| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Vyhrál by některý foglarovský kantor Zlatého Ámose?

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 4. 10. 2003 | přečteno 457 ]

Zlatý Ámos je anketa o nejoblíbenějšího učitele v naší zemi a díky Klubu Domino, DTA probíhá již její 11. ročník.
Učitelé Petřík, Stuna, Synek, Tyl a Vlach jsou bývalí kantoři malého Jaroslava Foglara.
Bezdínek, Dmychák, Doubrava, Havlík, Haždrubílek, Holas, Jilenský, Kouba, Kovář, Pacula a Smatlík a další nepojmenovaní jsou učitelé z nejrůznějších foglarovských příběhů.
Jací byli? Přihlásili by někoho z nich jejich žáci do Zlatého Ámose?
A jaká jsou vůbec pravidla této ankety?
Dozvíte se dále v článku!
FOGLAROVI A FOGLAROVŠTÍ UČITELÉ

Třídní profesor Petra Solnara z Boje o první místo, přísný ale spravedlivý, pro zlepšení spolupráce a komunikace se svými žáky nechal vytvořit třídní výbor.

Havlík - třídní „Bedny“ z knihy Když Duben přichází, dříve dobrácký, později semletý žáky, kteří si jeho dobráckost vysvětlovali jako slabost, ještě později bezvýrazný a s odstupem, plnící jen nutné.
„Kromě třídního Havlíka učil v Bedně ještě učitel zpěvu, přezvaný na Písničkáře - , pak – starší už – Doubrava, přírodopisec Smatlík a katecheta Kouba. Havlíka se Bedna bála. Z Písničkáře si nic nedělala, Doubrava jí byl lhostejný, katechetu měla v úctě a přírodopisce nenáviděla.“ (cit. - J. Foglar, Když Duben přichází)
Kovář – nový učitel přírodopisu a fyziky v Bedně, později její nový třídní, který zavedl spoustu skvělých novinek ve třídě: „Ujímám se tedy osiřelé Bedny. Když budete chtít a když trochu pomůžete, uděláme si ze školy něco tak krásného a radostného, že sem budete pospíchat s takovým nadšením jako na fotbalový zápas - - a v neděli se už nebudete moci dočkat pondělka!“ (cit. – J. Foglar, Když Duben přichází)

Třídní Holas Jindry Sochora z Tajemné Řásnovky – „Třídní profesor Holas! Dobrý, klidný a vlídný. … Jediný on měl s Jindrou slitování a trpělivost. Jediný on ho neurážel, nestrašil, nezesměšňoval.“ (cit. - J. Foglar, Když Duben přichází)
Chemikář Pacula, jehož hrozba nedostatečnou a propadnutím ve čtvrtletí přiměla Jindru k útěku z domova.
Profesor Jilenský, „kterému bylo z duše protivné vše, čím se chlapci zabývali ve svých volných chvílích.“

Ředitel školy Mirka Dušína, který zapůjčil Rychlým šípům v Tajemství Velkého Vonta pro tisk Tam-Tamu školní rozmnožovací stroj.

Ředitel z povídky Velký den Vildy Mištery.

Někdo z učitelského sboru či přímo ředitel (přehazující výhybky na Mléčné dráze) v příběhu Rychlonožka v říši snů.
Přírodopisec Jindry Hojera v příběhu Rychlé šípy a bobřík mlčení.
Učitel konstatující velkou nepřipravenost Jindry Hojera na hodinu v příběhu Rychlé šípy pod vlivem kočičí pracky.
Učitel ve třídě Jindry Hojera konstatující již třetí nedostatečnou Jana Velnera v příběhu Rychlé šípy nalézají Pátka.
Rychlonožkův učitel, který si po prohrané sázce musí nechat narůst plnovous v příběhu Rychlé šípy se sázejí.
Učitel ve třídě Jarky Metelky kárající Vildu Drabšíka v příběhu Výprava za Vildou Drabšíkem.
Učitel ve třídě Jarky Metelky případně ředitel školy trestající za padělání vysvědčení v příběhu Vysvědčení – úřední listina!
Učitel v Rychlonožkově třídě mající předvánoční proslov v příběhu Nadílka opuštěným dětem.
Slečna učitelka ve třídě Jarky Metelky, které Mlezivour narafičil umyvadlo s vodou, či dohlížející učitel, který do něj šlápl v příběhu Rychlé šípy a třída Jarky Metelky.
Rychlonožka ve funkci ředitele školy, či jeho kolegové Dmychák, Haždrubílek, zeměpisec Bezdínek v příběhu Rychlonožka ve snu ředitelem školy.
Tělocvikář stavějící se svojí třídou sněhový dům v příběhu Rychlé šípy v ledovém stavení.
Učitel ve třídě Rosti Vejražky v příběhu Rychlé šípy nosí v zimě čepice.
Všichni kantoři či ředitelé zaručující se za Rychlé šípy v příběhu Rychlé šípy mají dobrou pověst, ale…
Učitel na školním pochodovém cvičení v příběhu Rychlonožka u kůlu smrti.

… a další nepojmenovaní učitelé v drobných epizodách z foglarovek a kreslených Rychlých šípů …

Tyl - učitel Jaroslava Foglara v první třídě v Nuslích: „… hodný mladý člověk … Byl laskavost a trpělivost sama … Miloval jsem školu i způsob názorného vyučování pana učitele Tyla …“
Josef Vlach – učitel Jaroslava Foglara v druhé třídě na Vinohradech: „ … hromotlucký, nelítostný a necitlivý člověk, výsměšný, spíše zlý než dobrosrdečný, ustavičně posílající domů rodičům kárné lístky k podpisu, ustavičně nechávající toho či onoho žáčka ‚po škole‘ … „
Petřík – jednou suplující učitel ve druhé třídě Jaroslava Foglara – probudil v J. F. lásku k přírodě: … „ přinesl do třídy obrazy běláska zelného. Vyprávěl nám poutavě o něm – a já najednou pojal touhu rozběhnout se někem do těch jarních polí a luk, k vodě a do lesů, zkrátka probudil se ve mně tou vůní šeříku i tím obrazem bílého motýla první pocit touhy, dosud nepoznané – po přírodě. … Jak jsem záviděl naší bratrské třídě Béčku dobrého pana učitele Petříka, kterého jsem zažil jedno jarní odpoledne, jež se stalo pro mne ale památným a poznamenalo mě na celý život.“
Stanislav Stuna – třídní Jaroslava Foglara na měšťance: „… pod vedením třídního učitele Stanislava Stuny a pod „matykářem“ panem učitelem Synkem se mě škola už zase počínala líbit tak, jako kdysi v první třídě. … Byl to pan učitel Stuna, který mě dodával sebevědomí svými pochvalami mého už tehdy bezvadného pravopisu, ale též i obdivem nad mými slohovými úkoly …“
… „A ještě jednu nesmírnou zásluhu o mne měl pan učitel Stuna: kdysi přinesl do třídy a tam na tabuli vyvěsil obrazy vnitřností pijáků a kuřáků a vedle nich útroby lidí zdravých, alkoholu a nikotinu neholdujících. Zatímco tyto byly zdravě růžové, neodpudlivé, tam ty byly zažloutlé až zelenavé a svraštělé, nechutně vyhlížející. A já jsem si umínil, že budu trvale po celý život žít zdravě, bez cigaret, bez alkoholu, abych v sobě nenosil své útroby tak odpudlivě vypadající. … Dodnes vám jsem vděčen, pane učiteli Stuno, za vyvěšení těch obrazů!“
Synek – učitel matematiky Jaroslava Foglara na měšťance: „ … A pan učitel matematiky Synek mně silně vyznamenal před celou třídou, když pronesl památnou větu: ‚Hoši, jestli se bude o někom z vás v životě mluvit, tak to bude tady o Foglarovi!‘ … “ (Všechny cit. v tomto odstavci – J. Foglar, Život v poklusu)11. ROČNÍK ZLATÉHO ÁMOSE

V úterý 23. září 2003 byl při vernisáži výstavy Cestička do školy slavnostně zahájen v Obecním domě v Praze 11. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos 2004.
Od této chvíle mohou děti ze základních a středních škol posílat přihlášky svých oblíbených kantorů.
Pravidla ankety zůstávají stejná jako v první dekádě.
Přihláška musí obsahovat stručnou charakteristiku kandidáta, popis jedné příhody s ním prožité a podpisy sta osob, které s návrhem souhlasí. Na malých školách do 150 žáků stačí, když se podepíše alespoň polovina z nich.
Podrobnější informace a historie minulých ročníků jsou k dispozici na www.radiodomino.cz nebo na www.zlatyamos.zde.cz.
Přihlášky přijímá občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura, Na Nivách 314, 141 00 Praha 4 do konce tohoto roku, tedy až do 31. prosince 2003.
Pak je dostane porota, která zkontroluje, zda obsahují požadované údaje a pozve všechny oblíbené kantory na výběrové kolo.
Z výběrového kola postoupí do finále šest kandidátů. Ti se koncem března příštího roku ve veřejné soutěži budou ucházet o titul Zlatý Ámos 2004.
Klub Domino, Dětská tisková agentura
Na Nivách 314, 141 00 Praha 4
tel. 241 484 321, 603 426 422, E mail dta@cmail.cz
Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .