Poslední srpnový den se v kavárně Wiena ve Švehlově ulici v Hradci Králové sešlo několik desítek novinářů, představitelů města a dalších osobností na tiskové konferenci k záměru otevřít v centru města Foglarovu uličku a Muzeum skautingu a Jaroslava Foglara.
V úvodu představil čestný předseda organizačního výboru a člen Evropského parlamentu za ČR ing. Oldřich Vlasák další členy výboru – předsedu Jana Munzara (majitele části nemovitostí v uvažované lokalitě), místopředsedu Jiřího Poláka (publicistu – a člena SPJF! – tvůrce ideového návrhu), gestora v součinnosti s městem Hradec Králové Martina Soukupa (náměstek primátora města) a architekta a projektanta Pavla Červeného.
Uvažovaná ulička bude spojovat Švehlovu ulici s Tylovým nábřežím. Do uličky se vchází pasážemi do vnitrobloku dlouhého asi 35 metrů. Dosud tento bezejmenný průchod využívali jen místní pro zkrácení cesty. V tomto prostoru je již funkční Antikvariát „Koniáš“, ale plány počítají s celou řadou dalších objektů. Počítá se s muzeem věnovanému skautingu a Jaroslavu Foglarovi (v objektu bývalé továrničky na nábytek), přemístí se sem prodejna skautských a tábornických potřeb, ale i prodejna potravin, bude zde místnost pro městské informační centrum s prodejem foglarovek a zastoupení SPJF, restaurace „U ježka v kleci“, dále trafika a dokonce i klubovna Bratrstva Kočičí pracky s voskovými figurínami a část prostoru může sloužit i jako letní divadelní scéna. To vše bude doplňovat řada „drobností“ – plynové lampy, stará kašna, strom ginkgo biloba, velkoplošná projekce obrázku ze seriálu Rychlé šípy. Jako veliká atrakce by mělo každou hodinu (jako časomíra) přeletět nad hlavami chodců létající kolo i s Janem Tleskačem. Celá ulička by měla mít atmosféru třicátých let, kdy Jestřábova tvorba dosáhla prvního vrcholu (plynové lampy, velká tabule na vylepování plakátů, dřevěná trafika, plechové reklamy a vývěsní štíty, dobový zmrzlinový stánek, atd…).
To vše ale nebude jistě zadarmo, nebo jen svépomocí. Bude to stát miliony, ale jisté zdroje tu jsou. Majitel nemovitostí přispěje na stavební úpravy (a pak bude žádat doslova symbolické nájemné), město HK uvolní značné částky ze svého rozpočtu a počítá se s granty Královéhradeckého kraje z Evropské unie i Ministerstva kultury, a také se sponzorskými dary.
Práce před realizátory je mnoho. Slavnostní otevření uličky je plánováno na den stých narozenin Jaroslava Foglara 6. 7. 2007, i když je téměř jisté, že ještě nebude vše hotové.
Duchovním otcem celé akce je náš člen – Jirka Polák a s Foglarovým muzeem bude pomáhat další známý foglarovec – Ivo Tomáš. O skautskou část se mají postarat místní oldskauti v čele s předsedou Městské rady Junáka Vlastimilem Novotným.
Organizátoři vydali pěkné barevné "nulté" číslo věstníku TAMTAM, 8 stránek na křídovém papíře, A4 s řadou informací k připravovanému projektu. Počítá se s vydáním dalších čísel.
Během tiskovky se uskutečnila soutěž ve vyjímání ježka z klece – tu vyhrála jedna mladá novinářka, ale odměnu – dort – věnovala asi desítce místních skautů. Před kavárnou bylo vystaveno skutečné létající kolo z majetku Martina Kindernaye z Létajícího cirkusu – které se opravdu dokáže odpoutat od země a letět! Přítomní se pak šli podívat na onu budoucí „Foglarovu uličku“, do které se vchází jen několik metrů naproti přes Švehlovu ulici. O atmosféru třicátých let se postaral ženský sextet se swingovými skladbami, a také skutečná bugatka (jediná v ČR) nedávno získaná z USA pro Létající cirkus. Po nahlédnutí do příjemného antikvariátu se část účastníků vrátila do kavárny, aby postupně „likvidovala“ pohoštění a hlavně si v malých hloučcích popovídala o mnoha věcech, které se do oficiální části tiskové konference nevešly.
Držme Hradečákům palce – a těšme se na den „D“ – na 6. července 2007!
Foto: Václav Nosek
Po kliknutí na obrázky se jejich náhled zvětší.