| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Kniha Kluci z Dakoty právě vyšla a bude pokřtěna

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 24. 4. 2003 | přečteno 477 ]

14. dubna 2003 vyšla v nakladatelství Ostrov kniha skauta, woodcraftera a kamaráda Ivana Makáska – Hiawathy s názvem Kluci z Dakoty. Bohoušek přinesl rozhovor s Ivanem Makáskem o této knize pojednávající o ilegálním skautingu z let 1957-1968 a o Hiawathově působení v Hoších od Bobří řeky 22. listopadu 2002 pod titulkem Kluci z Dakoty přicházejí. Křest knihy se uskuteční poprvé na koncertu Tonyho Linharta a Pacifiku ...v pražské Malostranské besedě na Malé Straně (začátek v 19.00). Druhý pokus popohnat tuto knihu mezi své čtenáře učiní 2. ZO Českého svazu ochránců přírody – TARAXACUM na svém Společenském večeru v neděli 25. května 2003 od 19.00 v Kulturním středisku Dobeška v Praze 4. Opět bude hrát a zpívat skupina Pacifik. V okénku hostů vystoupí Dědkova osada Firwood. Redaktor časopisu Western World Slavomil Janov pokřtí Hiawathovu knihu podruhé a zájemci si ji budou moci na místě zakoupit (za sníženou cenu 250 Kč, na pultech bude stát 297 Kč). Vstupenky v ceně 80 Kč lze objednat na pražském telefonním čísle 267 310 100 přes den, večer – 279 250 622. Zakoupit je pak budete moci na Dobešce u pokladny od 18.30 uvedeného dne. Roverskému kmeni Dakota je v těchto dnech právě 40 let. V roce 1957 začínal Hiawatha u Hochů od Bobří řeky. Po několika letech trampování založil v šedesátém pátém dnes už legendární oddíl Neskenon, který se stal součástí pražských Psohlavců. Ti – jak známo - měli lví podíl na obnově skautingu v roce 1968. Autor odkrývá, jak to tehdy vlastně bylo, a že k obnově Junáka nedošlo „na zelené louce“. Pro mladého čtenáře tak přestane být ilegální skauting prázdným pojem. Předností knihy je, že historická fakta jsou sdělována přístupnou čtivou formou, pomocí výpisů z deníků, kronik, a místy až románové vyprávění střídají ne nezajímavé statě autobiografické. Všech 367 stran je natištěno na křídovém papíře a kniha obsahuje téměř 100 dobových fotografií, většinou od Ivana Dobrovolského – Orka z Dakoty. Kniha je opatřena jmenným rejstříkem a dalšími přílohami. Text doplňují obrázky Marko Čermáka, Ladislava Ruska, Jana Čáky a Zdeňka Ruffera z Dakoty.


Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .