| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Jan Tleskač přiletěl v Praze 13 s uliční cedulí „Jaroslava Foglara“

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 23. 6. 2003 | přečteno 504 ]

Nejdelší den v roce, první letní - sobota 21. 6., byl svědkem slavnostního „cedulobití“, tedy připevnění uličních tabulí s názvem ulice „Jaroslava Foglara“ na Praze 13.
Krátce po desáté dopolední se v nové zástavbě nikoliv panelových domů – v ulici, připomínající spíše nesouvislé náměstíčko, s umělým rybníčkem uprostřed a vytvořeným pahorkem za posledními domy, v jakési novodobé periferii – známé dobře s kreseb Jana Fischera v Rychlých šípech …
shromáždilo odhadem více než sto lidí, které po reprodukované úvodní písni Romana Horkého „Dík, pane Foglar“ přivítal průvodce celou akcí a zároveň její pořadatel - poslanec a bývalý starosta Praha 13 Petr Bratský.

Ten omluvil nepřítomnost primátora Pavla Béma, přivítal Tomáše Szennaie z Pražské rady Junáka a vedení pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara , který se největší měrou zasadil o pojmenování ulice, architekta, který vyprojektoval ulici, Miloslava Šimka a Josefa Fouska, Jana Vyčítala, představitele Rychlých šípů a Bratrstva Kočičí pracky – herce divadla Sklep Vávru, Marhoula, Kopeckého a Schmidta, členy Jestřábova oddílu Dvojka Jindru Hojera, Černocha, Milana Žaloudka, Pedra a další, členy Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Jiřího Navrátila za ústředí Junáka, členy čestného skautského Fanderlikova oddílu, Ivana Vápenku, který připravil příležitostné poštovní razítko a korespondenční lístek, nakladatele Jiřího Stegbauera, představitele městské části Praha 13, členy skautského oddílu P. Bratského, jeho asistenta, zástupce Sekce 8 a Metrostavu, pracovníky kabelové televize AV-Park, redaktory zpravodaje Prahy 13 STOP a ředitele Městské policie, která zajišťovala dohled.

Za zvuků písničky Wabiho Ryvoly „Rychlé šípy“ přiletěl (zavěšen na laně jeřábu Metrostavu) Jan Tleskač na létacím kole, který přivezl jednu z uličních tabulí, bouřlivě přivítán všemi účastníky a zejména Rychlými šípy.

Josef Fousek zarecitoval text své zhudebnělé básně věnované J. Foglarovi již v dávných představeních „Zavěste, prosím, volá Semafor“ a přidal Jestřábovu oblíbenou „My pluli dál a dál“ včetně hry na foukací harmoniku.

Jan Tleskač odletěl.

Krátce promluvili Jiří Navrátil (místostarosta Junáka a člen Dvojky) a Jindřich Hojer – člen Dvojky, jehož jméno se Jestřábovi stalo předlohou.

Rychlé šípy a Bratrstvo Kočičí pracky konají štafetový běh s cedulemi, vítěz bude moci zavěsit ceduli. Vše končí, jak jinak, polenem vhozeným Rychlým šípům pod nohy - a tak zvítězilo Dlouhé Bidlo.

Ceduli pak přitlouká Petr Bratský.

Slovo dostávají Jan Vyčítal a Miloslav Šimek, kteří budou sázet ginkgo.

P. Bratský přivítal Jestřábova synovce Petra Foglara a vyzval ho k řeči.

Po závěrečném slovu Petra Bratského a znovu za písně „Dík, pane Foglar“ se všichni odebrali v další části ulice zasadit strom ginkgo a seznámit se s právě založeným Klubem přátel Ginkga.

Po ukončení se zájemci dostavili na pohoštění do blízkého penzionu Franta.


Během zhruba čtyřicetiminutové akce byl k dispozici pamětní list s kresbou ze stínadelského prostředí a skrytými náznaky dalších foglarovek od Milana Tesleviče (měl by být otištěn i v magazínu SPJF Bobří stopou). Nejbližší pošta díky Ivanu Vápenkovi označovala zásilky příležitostným poštovním razítkem a Iva připravil i příležitostný korespondenční lístek.

Akci zaznamenala kabelová televize AV-Park, záznam bude týden vysílán v pražské kabelové televizi a P. Bratský slíbil, že pro zájemce televize záznam přenese na kazety.

Slavnost krátce připomněla regionální TV Praha v sobotním Pražském večerníku. Z deníků pak Nedělní Blesk, pondělní MF Dnes, Večerník Praha, Metro.Asi je ještě zapotřebí vysvětlit, proč stále uvádíme Praha 13, když na ceduli, jak se lze přesvědčit ve fotogalerii, je vyvedeno Praha 5.
K tomu uvádí Petr Bratský: „Značení ulic se ještě po staru řídí socialistickým číslováním pražských obvodů, které bylo provázáno s katastrálním členěním. Proto je na ceduli Praha 5, ač ve skutečnosti ulice JF leží v dnešní Praze 13 a proto jsou zde uvedeny Stodůlky jako katastrální území, ač ulice leží u Velké Ohrady, což je ze Stodůlek pěkný kousek cesty.“


 • Fotogalerie: Slavnostní „cedulobití“ v ulici „Jaroslava Foglara“ - 21. 6. 2003 (44)

  Foto: Petr Molka


 • Foglarovské výroky
  „Mám! Mám, mám, podívejte se. Viděli jste už ježka někdy takhle?“ - Losna v okamžiku, kdy před Vontskou radou vyjmul ježka z klece při volbě Velkého Vonta.
  Vyhledávání
   
  KNIHA NÁVŠTĚV
  Bohouškovy trvalky
  Výročí roku 2024
  13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .