Nadchnout pro něco dnešní děti je leckdy pro organizátory tvrdým oříškem. Existují však věci, které zaujmou vždy. Jednou z nich je dvoudenní hra, která účastníky zavádí do napínavého světa Rychlých šípů. Ten se jim odkrývá přímo v ulicích Ostravy.
Je pátek po osmé hodině večer. Doba, kdy by většina dětí už měla dávno ležet v posteli. Některé ale pro tentokrát mají výjimku. Ostrava se totiž proměnila ve Foglarova Stínadla a pátrá se po stopách tajemství Uctívačů ginga. U toho žádný správný foglarovec nesmí chybět. Po nočních ostravských ulicích se prohání na osmdesát dětí, které se snaží za pomoci dospělých vedoucích podle map, značek a různých nápověd nalézt tajemný vzkaz. Jejich dovednosti, vytrvalost, trocha štěstí a odvahy je nakonec zavede do třetí svatyně Uctívačů ginga, která se nachází ve sto metrů dlouhé staré štole. Tam spatří mluvící kámen, který jim napoví, kde naleznou ukrytý jantar.
Na zápolení mladých nadšenců z povzdálí nahlíží spisovatel Svatopluk Hrnčíř, pokračovatel díla Jaroslava Foglara. Autor, podle jehož knih už desátým rokem ostravští Vontové tuto hru pořádají.
S nadšením pozoruje, jak jeho příběhy nabírají reálných rozměrů. Aby také ne. Aniž by to spisovatel při psaní příběhů o Uctívačích ginga tušil, Ostrava ukrývá všechna tajemná místa, o kterých ve svých knihách psal. "V té knížce existuje zrušená vodárenská věž, uhelná štola, najednou jsem koukal, že všechno to tady ve skutečnosti je. Kdyby se to filmovalo, tak by to bylo úplně dokonalé," říká Hrnčíř.
Ačkoliv ostravští Vontové pořádají hru už desátým rokem, její děj je každý rok jiný. Ovšem žádná studnice nápadů není bezedná. "Tento desátý ročník je poslední. Všechny nápady z knih Sváti Hrnčíře už jsme vyčerpali a nechceme se opakovat," říká Ivan Jung, předseda severomoravské pobočky Společnosti přátel Jaroslava Foglara. Jak ale doplnil, až tak úplný konec to možná nebude. "Co delší čas nemáme, po tom více toužíme. Takže kdo ví...," dodává.
* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na
.