| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Safírová stezka

[ Autor: Ondřej Liška - Agi | zařazeno: 17. 10. 2005 | přečteno 481 ]

Prázdninové dobrodružství čtyř kamarádů, kteří náhodou objeví kroniku staré trampské osady. Vydávají se na putování neznámým divokým krajem tajemných sběračů safírů. Cesta klade nároky nejen na fyzickou a psychickou odolnost každého z nich, ale prověřuje i jejich vztah k přírodě, smysl pro přátelství, spravedlnost, humor a fantazii. Tolik tvrdí o příběhu románu "Safírová stezka" popiska na zadní straně obálky. Je ovšem trochu zavádějící, kluci kroniku neobjeví náhodou, nýbrž si ji bez dovolení vypůjčí od staršího bratra jednoho z nich. Příhod prověřující zmiňovaný smysl pro přátelství se dočkáme spíše náznakově, kamarádství kluků neutrpí během cesty žádné větší trhliny. Ale postupně:
Román je psán v podstatě filmově, tak trochu jako literárně zpracovaný filmový scénář. Nejdříve se v rychlosti seznámíme se čtyřmi hlavními aktéry - Ríšou, Pikem, Bobem a Buškem. Je konec školního roku a kluci přemýšlí co o prázdninách. Rádi by se podívali do trampské osady Veteránů, kam už delší dobu jezdí Dan, starší bratr Ríši. A jak už bylo výše zmíněno, vypůjčí si bez Danova svolení kroniku osady. Dan to zjistí, ale nezlobí se, dokonce se prý v osadě poptá, zda by se také nemohli stát jejími členy. Můžou, ale musí pro to něco udělat - během pár dní projít Safírovou stezkou a plněním úkolů během ní dokázat, že si zaslouží patřit mezi Veterány.
Samotný popis putování by asi brzy čtenáře začal nudit, brzy se proto v příběhu objeví záporná postava - Bert, vnuk nejstarší člena Veteránů Ogara. Bert se svou partou klukům Safírovou stezku hodně znepříjemní, ale víc už těm, kdo knihu ještě nečetli, nebudu prozrazovat.
Jak už bylo výše zmíněno, příběh je psán filmovým způsobem, motivy se tedy průběžně střídají. Chvilku sledujeme putování kluků, chvilku počínaní Bertovy party. Filmaři by snad možná zvolili nějaké akčnější finále, ale i závěr je románu je pěkný. Až k němu děj postupně graduje, s nabývajícími stránkami je děj tedy čím dál napínavější a čtenář se nenudí. Nedočkáme se sice zásadnějších dějových zvratů, něčeho nepředvídatelného, ale to snad ani autoři nechtěli. Pokud bych měl tedy nějak knihu ohodnotit, třeba jako ve škole, dávám za 2.

Román Safírová stezka vydalo nakladatelství Leprez v roce 1999 v edici Knihy táborového ohně. Román koupíte ve výprodeji v síti knihkupectví Kanzelsberger (www.kanzelsberger.cz).


Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Foglarovský svět a sametová revoluce
Bohoušek vzpomíná
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
05. 11. 2023
Počet komentářů: 24

Knihy o Jaroslavu Foglarovi
16. 11. 2023
Počet komentářů: 7

Dvojka slavila narozeniny
06. 10. 2023
Počet komentářů: 5

Dvacet tři let krmíme články Bohouška
27. 10. 2023
Počet komentářů: 3

Výroční turistická známka Memoriál Jana Tleskače 2023
02. 11. 2023
Počet komentářů: 2

Sedmička Miloše Zapletala poprvé jako komiks. Nakreslená Jiřím Petráčkem dopluje do Vánoc
12. 11. 2023
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .