| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Vyšlo od roku 2018...
(28. 9. 2021, 3292x)
Knihy o Jaroslavu Foglarovi
(27. 9. 2021, 2835x)
Lavičky Jaroslava Foglara
(28. 9. 2021, 1890x)
Výročí žlutého kvítku
(23. 9. 2021, 412x)
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Rychlé šípy - Albatros
Bohoušek doporučuje

Na lavičce Jaroslava Foglara bude možno posedět už i v pražských Stínadlech

[ Autor: - Akademie Jaroslava Foglara/48. klub OS Jestřábi | zařazeno: 14. 12. 2020 | přečteno 919 ]

Literární dílo Jaroslava Foglara si veřejnost může připomenout i díky originálním dřevěným lavičkám s řezbářsky ztvárněnými motivy k jednotlivým autorovým románům. Lavičky jsou umisťovány ve vybraných pražských parcích či na dětských hřištích.
S iniciativou výroby a instalace těchto laviček přišla předloni Skautská nadace Jaroslava Foglara (SNJF). Umístění jednotlivých laviček navazuje na nová vydání Foglarovy románové řady, která nyní postupně vychází v edici nakladatelství Albatros Media.
Dosud tak byly instalovány lavičky se stylovými řezbami na opěradle k románům Hoši od Bobří řeky (Riegrovy sady), Chata v Jezerní kotlině (Havlíčkovy sady) a Boj o první místo (Stromovka). Připraveny jsou však už další dvě lavičky Jaroslava Foglara s vyřezanými motivy příběhů Záhada hlavolamu a Tajemná Řásnovka. Dřevořezby na všech lavičkách jsou dílem Stanislava Pokorného.
Už ve středu 16. prosince, v předvečer jubilea Rychlých šípů (1938) a k aktuálnímu 80. výročí prvního vydání Záhady hlavolamu (1940–1941, obojí na stránkách Mladého hlasatele), bude v Praze instalována lavička s motivy úvodní části stínadelské trilogie.
„Lavička bude umístěna v pražských ´Stínadlech´, na dětském hřišti v ulici Za Haštalem,“ říká zástupce SNJF a skautský historik Roman Šantora – Bobo. „Jde o slepou ulici zakončenou malým náměstíčkem, takže místo velice působivě připomíná tajemná stínadelská zákoutí.“
Na rozdíl od předchozích laviček, které od nadace odkoupily radnice daných městských částí Prahy a umístily je na svém území jako součást městského mobiliáře, má lavička k Záhadě hlavolamu jiný „rodokmen“.
„Na lavičku se vlastními finančními příspěvky složili členové 48. oldskautského klubu Jestřábi a několik našich přátel,“ říká vůdce Jestřábů Slavomil Janov – Nashville. Lavičku vnímáme jako součást projektu Akademie Jaroslava Foglara. Lavičku jsme od nadace zakoupili a Městské části Praha 1 ji věnujeme jako dar. Víme, že skauti, stejně jako další organizace pracující s mládeží, získávají prostředky pro svou činnost i z dotací z veřejných rozpočtů místních územních celků a jejich samospráv. Nyní chceme ukázat, že skauti nepatří k těm, kteří jenom natahují ruku, ale společnosti také nemálo dávají. Takovým příspěvkem je i náš dárek pro Prahu 1.“
Při příležitosti umístění lavičky je plánován také křest sběratelského retro-vydání Záhady hlavolamu a prezentace připravovaného souboru nových komiksových příběhů Rychlých šípů.
Pokud se epidemiologická situace do středečního odpoledne nezhorší a „PES nezaštěká“ silněji, než je současný režim 3, zájemci o účast na akci se odhalení lavičky dočkají v 15 hodin.
Po ukončení slavnostního aktu bude následovat vycházka jako program prosincového setkání kolegia Akademie Jaroslava Foglara k „dobře utajenému místu“ se stínadelským tajemstvím.


Kliknutím na obrázky se zvětší jejich náhled.


Foglarovské výroky
„Mám! Mám, mám, podívejte se. Viděli jste už ježka někdy takhle?“ - Losna v okamžiku, kdy před Vontskou radou vyjmul ježka z klece při volbě Velkého Vonta.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Z Bohouškova archivu
Foglarovský svět a sametová revoluce (2019)
13 otázek - kvízy
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .