| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Vyhrál by některý foglarovský kantor Zlatého Ámose?

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 4. 10. 2003 | přečteno 51 ]

Zlatý Ámos je anketa o nejoblíbenějšího učitele v naší zemi a díky Klubu Domino, DTA probíhá již její 11. ročník.
Učitelé Petřík, Stuna, Synek, Tyl a Vlach jsou bývalí kantoři malého Jaroslava Foglara.
Bezdínek, Dmychák, Doubrava, Havlík, Haždrubílek, Holas, Jilenský, Kouba, Kovář, Pacula a Smatlík a další nepojmenovaní jsou učitelé z nejrůznějších foglarovských příběhů.
Jací byli? Přihlásili by někoho z nich jejich žáci do Zlatého Ámose?
A jaká jsou vůbec pravidla této ankety?
Dozvíte se dále v článku!
FOGLAROVI A FOGLAROVŠTÍ UČITELÉ

Třídní profesor Petra Solnara z Boje o první místo, přísný ale spravedlivý, pro zlepšení spolupráce a komunikace se svými žáky nechal vytvořit třídní výbor.

Havlík - třídní „Bedny“ z knihy Když Duben přichází, dříve dobrácký, později semletý žáky, kteří si jeho dobráckost vysvětlovali jako slabost, ještě později bezvýrazný a s odstupem, plnící jen nutné.
„Kromě třídního Havlíka učil v Bedně ještě učitel zpěvu, přezvaný na Písničkáře - , pak – starší už – Doubrava, přírodopisec Smatlík a katecheta Kouba. Havlíka se Bedna bála. Z Písničkáře si nic nedělala, Doubrava jí byl lhostejný, katechetu měla v úctě a přírodopisce nenáviděla.“ (cit. - J. Foglar, Když Duben přichází)
Kovář – nový učitel přírodopisu a fyziky v Bedně, později její nový třídní, který zavedl spoustu skvělých novinek ve třídě: „Ujímám se tedy osiřelé Bedny. Když budete chtít a když trochu pomůžete, uděláme si ze školy něco tak krásného a radostného, že sem budete pospíchat s takovým nadšením jako na fotbalový zápas - - a v neděli se už nebudete moci dočkat pondělka!“ (cit. – J. Foglar, Když Duben přichází)

Třídní Holas Jindry Sochora z Tajemné Řásnovky – „Třídní profesor Holas! Dobrý, klidný a vlídný. … Jediný on měl s Jindrou slitování a trpělivost. Jediný on ho neurážel, nestrašil, nezesměšňoval.“ (cit. - J. Foglar, Když Duben přichází)
Chemikář Pacula, jehož hrozba nedostatečnou a propadnutím ve čtvrtletí přiměla Jindru k útěku z domova.
Profesor Jilenský, „kterému bylo z duše protivné vše, čím se chlapci zabývali ve svých volných chvílích.“

Ředitel školy Mirka Dušína, který zapůjčil Rychlým šípům v Tajemství Velkého Vonta pro tisk Tam-Tamu školní rozmnožovací stroj.

Ředitel z povídky Velký den Vildy Mištery.

Někdo z učitelského sboru či přímo ředitel (přehazující výhybky na Mléčné dráze) v příběhu Rychlonožka v říši snů.
Přírodopisec Jindry Hojera v příběhu Rychlé šípy a bobřík mlčení.
Učitel konstatující velkou nepřipravenost Jindry Hojera na hodinu v příběhu Rychlé šípy pod vlivem kočičí pracky.
Učitel ve třídě Jindry Hojera konstatující již třetí nedostatečnou Jana Velnera v příběhu Rychlé šípy nalézají Pátka.
Rychlonožkův učitel, který si po prohrané sázce musí nechat narůst plnovous v příběhu Rychlé šípy se sázejí.
Učitel ve třídě Jarky Metelky kárající Vildu Drabšíka v příběhu Výprava za Vildou Drabšíkem.
Učitel ve třídě Jarky Metelky případně ředitel školy trestající za padělání vysvědčení v příběhu Vysvědčení – úřední listina!
Učitel v Rychlonožkově třídě mající předvánoční proslov v příběhu Nadílka opuštěným dětem.
Slečna učitelka ve třídě Jarky Metelky, které Mlezivour narafičil umyvadlo s vodou, či dohlížející učitel, který do něj šlápl v příběhu Rychlé šípy a třída Jarky Metelky.
Rychlonožka ve funkci ředitele školy, či jeho kolegové Dmychák, Haždrubílek, zeměpisec Bezdínek v příběhu Rychlonožka ve snu ředitelem školy.
Tělocvikář stavějící se svojí třídou sněhový dům v příběhu Rychlé šípy v ledovém stavení.
Učitel ve třídě Rosti Vejražky v příběhu Rychlé šípy nosí v zimě čepice.
Všichni kantoři či ředitelé zaručující se za Rychlé šípy v příběhu Rychlé šípy mají dobrou pověst, ale…
Učitel na školním pochodovém cvičení v příběhu Rychlonožka u kůlu smrti.

… a další nepojmenovaní učitelé v drobných epizodách z foglarovek a kreslených Rychlých šípů …

Tyl - učitel Jaroslava Foglara v první třídě v Nuslích: „… hodný mladý člověk … Byl laskavost a trpělivost sama … Miloval jsem školu i způsob názorného vyučování pana učitele Tyla …“
Josef Vlach – učitel Jaroslava Foglara v druhé třídě na Vinohradech: „ … hromotlucký, nelítostný a necitlivý člověk, výsměšný, spíše zlý než dobrosrdečný, ustavičně posílající domů rodičům kárné lístky k podpisu, ustavičně nechávající toho či onoho žáčka ‚po škole‘ … „
Petřík – jednou suplující učitel ve druhé třídě Jaroslava Foglara – probudil v J. F. lásku k přírodě: … „ přinesl do třídy obrazy běláska zelného. Vyprávěl nám poutavě o něm – a já najednou pojal touhu rozběhnout se někem do těch jarních polí a luk, k vodě a do lesů, zkrátka probudil se ve mně tou vůní šeříku i tím obrazem bílého motýla první pocit touhy, dosud nepoznané – po přírodě. … Jak jsem záviděl naší bratrské třídě Béčku dobrého pana učitele Petříka, kterého jsem zažil jedno jarní odpoledne, jež se stalo pro mne ale památným a poznamenalo mě na celý život.“
Stanislav Stuna – třídní Jaroslava Foglara na měšťance: „… pod vedením třídního učitele Stanislava Stuny a pod „matykářem“ panem učitelem Synkem se mě škola už zase počínala líbit tak, jako kdysi v první třídě. … Byl to pan učitel Stuna, který mě dodával sebevědomí svými pochvalami mého už tehdy bezvadného pravopisu, ale též i obdivem nad mými slohovými úkoly …“
… „A ještě jednu nesmírnou zásluhu o mne měl pan učitel Stuna: kdysi přinesl do třídy a tam na tabuli vyvěsil obrazy vnitřností pijáků a kuřáků a vedle nich útroby lidí zdravých, alkoholu a nikotinu neholdujících. Zatímco tyto byly zdravě růžové, neodpudlivé, tam ty byly zažloutlé až zelenavé a svraštělé, nechutně vyhlížející. A já jsem si umínil, že budu trvale po celý život žít zdravě, bez cigaret, bez alkoholu, abych v sobě nenosil své útroby tak odpudlivě vypadající. … Dodnes vám jsem vděčen, pane učiteli Stuno, za vyvěšení těch obrazů!“
Synek – učitel matematiky Jaroslava Foglara na měšťance: „ … A pan učitel matematiky Synek mně silně vyznamenal před celou třídou, když pronesl památnou větu: ‚Hoši, jestli se bude o někom z vás v životě mluvit, tak to bude tady o Foglarovi!‘ … “ (Všechny cit. v tomto odstavci – J. Foglar, Život v poklusu)11. ROČNÍK ZLATÉHO ÁMOSE

V úterý 23. září 2003 byl při vernisáži výstavy Cestička do školy slavnostně zahájen v Obecním domě v Praze 11. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos 2004.
Od této chvíle mohou děti ze základních a středních škol posílat přihlášky svých oblíbených kantorů.
Pravidla ankety zůstávají stejná jako v první dekádě.
Přihláška musí obsahovat stručnou charakteristiku kandidáta, popis jedné příhody s ním prožité a podpisy sta osob, které s návrhem souhlasí. Na malých školách do 150 žáků stačí, když se podepíše alespoň polovina z nich.
Podrobnější informace a historie minulých ročníků jsou k dispozici na www.radiodomino.cz nebo na www.zlatyamos.zde.cz.
Přihlášky přijímá občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura, Na Nivách 314, 141 00 Praha 4 do konce tohoto roku, tedy až do 31. prosince 2003.
Pak je dostane porota, která zkontroluje, zda obsahují požadované údaje a pozve všechny oblíbené kantory na výběrové kolo.
Z výběrového kola postoupí do finále šest kandidátů. Ti se koncem března příštího roku ve veřejné soutěži budou ucházet o titul Zlatý Ámos 2004.
Klub Domino, Dětská tisková agentura
Na Nivách 314, 141 00 Praha 4
tel. 241 484 321, 603 426 422, E mail dta@cmail.cz
Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
11. 02. 2023
Počet komentářů: 23

V dubnu vyjde první díl Foglarových deníků
07. 02. 2023
Počet komentářů: 16

„Sedm kulí“ ze 142 kolegia Akademie Jaroslava Foglara
24. 01. 2023
Počet komentářů: 13

Vlastimil Toman a jeho (foglarovský) svět
11. 02. 2023
Počet komentářů: 7

Celý den drobně prší - výbor z deníků Jaroslava Foglara (1920–1937)
17. 03. 2023
Počet komentářů: 6

Z mozaiky 143. kolegia Akademie Jaroslava Foglara
03. 03. 2023
Počet komentářů: 5

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .