zmíněném okolí Anenského náměstí přineseme již v červenci naplánovaný článek o nové vyhlášce o Anenské zóně týkající se její ochrany.


Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .