Na sněhu? Na blátě? S těmito a podobnými otázkami na rtech se snaží věštit z křišťálové koule organizátoři druhého zimního setkání ve Sluneční zátoce, které se pod praporem neformálního sdružení UFO (Unie foglarovských organizací) uskuteční již tuto neděli.
Datum 12. února mají bezesporu všichni milovníci foglarovek zatržené v kalendáři červeně. Jak by ne, vždyť „…až do 12. února žili Vilík a Jirka takovým obyčejným životem, jakým žijete vy a tisíce jiných chlapců na světě…“. Ano, těmito slovy začala úvodní kapitola novinového vydání románu Hoši od Bobří řeky, který vycházel na pokračování ve Slovíčku, nedělní příloze někdejšího prvorepublikového deníku České slovo, na jaře 1934. Datem 12. února se tak začal odvíjet děj báječného příběhu, který přinesl nejen zrod legendárního Rikitanova společenství, ale bezesporu změnil život i tisícům chlapců a děvčat. Ti všichni po přečtení Foglarova vyprávění vykročili v uplynulém více než tří čtvrtě století ve stopách Hochů od Bobří řeky. Na významu tohoto data nic nemění ani skutečnost, že v dalších téměř dvou desítkách knižních vydání románu posunul autor počátek příběhu o měsíc dále a „obyčejný život“ Vilíka a Jirky se přehoupl do toho báječného až 12. března…
Zátoka v bílém šatu
Ale zpět k aktuálnímu datu 12. února 2012. Právě s cílem připomenout původní zimní zrození Hochů od Bobří řeky se vloni poprvé uskutečnil na někdejším tábořišti Foglarova skautského oddílu Dvojka u Ledče nad Sázavou premiérový zimní happening příznivců spisovatelova díla. Nyní se zvedá opona reprízy akce, k jejíž návštěvě zve podobně jako vloni pořadatelský triumvirát UFO – členové 48. klubu oldskautů Jestřábi Praha, Foglarova čtenářského bratrstva Divočáci a Oblastní organizace SPJF – Pražské pobočky.
„Mnoho foglarovců zná legendární Sluneční zátoku, kde Jestřábův skautský oddíl tábořil téměř nepřetržitě od poloviny dvacátých let minulého století až do roku 1945, zejména z tradičních červnových setkání pod hlavičkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara,“ říká jeden z pořadatelů nadcházející zimní akce, „Divočák“ Martin Rosol.
„Jen málokdo však proslulou louku se žulovým památníkem táborů Dvojky navštívil uprostřed tuhé zimy, kdy celý kraj odpočívá pod mrazivou sněhovou peřinou.“
S ohledem na letošní nemastné-neslané kralování paní Zimy, kdy se rtuť teploměru houpá z extrému do extrému jako na horské dráze, není jasné, zda se sen organizátorů o „bílé Zátoce“ vyplní či nikoliv. Naděje, že se zopakuje situace z předloňské zimy, kdy několik badatelů z Akademie Jaroslava Foglara pořídilo unikátní fotodokumentaci zcela zasněžené Sluneční zátoky, však určitě trvá! Kéž by se do neděle roztrhla nebesa a příznivci Foglarova díla se opět brodili ve sněhem zasypané Sluneční zátoce až po pás!
Zklamáním by naopak byla loňská „obleva“.
„Na táborové louce ležely před rokem jen ostrůvky blátivé břečky. Snad letos nás v Zátoce bude čekat skutečné zimní počasí plné poletujících vločekt,“ vyjádřil společnou touhu po sněhové nadílce jeden z loňských účastníků Bohumil Koláček.
Třináct sněhuláků u pomníku
Vzhledem k absenci sněhu se vloni nepodařilo splnit jeden z cílů setkání – postavit k Foglarově žulovému památníku „čestnou stráž“ třinácti sněhuláků. Naštěstí na břehu řeky byl objeven velký ledový kvádr, z něhož byla alespoň vytesána „pamětní deska“ setkání se siluetou zmíněných sněhuláků. Společnými silami účastníků pak byla deska vhozena do Sázavy, aby plula po řece s foglarovským poselstvím co nejdál, snad až do Severního moře. Podaří se stavba sněhových Hochů od Bobří řeky alespoň letos?
Napadne-li sníh, bude v programu i výprava na protější stráň, která poskytuje neopakovatelný a zcela výjimečný pohledem na „Zátoku v bílém“.
Jako suvenýr z letošního setkání ve Sluneční zátoce bude k dispozici nová výroční turistická známka. K dostání bude samozřejmě nejen na připravované zimní akci, ale i na tradičním letním setkání, které se uskuteční 16. června.
Druhé zimní setkání ve Sluneční zátoce v neděli 12. února začíná v 11 hodin a 11 minut a závěr je naplánován na 14 hodin a 14 minut.
Organizátoři akce uvítají potvrzení účasti zájemců e-mailem na adresu jaroslav.foglar@email.cz, nebo telefonicky na číslo 602 686 725, kde získají i další informace o programu setkání.
Jak a kdy po kolejích?
Doporučená vlaková spojení do zastávky Vilémovice (cca 700 m od Sluneční zátoky):
Ve směru z Prahy:
R 677 Praha-hl. n. odj. 8:05, příj. do Světlé nad Sázavou 9:44. Zde přestup do Os9202 s odj. 10:22, příj. do Vilémovic je v 10:42.
Ve směru z Brna:
R674 Brno-hl. n. odj. 8:20, příj. do Světlé nad Sázavou 10:12 a dále návaznost na výše zmíněný Os9202.
Zpáteční spoj: Os9267, odj. z Vilémovic15:08, příj. do Světlé n. S. v 15:29. Navazuje spoj do Prahy R680 (odj. Světlá 16:13, příj. Praha-hl. n. 17:54), nebo Brna R683 (odj. Světlá 15:45, příj. Brno hl. n. 17:42).
Fotografie: (1-3) Milan Lebeda, leden 2010; (4-5) Slavomil Janov, únor 2011