| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Plynové lampy opět v starých uličkách

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 11. 12. 2002 | přečteno 517 ]

Tajuplné nazelenalé mihotavé světlo plynových lamp osvětlovalo nejedno dobrodružství Rychlých šípů v křivolakých stínadelských uličkách.
Až půjdete hledat Rychlé šípy (hra trvá do 17. 12.) kdesi na Starém Městě pražském, určitě nezapomeňte projít Michalskou ulici. Nevíme, kde zrovna budou šípáci, ale v Michalské každopádně stojí za shlédnutí obnovené pouliční osvětlení - plynovky.
Takže tajuplná mihotavá nazelenalá záře se opět vrací do křivolakých uliček...
Prvních devět lampv Michalské postupně doplní další plynové osvětlení - v nejbližší době jich bude celkem 33 - například v Melantrichově ulici, na Uhelném trhu a dalších okolních ulicích a uličkách.
Možná se dočkáme stejného osvětlení i na Karlově mostě, na Hradčanech a u Rudolfina - z historických kandelábrů.
Většina plynových luceren v Michalské a dalších ulicích v historické části je původních, jen se nazpět prohodil či prohodí elektrický "vnitřek" za plynový. Lampy se zažíhají samy, lze je však zapnout i dříve klasickým způsobem - tyčí.

O prvním plynovém osvětlení v Praze se v minulosti začalo jednat v roce 1844.
15. září 1847 se první plynové lampy rozsvítily na trase od Karlína (zde byla první pražská - soukromá - plynárna) přes Poříčí, Celetnou na Staroměstské náměstí a Karlovou ulicí ke Karlovu mostu. Do konce téhož roku plynovky stály na Malé Straně.
Roku 1866 je plynem osvětleno Nové Město (z první městské plynárny na Žižkově), v roce 1867 táž plynárna zajišťuje Staré Město, Malou Stranu, Hradčany.
Na konci roku 1871 je v Praze již 2 598 plynových lamp, z toho 2 206 jich svítilo do půlnoci a 392 osvětlovalo cestu opozdilcům po celou noc.
Poslední veřejná plynová lampa zhasla 1. dubna 1985. Byly to již zmíněné dva osmiramenné kandelábry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.
Foto: Petr Molka


Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .