| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Na lavičce Jaroslava Foglara bude možno posedět už i v pražských Stínadlech

[ Autor: - Akademie Jaroslava Foglara/48. klub OS Jestřábi | zařazeno: 14. 12. 2020 | přečteno 2077 ]

Literární dílo Jaroslava Foglara si veřejnost může připomenout i díky originálním dřevěným lavičkám s řezbářsky ztvárněnými motivy k jednotlivým autorovým románům. Lavičky jsou umisťovány ve vybraných pražských parcích či na dětských hřištích.
S iniciativou výroby a instalace těchto laviček přišla předloni Skautská nadace Jaroslava Foglara (SNJF). Umístění jednotlivých laviček navazuje na nová vydání Foglarovy románové řady, která nyní postupně vychází v edici nakladatelství Albatros Media.
Dosud tak byly instalovány lavičky se stylovými řezbami na opěradle k románům Hoši od Bobří řeky (Riegrovy sady), Chata v Jezerní kotlině (Havlíčkovy sady) a Boj o první místo (Stromovka). Připraveny jsou však už další dvě lavičky Jaroslava Foglara s vyřezanými motivy příběhů Záhada hlavolamu a Tajemná Řásnovka. Dřevořezby na všech lavičkách jsou dílem Stanislava Pokorného.
Už ve středu 16. prosince, v předvečer jubilea Rychlých šípů (1938) a k aktuálnímu 80. výročí prvního vydání Záhady hlavolamu (1940–1941, obojí na stránkách Mladého hlasatele), bude v Praze instalována lavička s motivy úvodní části stínadelské trilogie.
„Lavička bude umístěna v pražských ´Stínadlech´, na dětském hřišti v ulici Za Haštalem,“ říká zástupce SNJF a skautský historik Roman Šantora – Bobo. „Jde o slepou ulici zakončenou malým náměstíčkem, takže místo velice působivě připomíná tajemná stínadelská zákoutí.“
Na rozdíl od předchozích laviček, které od nadace odkoupily radnice daných městských částí Prahy a umístily je na svém území jako součást městského mobiliáře, má lavička k Záhadě hlavolamu jiný „rodokmen“.
„Na lavičku se vlastními finančními příspěvky složili členové 48. oldskautského klubu Jestřábi a několik našich přátel,“ říká vůdce Jestřábů Slavomil Janov – Nashville. Lavičku vnímáme jako součást projektu Akademie Jaroslava Foglara. Lavičku jsme od nadace zakoupili a Městské části Praha 1 ji věnujeme jako dar. Víme, že skauti, stejně jako další organizace pracující s mládeží, získávají prostředky pro svou činnost i z dotací z veřejných rozpočtů místních územních celků a jejich samospráv. Nyní chceme ukázat, že skauti nepatří k těm, kteří jenom natahují ruku, ale společnosti také nemálo dávají. Takovým příspěvkem je i náš dárek pro Prahu 1.“
Při příležitosti umístění lavičky je plánován také křest sběratelského retro-vydání Záhady hlavolamu a prezentace připravovaného souboru nových komiksových příběhů Rychlých šípů.
Pokud se epidemiologická situace do středečního odpoledne nezhorší a „PES nezaštěká“ silněji, než je současný režim 3, zájemci o účast na akci se odhalení lavičky dočkají v 15 hodin.
Po ukončení slavnostního aktu bude následovat vycházka jako program prosincového setkání kolegia Akademie Jaroslava Foglara k „dobře utajenému místu“ se stínadelským tajemstvím.


Kliknutím na obrázky se zvětší jejich náhled.


Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .