| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

15. ledna: Boj o první místo - prezident ve foglarovkách

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 15. 1. 2003 | přečteno 451 ]

V kterém románu Jaroslava Foglara lze nalézt v podobě přezdívky či civilního jména současného českého prezidenta a zároveň jednoho z možných jeho nástupců?
Tak jsme se premiérově ptali při Vzpomínání na Jestřába v Památníku národního písemnictví v říjnu loňského roku.
Během měsíců se karty řádně zamíchaly, a tak onen možný nástupce už dnešním kandidátem není - a název románu jste si jednoduše přečetli hned v titulku.
Ale o které postavy se tedy jedná?
Stačí si nalistovatkapitolu 30 - Petrovo pozorování - v které hlavní hrdina Petr Solnar přemýšlí nad jednotlivými členy skautské družiny Vlků, do které byl nedávno zařazen při svém vstupu do oddílu.
Jedním z členů je i Chrobák - a Chrobák je skautská přezdívka Václava Havla z dob jeho dětství.
Charakteristiku románového Chrobáka si jistě přečtete sami, jenom stručně připomínáme, že to byl už čtrnáctiletý "starý klacek", který si rád liboval v dětských zábavách, uměl z hlavy dětské rozpočítávačky, dělal hliněné bochánky a ze všeho nejraději pouštěl mýdlové bubliny...
A kdo je tou druhou postavou? Kdo byl jedním z nedávných možných kandidátů na prezidentské křeslo?
Přeskočme na téměř závěr Boje o první místo, na kapitolu 36 - Petr si volí spolupracovníky - ve které Petr Solnar, čerstvě zvolený starosta třídního výboru, si vybírá své dva spolupracovníky.
Někteří ze spolužáků Petrovo vítězství těžce nesli. Jedním z nich byl i Motejl - a Otakar Motejl byl jedním z největších favoritů ještě před pár týdny.
Charakteristiku románového Motejla si opět přečtěte sami, my jen připomeneme, že odstavec začíná "Motejl, ten prohnaný chlubil a lhář, byl celý rozčertělý nad Petrovým úspěchem. Při volbě starosty sice dostal jeden hlas, ale celá třída věděla, že tento jediný hlas přišel od něho..."
Svět foglarovek, jak vidno, prolíná mnohdy do našeho světa v místech i událostech nečekaných a obdobnými "souběhy" fikce a reality se budeme i nadále zabývat.Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .