| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Jarní číslo Bobří stopy čerstvě vypučelo

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 20. 3. 2021 | přečteno 2352 ]

A hned první strana časopisu Sdružení přátel Jaroslava Foglara (1/2021; v pořadí již celkově 129. číslo) nás v podání Hlasu od Josefa Bláhy – Řešetláka s ilustrací Ladislava Ruska – Šamana silně přesvědčí, že jaro opravdu přichází. O odchodu naopak informuje zpráva Jiřího Zachariáše - Pedra o úmrtí Jiřího Stegbauera – Jury.
Záhady a Stínadla Jiřího Gruse - to je pojmenování pro neotřelý pohled grafika Martina Peciny na nové ilustrace stínadelských příběhů Jaroslava Foglara ve vydáních z nakladatelství Albatros. S řadou Grusových ilustrací je rozsáhlý text na stranách 3-5.
Pro stranu 6-7 potom Vojtěch Hanuš a Milan Krejčí vedli rozhovor S Jiřím Grusem (od něhož pochází také kresba na obálce Bobří stopy) do Stínadel.
“Přátelé, kamarádi, knížka, kterou vám chci představit, je trampská. Kdybychom ovšem jak já, tak Miki Ryvola jako kluci nepoznali Rychlé šípy, Hochy od Bobří řeky a další postavy z díla Jaroslava Foglara, buď bychom se trampy vůbec nestali, nebo bychom asi trampovali jinak...” - píše o své knížce Stopou toulavou ilustrované od Mikiho Ryvoly Fredy Schubert na straně 8, kde najdeme i informaci o nové knize Petra Hugo Šlika Ztracený na Nevděku, jejíž vydání je spojeno s outdoorovou hrou.
Vyrobte si ježka šiškáče – vybízí i s návodem na straně 9 dlouholetý nadšenec do všeho ježkoklecového Jan Trojan – Roy, který již sám vyrobil nepřeberné množství ježků ze dřeva i jiných méně tradičních materiálů.
Po stopách starých klubů se samozřejmě vydáme i tentokrát. Marek Skýpala – Winoga nám na stranách 9-11 představí klub Modrá jiskra z pražského Smíchova díky vyprávění člena klubu Zdeňka Thomy, cestovatele, fotografa a publicisty.
Ivan Jung – Mexičan vyzpovídal účinkující na mohelnickém folkovém festivalu a jejich odpovědi zaznamenal na straně 12 Ve stopách Dostavníku.
Uprostřed časopisu na stranách 13-24 předkládá vedení Sdružení přátel Jaroslava Foglara výroční zprávu SPJF za rok 2020.
Povídku Františka Lopoura s jeho ilustracemi Skrýš pod černou střechou - čtvrtý příběh Jiřího Bureše, říjen 1964, díl první, nabízejí strany 25-27.
O vydaném prvním svazku malonákladové publikace z dílny Martina Izery Téma pro foglarovce: Nálepky, o kresbách Jana Fischera v proslavené kuchařce Marie Sandtnerové a o ptáku roku 2021, kterým Česká společnost ornitologické vyhlásila káně lesní, pojednává strana 28 perem Miloše Vraspíra – Bobra a Petra Havlíka.
Acek a Anděl strážný - v návaznosti na rozsáhlý materiál věnovaný Vastimilu Tomanovi – Ackovi v posledním (4/2020) čísle Bobří stopy doplňuje na straně 29 Miloš Vraspír – Bobr informaci o Ackově spolupráci s křesťanským časopisem.
Komentář Ivo Fencla Nostalgie nad Junáky na stranách 30-31 se vrací k publikaci “kreslené seriály časopisu Junák z let 1945 – 1948” vydané na podzim nakladatelstvím Josef Vybíral.
Ze srdce tvořil i žil Tony Linhart, trampský bard. Tak zní titulek dvoustránkové (32-33) vzpomínky Karla Vidimského – Cimbury na v lednu zemřelého Antonína Linharty – Tonyho, trampského skladatele, zakladatele skupiny Pacifik.
Nejenom dětské čtenáře pobaví i poučí pravidelná rubrika P4K Party čtyř kamarádů, která tentokrát vyrazila na stranách 34-35 na jarní výpravu odhodlaná rozšířit si botanické znalosti.
Kdo bude nasycen krásami jarní přírody a botanickými znalostmi, může se na závěrečné straně 36 vypravit v bludišťové hře kreslené Danem Růžičkou hledat cestu do spleti stínadelských uliček, průchodů, plácků, slepých zákoutí.

Toto první letošní číslo Bobří stopy právě podstupuje korektury, v poštovních schránkách tedy nyní ještě nová dobrodružství s Bobří stopou nevyhlížejte.

A jak se k Bobří stopě lze dostat?
Každý člen Sdružení přátel Jaroslava Foglara ji dostává automaticky poštou v rámci členského příspěvku.
Nebo ji lze objednat prostřednictvím Foglarovského obchůdku: http://obchod.spjf.cz/
Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .