| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Nepromeškejte návrat legendárních Strážců

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 24. 10. 2003 | přečteno 571 ]

POZOR! Změna termínu autogramiády: koná se již v úterý 11. listopadu 2003 od 16.30 hod.

Pro všechny pamětníky (dnes už rodiče i prarodiče), ale i novou generaci kluků a děvčat máme dobrou zprávu: klub Strážci se začátkem listopadu vrací ve čtvrtém svazku Velké knihy komiksů ABC (vydává BBart)! Poprvé vyjde všech 176 stran pohromadě tak, jak je podle scénáře Vlastislava Tomana kreslili Libuše Kovaříková a František Kobík. Navíc se však seznámíte i se Strážci z Bílých domů ze současnosti.
Strážci však přijdou ke čtenářům později v listopadu ještě jednou. V novém, upraveném vydání a s mnoha ilustracemi Jiřího Petráčka vychází i Tomanova kniha s jejich prázdninovými příhodami Trampoty s kapitánem – Strážci Žulového paláce (vydává nakladatelství Ostrov Praha).
S autorem textu i všemi kreslíři komiksových Strážců se můžete potkat na křtu Velké knihy komiksů – Strážci spojené s autogramiádou v …
… reprezentačním knihkupectví nakladatelství BB art v Praze 2, Vinohradská 12 ve čtvrtek 13. 11. od 15 hodin.Je to už třicet pět let, kdy se na zadní straně časopisu ABC objevil nový kreslený seriál o partě chlapců z jedné sídlištní školy. Brzy se stali raketovou posádkou čili zájmovým klubem ábíčka a každých čtrnáct dní prožívali různá dobrodružství. Tisíce kluků a děvčat záhy znaly Honzu Drábka, Hadžiho, Zrzka, Robina i Káju a protože seriál s několika přestávkami vycházel čtrnáct let (1967 – 1984) stali se Strážci kamarády několika generací čtenářů ábíčka.
Autorem námětu a scénáře je Vlastislav Toman - Hadži, tehdy šéfredaktor ABC, a celkem napsal 176 pokračování seriálu. Vznikl tak po Foglarových Rychlých šípech druhý největší komiks ze života chlapců a děvčat v České republice.
Zeptali jsme se proto autora, jak přišel na to psát seriál o Strážcích.
„V roce 1960 začaly vznikat zájmové kluby ABC, které navazovaly na tradici Foglarových čtenářských klubů, ale vycházely ze zájmů tehdejších kluků a děvčat. Byl to čas letu prvního člověka do vesmíru, začalo se mluvit o ochraně přírody a také děvčata měla své zájmy. Proto u nás vznikly zájmově zaměřené kluby – raketové posádky (RP), hlídky ochrany přírody (HP) a dívčí kluby (DK).
V roce 1963 začal pro ABC psát Jaroslav Foglar komiks Kulišáci, kteří také byli raketovou posádkou, ale v roce 1966 skončil. Tehdy mě napadlo, že bych se mohl o další seriál pokusit já sám. Dokonce mě napadlo, že by Strážci mohli být jakýmisi následovníky svých předchůdců Rychlých šípů, protože ty jsem kopírovat nechtěl.
Vůbec jsem zpočátku neměl představu o tom, že nakonec Strážci budou mít tolik pokračování a že se budou do ABC na přání čtenářů vracet.“

Pro všechny pamětníky (dnes už rodiče i prarodiče), ale i novou generaci chlapců a děvčat máme dobrou zprávu: Strážci se v listopadu tr. vrací ve čtvrtém svazku Velké knihy komiksů ABC (vydává BBart)! Poprvé vyjde všech 176 stran pohromadě tak, jak je kreslili Libuše Kovaříková a František Kobík.
Navíc se však seznámíte i se Strážci z Bílých domů ze současnosti.
Nechte se překvapit! Nové Strážce nakreslil Michal Kocián opět podle námětu a scénáře Vlastislava Tomana.

Strážci však v listopadu ještě jednou přicházejí ke čtenářům, ať z dob minulých nebo současných. V novém, upraveném vydání a s mnoha ilustracemi Jiřího Petráčka vychází i Tomanova kniha s jejich prázdninovými příhodami Trampoty s kapitánem – Strážci Žulového paláce (vydává nakladatelství Ostrov Praha).


Pokud obě knihy nenajdete u knihkupců, můžete si je objednat na dobírku.
Čtenáři ABC jako obvykle najdou objednávku v časopisu (nečtenáři se s nimi mohou dohodnout a připojit se) a budou mít knihu se slevou včetně poštovného (místo 590 jen 490 Kč).
Druhou knihu si můžete rovněž objednat na dobírku a to v nakladatelství Ostrov (P. O. Box 32, 160 41 Praha 6 za 178 Kč (včetně balného a poštovného!). Při objednávce dvou a více knih získáte navíc slevu od 15% výše).

Zdá se, že o dárky k Vánocům bude postaráno. Jen si je obstarejte včas!

O autorovi a jeho díle

Tuhle pětici chlapců, kteří si založili klub a říkali si Strážci, znalo několik generací čtenářů časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců.
Celých sedmnáct let – i když s přestávkami (1967 – 1984), se s nimi každých čtrnáct dní setkávali v kresleném seriálu.
Autor námětu a scénáře, publicista a spisovatel Vlastislav Toman, jinak dlouholetý šéfredaktor ABC, napsal celkem 176 pokračování, které nakreslili Libuše Kovaříková (80 stran) a František Kobík (96).
Po Rychlých šípech Jaroslava Foglara jsou u nás Strážci druhým největším kresleným seriálem s klubovým námětem. Časopis ABC totiž v roce 1960 vyhlásil celoroční čtenářskou hru Volá vesmír a v jejím průběhu začaly vznikat zájmové kluby – raketové posádky, hlídky přírody a dívčí kluby, které navazovaly na tradici Foglarových čtenářských klubů Mladého hlasatele a Vpředu.
Úspěch kresleného seriálu přivedl Vlastislava Tomana na myšlenku napsat obsáhlejší příběh o dobrodružství Honzy Drábka, Hadžiho, Zrzka, Káji a Robina na jedné z vltavských přehrad. Tak vznikla kniha Trampoty s kapitánem, kterou vydalo Jihočeské nakladatelství v Českých Budějovicích v roce 1981 s fotoilustracemi Václava Johanuse. I tyto ilustrace přispěly k tomu, že ještě více chlapců a děvčat, zejména z ábíčkářských klubů, chtělo odhalit, zda Strážci skutečně existují, nebo si je autor jen vymyslel.
Dnes už se Vlastislav Toman netají tím, že si pro Strážce vybral vzory mezi svými nejvěrnějšími kamarády, se kterými prožíval svá chlapecká léta v Plzni ve čtvrti zvané Petrohrad, kde se v roce 1929 narodil. On sám se ztotožnil s postavou Hadžiho a za Zrzka si vybral Václava Štekla, pozdějšího herce a komika. Právě tak se Kájou stal kamarád Zdeněk Vřešťál ze Slovan, zatímco spolužák Vláďa Bednář byl vzorem pro Robina a pro Honzu – Jendu Drábka si zvolil dalšího kamaráda Míru Lišku.
O šest let později se čtenáři dočkali druhé knihy věnované dobrodružstvím Strážců s názvem Trampoty na pokračování. V roce 1987 ji vydalo opět Jihočeské nakladatelství v Českých Budějovicích, opět s fotoilustracemi Václava Johanuse. I v tomto příběhu se Strážci vrací na přehradu a to jak v zimě, tak i v létě a znovu do Žulového paláce. Navíc se tu objevují i jejich kamarádky z dívčího klubu Vlaštovky.
Strážcům ještě byla věnována Velká kniha Strážců z roku 1991, která kromě výběru z kreslených seriálů obsahovala řadu dobrodružných Tomanových povídek, barevné obrazové tabule s přírodovědnými náměty a také návody a hry. Vydalo ji Nakladatelství Jihočeských tiskáren v roce 1991.
I když Strážci v literární a komiksové tvorbě Vlastislava Tomana dominují, napsal také řadu dalších kreslených seriálů, z nichž nejpopulárnější je šest dílů příběhů ze Žluté planety s hrdinným Kruanem z kmene Gron-c-chů, dále pak adaptace románů E. R. Burroughse Dobrodružství Johna Cartera a Dobrodružství Thuvie z Ptarhu, a rovněž Výprava do ztraceného světa podle A. C. Doyla a Druhá výprava naopak podle Tomanova námětu.
Svému hoby, starým ručním palným zbraním kromě řady komiksů věnoval i dvě knihy povídek - Příběhy psané střelným prachem (Západočeské nakladatelství Plzeň 1988) a Dlouhý oheň smrti (pod pseudonymem Patrik Coachman, vydalo nakladatelství Ostrov Praha 2000). Z roku 1978 je příběh z prázdninového tábora Objevení Sluneční země a v sešitové edici Víkendy vyšly v devadesátých letech příběhy Korzár Poctivec a Pán vlků.
Počínaje rokem 2001 vydalo nakladatelství BBart ve spolupráci s časopisem ABC a společností Ringier a. s.čtyři Velké knihy komiksů ABC, v nichž seriálová tvorba Vlastislava Tomana dominuje. Ve čtvrtém svazku z roku 2003 poprvé vychází kompletní soubor 176 stran kresleného seriálu Strážci s původními kresbami Libuše Kovaříkové a Františka Kobíka. Legendární Strážci z 20. století tu však mají i své následovníky z počátku 21. století a to Strážce z Bílých domů, které podle Tomanova námětu a scénáře nakreslil Michal Kocián.
Nové upravené vydání Trampot na pokračování vychází v nakladatelství Ostrov s pozměněným názvem Strážci Žulového paláce, který více odpovídá příběhu, jejž Strážci na přehradním jezeru prožívají. O ilustrace se tentokrát postaral Jiří Petráček a jeho kresby vycházejí vstříc původnímu provedení v seriálech.
Téměř čtyřicet let svého života (v roce 2004 mu bude sedmdesát pět) věnoval Vlastislav Toman tvorbě a práci pro děti a mládež. Vytvořil kultovní kreslený seriál o Žluté planetě (Kruan) a legendární Strážce, které jsou stěžejními díly jeho literární činnosti.
A třicet pět let stál v čele nejpropracovanějšího a dodnes vyhledávaného a ceněného časopisu pro chlapce a děvčata, který v bývalém Československu vznikl – ABC mladých techniků a přírodovědců.


Související články:
Regionplzen.cz: Do Plzně se chystá minifestival o Foglarovi (13.06.2023)
Vychází Parta z Bílých domů – kreslený seriál Vlastislava Tomana a Jiřího Filípka (13.06.2023)
Vzpomínání na Vlastislava Tomana (07.06.2022)
Novinky.cz (20. 5. 2022): Za Vlastislavem Tomanem. Vzpomínka Štefana Švece (22.05.2022)
Zemřel Vlastislav Toman - Hadži (11.05.2022)
abicko.cz (22. 1. 2022): 65 let ABC: Video ze zatím poslední besedy s Vlastou Tomanem (22.01.2022)
Devadesát dva roků Vlastislava Tomana - Hadžiho (17.07.2021)
Plzeňský deník (20. 7. 2019): Vlastislav Toman: Děti jsou pořád stejné. Mění se prostředí (21.07.2019)
Vlastislav Toman (90). Výstava k autorovým devadesátým narozeninám v Plzni (16.07.2019)
S kresleným seriálem Vlastislava Tomana IKS – Strážci času na palubě experimentálního časostroje (11.12.2018)
Ábíčko se do důchodu nechystá. 60 let časopisu (20.01.2017)
Vyšli Strážci. Souborné vydání komiksových příběhů V. Tomana, L. Kovaříkové a F. Kobíka (09.05.2016)
Strážci padesátiletí! (09.05.2016)
Příchod bohů. Povídky V. Tomana s ilustracemi F. Kobíka znovu ožívají (09.05.2016)
Vyberte obálku kompletního vydání komiksu o příhodách legendárního klubu ABC Strážci (20.01.2016)
Za 60. ročníkem ABC do letňanského obchodního centra (29.03.2015)
Na Knižním veletrhu... (15.05.2014)
Vyšla Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana (21.12.2013)
Parlamentní listy: Tvůrce slavného "ábíčka" nechápe: Vůdcové nás podvedli, tak proč lidi nejdou do ulic? (04.08.2013)
Pozitivní noviny: Ivo Fencl: Rozhovor s činorodým Pražanem plzeňského původu (15.12.2012)
Foglarovy padesátiny (13.06.2012)
Ihned.cz(8.8.2011): Návrat legendy: Malý bůh z Ábíčka je na iPadu a iPhone (09.08.2011)
První český komiks v elektronické podobě: Pod paprsky Zářícího (16.06.2011)
Neuvěřitelných 50 let klubů ABC (28.09.2010)
Autogramiáda Vlastislava Tomana – Hadžiho 30. 1. v pražské Portheimce (29.01.2010)
Pozitivní noviny: Rozhovor s činorodým Pražanem plzeňského původu Vlastislavem Tomanem (19.01.2010)
Kruanománie přichází do ABC s komiksem (27.11.2009)
Vlasto, všechno nejlepší! aneb Narozeniny tvůrce Strážců a ábíčka (17.07.2009)
Česká televize: Pořad RETRO připomene legendární časopis ABC mladých techniků a přírodovědců a komix Strážci (22.05.2009)
Znovu výstava České komiksy. Vernisáž připomene životní jubileum Vlastislava Tomana a představí jeho novou knihu. (18.03.2009)
Kruanova cesta nejen na filmové plátno pokračuje (17.08.2008)
Ábíčkovské padesátiny - Setkání po 50 letech aneb Přineste svou „jedničku“ (13.01.2007)
Legendární Kruan z kmene Gron-c-chů na filmovém plátně? (11.10.2006)
Plzeňské Rychlé šípy (14.02.2006)
Výstava papírových modelů se blíží ke konci. Proběhne autogramiáda V. Tomana. (27.07.2005)
Můj život s ábíčkem – vzpomínková kniha Vlastislava Tomana (12.05.2005)
Tři čtvrtě století Vlastislava Tomana (23.07.2004)
Tři čtvrtě století Vlastislava Tomana (23.07.2004)
Opět se setkají příznivci komiksů (13.01.2004)
Vlastislav Toman křtil souborné vydání Strážců (12.11.2003)
Strážci Žulového paláce právě vyplouvají (12.11.2003)
Velká kniha komiksů III (25.11.2002)
Vychází Velká kniha komiksů II (02.05.2002)
Velká kniha komiksů z ABC pokřtěna. Využijte výhodné slevy (i na Slovensku)! (10.11.2001)
První Velká kniha komiksů se bude křtít a podepisovat. Můžete ji mít levnější (18.10.2001)
Vyjde první Velká kniha komiksů (25.09.2001)Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .