TISKOVÁ ZPRÁVA PP SPJF: Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá každoročně pátrací hru pro širokou veřejnost Hledáme Rychlé šípy. Letos byli Rychlonožka, Jarka Metelka, Mirek Dušín, Červenáček a Jindra Hojer (všichni * 1938) ukryti na dřevěném můstku Betlémské kaple od 10. listopadu. Právě správce kaple pořadatelům oznámil, že v noci z pondělí na úterý 1. prosince neznámí pobudové vylezli do prvního patra a odnesli Mirka Dušína v životní velikosti z polaminovaného hliníku. Zprvu to vypadalo, že se jednalo o sběrače kovů, kteří asi byli vyrušení a nestihli ukrást všech pět postav legendárního klubu, ale při ohledání místa za světla byly nalezeny nápisy na okně dokazující přítomnost Vontů:
"Vetřelci nemají ve Stínadlech co pohledávat! Ani Rychlé šípy - ani vy!" O čtyři dny později, když organizátoři takto zkažené hry řešili na místě další postup, objevili v zádech Rychlonožky dopis připíchnutý žlutým špendlíkem, kde se psalo:
"Zajali jsme Mirka Dušína. Nebojte se o jeho osud, bude vám vrácen, když na své parafrázi na Večer Světel, zvoláte na plná hrdla: Vontům zdar."
Dopis se špendlíkem byl předán Kriminalistickému ústavu v nedaleké Bartolomějské 12 k odborné expertize a sejmutí otisků prstů z hlavy velkého žlutého špendlíku. O osudu národního hrdiny Mirka Dušína informovali 15. prosince 2014 také Staroměstské noviny, které díky rozsvěcování vánočního stromu Kampanuly byly shodou okolností na místě činu ve stejný čas jako organizátoři hry.
Pátrání po ukrytých Rychlých šípech probíhá každoročně od 17. listopadu do 17. prosince mezi Vltavou, Revoluční, Příkopy a Národní třídou.
V minulých letech byl klub RŠ v prvním patře několikrát - na balkónu mateřské školy na Uhelném trhu (2002), nad vchodem do metra v Kaprovce (2003), na terase divadla Na Zábradlí (2004) a na pavlači jeslí Za Haštalem (2009). Nikdy se nic mimořádného nestalo a je s podivem, že si Rychlých šípů Vontové všimli až po 14 letech, v roce 25. výročí vítězství "Pravdy a lásky", kdy Rychlé šípy, které nikdy nelžou, symbolicky stáli v místech, kudy chodíval do své komůrky Mistr Jan Hus. Ten před více než 600 lety zde hlásal:
"...hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti: nebť pravda tě vysvobodí...".