| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Arbesovo knihkupectví

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 1. 1. 2016 | přečteno 1206 ]

Legendární pražské knihkupectví sídlilo na adrese S. M. Kirova (dnes Štefánikova) 41 na Smíchově. Název po spisovateli Jakubu Arbesovi prosadil v roce 1969 knihkupec Vratislav Ebr a od té doby se knihkupectví stalo místem dlouholetého setkávání spisovatelů a dalších významných osob kulturního světa se čtenáři a dalšími zájemci. Až do roku 2001 se zde (a v dalším působišti od roku 1992 v ulici naproti a pod patronací knihkupectví i v nedalekém kulturním domě na nám. 14. října a také U Bílého koníčka v Praze 1 na Staroměstském náměstí) konalo nespočítatelné množství autogramiád, besed a dalších akcí, jichž se s radostí zúčastnil také spisovatel Jaroslav Foglar. Knihkupectví se v roce 2002 přesunulo na Prahu 3 do Seifertovy ulice 35. Vratislav Ebr ho zde provozoval až do roku 2004.

 • Besedu s Jaroslavem Foglarem U Bílého koníčka v říjnu 1987 jsme na Bohouškovi připomenuli v roce 2002.
 • Legendární akcí byla autogramiáda v knihkupectví na Smíchově a Besední jízda tramvají Po stopách Hochů od Bobří řeky v Praze (27. 11. 1987), která u Arbesova knihkupectví začínala - jednalo se o uzavřenou akci určenou pro vedoucí dětských oddílů, kteří s s Jestřábem při jízdě debatovali a poslouchali jeho vyprávění - viz Menhartovy vzpomínky na iKlubovně.cz.
 • V roce 1996 se Jaroslav Foglar zúčastnil autogramiády začínajících spisovatelů, které pořádalo Arbesovo knihkupectví v Národním domě na Smíchově. Vzpomínku na autogramiádu zachytil spisovatel Ing. Miroslav Michálek.
 • Vzpomínky knihkupce Vratislava Ebra z roku 2022 najdete v měsíčníku Naše Praha.
 • 13. listopadu 2023 zemřel Vratislav Ebr.


 • Článek je průběžně doplňován a aktualizován. Naposledy 1. 3. 2019, 12. 6. 2022, 14. 11. 2023.

  Více o Arbesově knihkupectví najdete na stránkách Klubu přátel starého Smíchova.


  Foglarovské výroky
  „Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
  Vyhledávání
   
  KNIHA NÁVŠTĚV
  Bohouškovy trvalky
  Výročí roku 2024
  13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .