Pražským foglarovským fenoménem posledních let jsou stínadelské hry. V loňském a předloňském roce uspořádala Skautská nadace Jaroslava Foglara a Sdružení přátel Jaroslava Foglara velkou hru v uličkách Starého Města při příležitosti 80. výročí prvního vydání Záhady hlavolamu, které se zúčastnilo deset tisíc zájemců. V letošním roce o něco skromnější hru uspořádalo Muzeum hlavního města Prahy jako doprovodnou aktivitu při příležitosti rozsáhlé výstavy Město jako přízrak – Pražské inspirace Jaroslava Foglara, která se koná nedaleko Staroměstského náměstí, v domě U Zlatého prstenu. A protože máme doma malého foglarovce, který zřejmě pod vlivem tatínka, proniká pomalu ale jistě do všech vontských tajemství, prohlíží si Rychlé šípy a obdivuje Široka, prostě jsme si pátraní nemohli nechat ujít. Sobotní mrazivé odpoledne si ale užili i další dva junioři, o dospělých nemluvě.
Návštěvu výstavy jsme si nechali na někdy jindy, až přijde vhodný čas. Otázka zakoupení krásného speciálního plánku s pravidly hry a jednotlivými indiciemi, kde ve Stínadlech hledat, byla dílem okamžiku. Kromě mapy jsme za 70 korun dostali i prázdnou krabičku na pamětní kartičky s nápisem Stínadla, které nemáte šanci jinak získat, než účastí ve hře. Mají to v muzeu hezky vymyšleno. Úkolem hráčů je najít podle nápovědy celkem sedmnáct míst a na každém z nich objevit nápis, písmeno, objekt a vždy napsat jedno písmeno do tajenky. Vyluštěnou tajenku je pak třeba ukázat opět v pokladně muzea, abyste získali zmíněné pamětní kartičky.
Cesta uličkami je s dětmi dobrodružná, užíváme si nejen hledání míst, ale i genia loci. Navíc, letos je to jiné. Minule jsme vzhledem k nouzovému stavu brouzdali prázdnými ulicemi, tentokrát se prodíráme občas mezi turisty a jsme i u demonstrace na podporu Ukrajiny. Hra je o poznání kratší, to ale vůbec nevadí, protože v uličkách trávíme celé odpoledne a v mezičase stihneme i dětmi očekávanou přestávku v báječné čokoládovně v Liliové ulici. Při pátrání objevujeme i Rychlé šípy, díky tomu se můžeme zúčastnit i další doprovodné hry, kterou už od roku 2001 pořádá Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara. V letošním roce jsou umístěny na nádherném fotogenickém místě.
A pak rychle do muzea pro kartičky, které se jistě stanou cenným sběratelskou drobností, navíc zájemcům o vontskou problematiku i něco prozradí. Paní v pokladně mi krátce před zavírací hodinou prozradila, že dnes si hru koupilo 24 návštěvníků muzea. Ostatně, stejně jako loni jsme cestou účastníky potkávali. O hru je poměrně zájem. Ještě jsem se dozvěděl, že hru je možné hrát do konce března. Pak bude připraveno pokračování – s novou mapou a zřejmě i novými kartičkami. Takže neváhejte. A mimochodem – Rychlé šípy s pražskou pobočkou můžete hledat také do konce března, pak se vrátí do své klubovny na tajném místě 😊
Tipy pro mimopražské kluby a oddíly:
Pokud chcete zvládnout hru i výstavu, je vhodné realizovat návštěvu v rámci celodenního výletu. Na výstavu si vyhraďte minimálně 2 hodiny. Hra v uličkách vám zabere odhadem 2 - 3 hodiny. Hra probíhá v okolí muzea v oblasti mezi Betlémským a Staroměstským náměstím.
Tipy pro rodiny s dětmi:
Čokoládovna v Liliové ulici
Malé hřiště u Náprstkova muzea