| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Záhada hlavolamu slaví 80 let! Objevte kultovní předměty ze Stínadel v uličkách pražských Stínadel

[ Autor: Sdružení přátel Jaroslava Foglara | zařazeno: 9. 12. 2020 | přečteno 1890 ]

80 let Záhady hlavolamu - Rychlé šípy se znovu namalovaly ja

Rychlé šípy - se znovu namalovaly jako polopostavy, aby se vešly do malých stínadelských oken. Zvětšovat postavy je těžké a malovat je je ještě těžší. Nešly použít plechové Šípy, protože ty jsou až do 17. prosince v Zadních Stínadlech na hře Hledáme RŠ.

80 let! Tolik času uplynulo od okamžiku, kdy po prázdninách roku 1940 začal v Mladém hlasateli vycházet na pokračování román Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu. Po sedmi měsících dospěla Záhada ke svému rozuzlení a vznikl tak fenomén, který nemá v české dětské literatuře obdoby. Za skoro století se knihy prodalo více než půl milionu výtisků a pátrání Rychlých šípů po osudu a tajemství neproniknutelného hlavolamu ježek v kleci v prostředí staré čtvrti zvané Stínadla se stalo synonymem pro společně sdílená dobrodružství a objevování.

“Za okny, ve výlohách či průjezdech pražských Stínadel - Starého Města najdete ježka v kleci, létající kolo, Široka, Rychlé šípy, TAM-TAM, žlutý špendlík, deník Jana Tleskače, plán na létající kolo, zakopanou vontskou kroniku a mnohé další,” vyjmenovává Bobo ze Skautské nadace Jaroslava Foglara (SNJF), která společně se Sdružením přátel Jaroslava Foglara (SPJF) tuto hru pro širokou veřejnost připravila. Celkem dvacet pět artefaktů je rozmístěno v uličkách a zákoutích mezi Revoluční ulicí a Národní třídou v Praze do 8. března roku 2021. “Pátrat po nich můžete na vlastní pěst, ale lepší je za pomoci herního deníku, který vás navede a místa upřesní. Navíc k nim přidá legendu a úkoly, za jejichž vyřešení můžete vyhrát dobrodružné odměny,” dodává Bobo.

Vracenky

Vracenky (reprofoto z filmu). Pravidla hry z Města jsou zveřejněna v soutěžnímStínadelském zápisníku a také ve výloze vedle historického míče, který zapůjčil Cíla.


“Rychlé šípy musely do Stínadel několikrát a také naše pátrání po předmětech se určitě nestihne během jednoho dne. Některé úseky jsou opravdu těžké - třeba v Týnské uličce je jen jediné místo, odkud můžete vidět hochy z Rychlých šípů!" poznamenává Menhart z Pražské pobočky SPJF a pokračuje: "Velkou radost nám dělala ochota drobných živnostníků, ale i organizací ve Stínadlech vystavit památky na výpravy Rychlých šípů. Dokonce i Vontové zapůjčili svůj dávný míč z Vracenek k vystavení a dokonce prý nebudou Pátrače z jiných čtvrtí mlátit, ale jen možná některé uvězní přes noc ve sklepě".

80 let Záhady hlavolamu - Srdce zvonu na kterém zvonila možn

Srdce zvonu, na kterém zvonila možná předloha Jana Tleskače básník K. H. Mácha a Vontové v 90. letech minulého století. Podrobněji na http://www.iKlubovna.cz


Jedním z ukrytých předmětů je také srdce Tleskačova zvonu a vontská kronika schovaná pod pětibokým kamenem. Nalezení každé skrýše umožní odpovědět na otázku a sestavit tak klíč k zamčenému a nikdy nepublikovanému textu Jarolava Foglara o Janu Tleskačovi. Veškeré informace o pátrání najdou zájemci na www.rychlesipy.org.

Sdružení přátel Jaroslava Foglara je nezisková organizace, která se zabývá popularizací díla slavného spisovatele a která také navazuje na jeho pedagogické metody. Především propaguje dětské kluby bez dospělého vedoucího po vzoru Rychlých šípů, pořádá také pro děti pravidelné soutěže či tábory.


Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .