Pátý ročník Memoriálu Jana Tleskače – Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece, který proběhl 26. listopadu v areálu starobylého kláštera Emauzy v Praze za přítomnosti téměř dvoustovky zájemců respektive 133 soutěžících z České republiky, Slovenska, Austrálie, Bosny-Hercegoviny, Ukrajiny a Ruska zná své vítěze.
Kategorie do 6 let
Celkem 8 soutěžících
1. místo Ikonia Pelemiš (6 let), Bosna-Hercegovina, čas ve finále 21 vteřin
2. místo Zdeněk Bělohradský (6 let), Česká republika
3. místo nebylo uděleno
Kategorie 6-15 let
Celkem 87 soutěžících
1. místo David Zumr (10 let), Česká republika, čas ve finále 16 vteřin
2. místo František Kříž (10 let), Česká republika
3. Mariana Vančurová (11 let), Česká republika
Kategorie nad 15 let
Celkem 38 soutěžících
1. místo Jan Machálek (41 let), Česká republika, čas ve finále 7 vteřin
2. místo Veronika Jansová (19 let), Česká republika
3. Hana Krejčová (34 let), Česká republika
Vítězové obdrželi diplom, medaile s malým ježkem v kleci – šperkařským výrobkem - v barvě příslušné umístění, samozřejmě i tradičního dortového ježka, dále knižní odměny a tiskoviny od nakladatelství Olympia, Ostrov a ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara, po vyrobení obdrží dodatečně prvního sériově vyráběného rozšroubovatelného ježka v kleci. Vítězové na prvních místech se stali vlastníky grafického listu z limitované série - plánu Stínadel z obrazu Pavla Čecha.
Rodiče Ikonie Pelemiš po jejím loňském úspěchu natolik zapůsobili v Bosně-Hercegovině, že se ježci v kleci objevily díky jejich aktivitě v tomto státě a v jednání je návštěva a zaučení tamních skautů v naší republice – tak, aby mohli uspořádat svůj memoriál.
Návštěvníci si mohli vybrat za mnohdy výhodné ceny publikace u stánků nakladatelství Ostrov, Václava Noska, Orinu, seznámit se s Jaroslavem Flejberkem – autorem prvního sériově vyráběného rozšroubovatelného ježka v kleci, popovídat si se Svatoplukem Hrnčířem, Vlastislavem Tomanem a Jiřím Rabou, kteří podpisovali své nové, ale i starší knihy, doplnit si produkci SPJF, prohlédnout si foglarovskou výstavku a některé exponáty Prvního vontského muzea, zúčastnit se ankety o pojmenování foglarovké uličky v Praze 1, premiérově shlédnout háčkované Bratrstvo Kočičí pracky od Lenky Šátkové, kovového maxiježka v kleci, vystát si frontu na upsaného ale hlavně ukresleného Milana Tesleviče, který plnil zápisníky i jednotlivé listy kresbami na počkání a na přání … a pochopitelně poklábosit se spoustou známých a kamarádů z nejrůznějších míst.
Na shledanou v roce 2006.
Foto: Petr Molka