| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Do rychlošípáckého nebe odešel Jindra Hojer (30. 7. 1924 - 22. 12. 2020)

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 23. 12. 2020 | přečteno 2176 ]

Výstava v Mělníku 2020V roce 1936 přišel do skautského oddílu Pražská Dvojka vedeného Jaroslavem Foglarem - Jestřábem nováček - Jindra Hojer. Prožil v oddíle období do roku 1940 a tři tábory.
Jindra Hojer ve DvojceO něco později vstoupil chlapec totožného jména do klubu Rychlé šípy.
Jindra na to vzpomínal: Jestřáb za mnou přišel s prosbou, že by potřeboval moje jméno do kresleného chlapeckého seriálu, který bude vycházet v proslulém časopise pro mládež Mladý hlasatel, kde byl spolupracovníkem a pak už redaktorem. Protože jsem byl hodnej chlapec, nejdřív jsem se zeptal doma maminky. Ta mi řekla: „Tak se pana Foglara zeptej a když to nebude postava nějakého vyvrhela, tak může.“ Jestřáb mne ujistil: „Neboj se, Jindro, ta postava ti nikdy hanbu dělat nebude.“ Jak všichni víme, slovo dodržel. Tak takhle jsem se dostal do Rychlých šípů.
Jindra Hojer - legitimace Bylo to tehdy, když před Černými jezdci schoval Mirka Dušína a Jarku Metelku.
Už kdysi dávno se s námi Jindra loučil při letu na saních: "Na shledanou ve věčných plantážích!", ale až letošní vánoční nadílku Rychlých šípů v Černém údolí už opravdu nestihne.
Odešel v požehnaných devadesáti šesti letech za Jestřábem a dalšími dávnými členy Pražské Dvojky do ráje svého dětství, na které tak často a rád s humorem i dojetím vzpomínal. A možná už se opět raduje z ježka v kleci a stejně jako kdysi v dávné historii Záhady hlavolamu okouzleně odříkává návod na ovládnutí legendárního symbolu...
Jindra Hojer v Mělníku 23. ledna 2020, zahájení výstavyS Jindrou plným života bylo možné se setkat ještě letos v lednu při zahájení výstavy Pocta Rychlým šípům v Mělníku (23. ledna 2020), kde byly pořízeny i naše fotografie.

Foto: Milan Lebeda - Alpín, leden 2020
Reprodukované archivní dobové materiály pocházejí z Literárního archivu Památníku národního písemnictví a archivu Pražské Dvojky.

Kliknutím na obrázky se jejich náhled zvětší.


Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .