| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Střípky ze života JF
Duchovní rozměr fenoménu Foglar
Vyjde
Právě vyšlo
Rváčov - vontská komiksová sága
Bohoušek doporučuje

Jarní číslo Bobří stopy čerstvě vypučelo

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 20. 3. 2021 | přečteno 1024 ]

A hned první strana časopisu Sdružení přátel Jaroslava Foglara (1/2021; v pořadí již celkově 129. číslo) nás v podání Hlasu od Josefa Bláhy – Řešetláka s ilustrací Ladislava Ruska – Šamana silně přesvědčí, že jaro opravdu přichází. O odchodu naopak informuje zpráva Jiřího Zachariáše - Pedra o úmrtí Jiřího Stegbauera – Jury.
Záhady a Stínadla Jiřího Gruse - to je pojmenování pro neotřelý pohled grafika Martina Peciny na nové ilustrace stínadelských příběhů Jaroslava Foglara ve vydáních z nakladatelství Albatros. S řadou Grusových ilustrací je rozsáhlý text na stranách 3-5.
Pro stranu 6-7 potom Vojtěch Hanuš a Milan Krejčí vedli rozhovor S Jiřím Grusem (od něhož pochází také kresba na obálce Bobří stopy) do Stínadel.
“Přátelé, kamarádi, knížka, kterou vám chci představit, je trampská. Kdybychom ovšem jak já, tak Miki Ryvola jako kluci nepoznali Rychlé šípy, Hochy od Bobří řeky a další postavy z díla Jaroslava Foglara, buď bychom se trampy vůbec nestali, nebo bychom asi trampovali jinak...” - píše o své knížce Stopou toulavou ilustrované od Mikiho Ryvoly Fredy Schubert na straně 8, kde najdeme i informaci o nové knize Petra Hugo Šlika Ztracený na Nevděku, jejíž vydání je spojeno s outdoorovou hrou.
Vyrobte si ježka šiškáče – vybízí i s návodem na straně 9 dlouholetý nadšenec do všeho ježkoklecového Jan Trojan – Roy, který již sám vyrobil nepřeberné množství ježků ze dřeva i jiných méně tradičních materiálů.
Po stopách starých klubů se samozřejmě vydáme i tentokrát. Marek Skýpala – Winoga nám na stranách 9-11 představí klub Modrá jiskra z pražského Smíchova díky vyprávění člena klubu Zdeňka Thomy, cestovatele, fotografa a publicisty.
Ivan Jung – Mexičan vyzpovídal účinkující na mohelnickém folkovém festivalu a jejich odpovědi zaznamenal na straně 12 Ve stopách Dostavníku.
Uprostřed časopisu na stranách 13-24 předkládá vedení Sdružení přátel Jaroslava Foglara výroční zprávu SPJF za rok 2020.
Povídku Františka Lopoura s jeho ilustracemi Skrýš pod černou střechou - čtvrtý příběh Jiřího Bureše, říjen 1964, díl první, nabízejí strany 25-27.
O vydaném prvním svazku malonákladové publikace z dílny Martina Izery Téma pro foglarovce: Nálepky, o kresbách Jana Fischera v proslavené kuchařce Marie Sandtnerové a o ptáku roku 2021, kterým Česká společnost ornitologické vyhlásila káně lesní, pojednává strana 28 perem Miloše Vraspíra – Bobra a Petra Havlíka.
Acek a Anděl strážný - v návaznosti na rozsáhlý materiál věnovaný Vastimilu Tomanovi – Ackovi v posledním (4/2020) čísle Bobří stopy doplňuje na straně 29 Miloš Vraspír – Bobr informaci o Ackově spolupráci s křesťanským časopisem.
Komentář Ivo Fencla Nostalgie nad Junáky na stranách 30-31 se vrací k publikaci “kreslené seriály časopisu Junák z let 1945 – 1948” vydané na podzim nakladatelstvím Josef Vybíral.
Ze srdce tvořil i žil Tony Linhart, trampský bard. Tak zní titulek dvoustránkové (32-33) vzpomínky Karla Vidimského – Cimbury na v lednu zemřelého Antonína Linharty – Tonyho, trampského skladatele, zakladatele skupiny Pacifik.
Nejenom dětské čtenáře pobaví i poučí pravidelná rubrika P4K Party čtyř kamarádů, která tentokrát vyrazila na stranách 34-35 na jarní výpravu odhodlaná rozšířit si botanické znalosti.
Kdo bude nasycen krásami jarní přírody a botanickými znalostmi, může se na závěrečné straně 36 vypravit v bludišťové hře kreslené Danem Růžičkou hledat cestu do spleti stínadelských uliček, průchodů, plácků, slepých zákoutí.

Toto první letošní číslo Bobří stopy právě podstupuje korektury, v poštovních schránkách tedy nyní ještě nová dobrodružství s Bobří stopou nevyhlížejte.

A jak se k Bobří stopě lze dostat?
Každý člen Sdružení přátel Jaroslava Foglara ji dostává automaticky poštou v rámci členského příspěvku.
Nebo ji lze objednat prostřednictvím Foglarovského obchůdku: http://obchod.spjf.cz/
Foglarovské výroky
Svátek má Drahomíra
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Tak první informace je, že se podařilo přesně lokalizovat místo hradiště. Slávek Janov ukázal několik dobových fotek a plán hradiště. Na jeh ... "
6. července 2021: Setkání u rodného domu
Zájem o Svojsíkovo hradiště
"Zveřejní Bohoušek zprávu o průzkumu na místě Svojsíkova hradiště? Děkuji za ty, kteří mě nasměrovali k textu o Svojsíkově hradišti v knize P ... "
6. července 2021: Setkání u rodného domu
bez titulku
"Díky za připomenutí 92. narozenin Vlastislava Tomana. Měl jsem moc rád "jeho" komiksy z konce 60. tých a začátku 70. tých let Pave ... "
Devadesát dva roků Vlastislava Tomana - Hadžiho
bez titulku
"Moc děkuji za parádní a informacemi obsáhlý článek o rodině Foglarových. . Pavel Šíma - Sokol"
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí
bez titulku
"Alpíne, moc Ti děkuji za naprosto parádně zpracovaný článek."
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí
Sborník(y)
"Nazdar, kamarádi! Vstupuji do debaty na téma "Sborníky NF" a všechny, kteří ji čtou, prosím o prohledání jejich depozitářů, zda v ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Napište na mail
"Mirko Juna - Miky: Na uvedeném mailu v článku bylo možno, asi stále je, Sborník objednat. "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník - a kde ho sehnat?
"Objednávka přes knihkupectví - nevyšla. Cesta do Zátoky nemožná (zdravotní důvody). A tak ta dvě místa kde se dá zakoupit - tam není nic o t ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
potvrzuji
"Je to tak, díky, akorát jsem si nemohl vzpomenout na název kapitoly. Ale zápletku jsem snad připomněl dobře :). Výprava super! Omlouvám s ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Svojsíkovo hradiště
"zmiňuje Jaroslav Foglar v knize Pod junáckou vlajkou v kapitole 23. Hoši, ledujeme! "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Vycházka na Svojsíkovo hradiště s otazníkem
"Že by Foglar psal v knihách někdy něco o Svojsíkově hradišti?? No nevím, nezdá se mi to. To jsem teda zvědav, kde to píše, a kam ta vycházka ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
6.7.2021 ve 13.13 h - Vzpomínkové setkání u rodného domu Jaroslava Foglara
"Také letos je možno připomenout si narozeninový den Jaroslava Foglara (* 6. července 1907) účastí na vzpomínkovém setkání u spisovatelova ro ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Poděkování
"Já moc děkuji za pochvalu, určitě jsou lepší ilustrátoři, jako například Jirka Grus, Karel Zeman, či Mirek Schonberg, moc si toho vážím, krá ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník 10
"Přidávám se k přání tvorby nového Sborníku, moc se těším, č.9 bylo moc povedené :) Jeep J:F:"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
A vzhůru do tvorby Desátého sborníku KNF !!!
"Foglarův odkaz je bezednou studnicí, Stegbauerův komiks přeci také pokračuje, takže se těšme na další číslo tj. 10. sborník Kruhu nezávislýc ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Motýl ve tváři Jaroslava Foglara
"Pod tímto názvem vyšel v druhé polovině 80tých let rozsáhlý rozhovor s J.Foglarem v časopise Mladý svět. "Mlaďák" byl na tehdejší ... "
Vyšlo od roku 2018...
Konečně normální sborník
"No vida, že to jde i bez jedovatých plivanců a "otevřených dopisů". Proč to nešlo i dříve?"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Je to víc, než jen zajímavý a hezký Sborník. Je to zárověň báječný pozdrav Jurovi, že na něho kamarádi nezapomněli. O to větší radost je mít ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Přeju účastníkům, kteří dorazí, pěkný zážitek, krásné vzpomínky a případně nově navázaná přátelství :)."
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sluneční zátoka volá 19. 6.
"V sobotu by se měli zúčastnit setkání nejen foglarovců, ale i trampů, skautů a zálesáků Song (1923, účastník foglarovských táborů) a V. Toma ... "
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
Díky
"Sborník už jsem přečetl a opět je super! Děkuji všem autorům za nové objevy a doufám, že toto číslo nebude poslední!"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
podekovani
"Pripojuji se s podekovanim za dokonceny sbornik, je to parada, opet mnoho novych objevu zpristupnenych nam vsem, vsem autorum velke diky"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .