| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Plynové lampy opět v starých uličkách

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 11. 12. 2002 | přečteno 89 ]

Tajuplné nazelenalé mihotavé světlo plynových lamp osvětlovalo nejedno dobrodružství Rychlých šípů v křivolakých stínadelských uličkách.
Až půjdete hledat Rychlé šípy (hra trvá do 17. 12.) kdesi na Starém Městě pražském, určitě nezapomeňte projít Michalskou ulici. Nevíme, kde zrovna budou šípáci, ale v Michalské každopádně stojí za shlédnutí obnovené pouliční osvětlení - plynovky.
Takže tajuplná mihotavá nazelenalá záře se opět vrací do křivolakých uliček...
Prvních devět lampv Michalské postupně doplní další plynové osvětlení - v nejbližší době jich bude celkem 33 - například v Melantrichově ulici, na Uhelném trhu a dalších okolních ulicích a uličkách.
Možná se dočkáme stejného osvětlení i na Karlově mostě, na Hradčanech a u Rudolfina - z historických kandelábrů.
Většina plynových luceren v Michalské a dalších ulicích v historické části je původních, jen se nazpět prohodil či prohodí elektrický "vnitřek" za plynový. Lampy se zažíhají samy, lze je však zapnout i dříve klasickým způsobem - tyčí.

O prvním plynovém osvětlení v Praze se v minulosti začalo jednat v roce 1844.
15. září 1847 se první plynové lampy rozsvítily na trase od Karlína (zde byla první pražská - soukromá - plynárna) přes Poříčí, Celetnou na Staroměstské náměstí a Karlovou ulicí ke Karlovu mostu. Do konce téhož roku plynovky stály na Malé Straně.
Roku 1866 je plynem osvětleno Nové Město (z první městské plynárny na Žižkově), v roce 1867 táž plynárna zajišťuje Staré Město, Malou Stranu, Hradčany.
Na konci roku 1871 je v Praze již 2 598 plynových lamp, z toho 2 206 jich svítilo do půlnoci a 392 osvětlovalo cestu opozdilcům po celou noc.
Poslední veřejná plynová lampa zhasla 1. dubna 1985. Byly to již zmíněné dva osmiramenné kandelábry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.
Foto: Petr Molka


Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .