| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Rváčov I aneb - když mi bylo třináct...

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 9. 5. 2021 | přečteno 1855 ]

Komiks Rváčov - Džian Baban, Richard FischerPřiznám se, že všechny loňské foglarovské novinky jsem nadšeně očekával, nejvíc jsem byl ale zvědavý na komiks Rváčov I od Richarda Fischera a Džiana Babana. Obě dvě jména byla pro mě absolutně neznámá, nicméně různá avíza před vydáním (včetně informací na Bohouškovi) dávala tušit, že zřejmě bude na co se těšit ;-) Komiks o Vontech, desítkách chlapců a dívek, kteří románová Stínadla objevovali v pražských uličkách Starého Města, kdy literární dílo ožilo a začalo si žít vlastním životem. Už jenom proto, že když mi bylo třináct, měl jsem možnost ta dobrodružství tak trochu prožívat, byť už to byla labutí píseň a ozvěna za 80. lety, protože se psala raná devadesátá.

Komiks Rváčov - Džian Baban, Richard FischerJeště než kniha vyšla, snažil jsem se vzpomenout na osoby a obsazení a vlastně, kde je jim všem konec, většinu z nich jsem opravdu 30 let neviděl, namátkou: Hroch, Eskalik, E. T., Máro, Tříska, Tyčka, Kramlin, Erik, Havran, a také na reálie, místa, kam jsme rádi chodili - k Prstům, Na Tlesk, k Haštalovi nebo do Řetězovky. Fantastické drobnosti z historie Prahy, které Jestřáb jakoby oprášil, zakomponoval, ba ještě lépe řečeno zašifroval do svých příběhů, ale tak, abychom na ně vlastními silami přišli, objevili je a jejich tajemství pak chránili a časem předávali jako naši předchůdci před několika lety... A pak ty skvělé časopísky, které mezi námi kolovaly - Město, Plampač, Stín a Světlo nebo Františkán. Nebo akce, jako Třicátá léta, bitva v Prokopáku a později i na Cibulce, vzpomínal jsem a hřálo mě u srdce.
A pak to přišlo, pod stromečkem kniha, o kterou jsem si napsal Ježíškovi ;-) Přečetl jsem ji jedním dechem. Ačkoliv se autoři dušují, že román je fikce, podařilo se jim zachovat celou řadu vzpomínek a událostí, které se skutečně odehrály, byť třeba jinde, jindy a jinak. Z komiksu na mě dýchla atmosféra úžasných let našeho dětství a nebojím se i říci, že i genius loci tehdejšího Města. Je to svým způsobem kronika tehdejšího dění, ve které si může pamětník zavzpomínat a současný pátrač může hledat indicie k řadě tajemství ukrytých v uličkách. Výborným pomocníkem je navíc slovníček Tomáše Vučky, který vysvětluje reálie v knize, které mohou mladším ročníkům unikat.
Džian Baban - Richard Fischer: Rváčov 1, vydala Karolína Voňková - Lipnik, Praha 2020


Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .