| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Blízko Ještěrčích jam bude odhalen pomník na památku všem skautům a skautkám v době nesvobody

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 2. 10. 2021 | přečteno 1166 ]

Skautský pomník v Chuchli34. středisko Ostříž se rozhodlo postavit pomník skautům a skautkám, kteří během totalit dělali tajně skautskou činnost nebo proti nim dokonce bojovali. Mnoho skautů položilo za své aktivity život, mnoho jich bylo zavřeno v koncentračních táborech, prošlo kriminály a jáchymovským uranovým peklem. Mezi nimi byli i činovníci - vedoucí ze zmíněného střediska. Tímto činem by rádi současné a budoucí skautské generaci a dalším lidem připomněli, že skauting to neměl během své existence díky dvěma totalitním režimům vždy jednoduché.

Skauti ze střediska Ostříž každoročně pořádají ve Velké Chuchli závod skautských hlídek Memoriál br. Vítka. Závod se běhá jako vzpomínková akce na činovníka střediska Miroslava Vítka – Monarchu. Nejen on byl pro skauty vzorem člověka, který se nevzdal ve svém boji za správnou věc a nelekal se překážek. Toto místo je pro středisko důležité, a proto se v tomto místě rozhodli postavit po domluvě s Magistrátem hl. města Prahy pomník na památku všem skautům, kteří bojovali. Peníze na uskutečnění záměru získali z veřejné sbírky, která se konala v loňském roce, podporu získali i u Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Pomník v Chuchelském háji nedaleko kostela sv. Jana Nepomuckého bude odhalen 9. října 2021 v 16 hodin.

Na závěr článku doplňujeme, že pomník se nachází v místech, kam se svým oddílem často jezdíval na výpravy Jaroslav Foglar (cca kilometr od tábořiště jím označované za Ještěrčí jámy) a kam zasadil i děj dvou svých románů z klubařského a oddílového prostředí.


Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .