| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Ve Velké Chuchli byl odhalen pomník skautským obětem totalit

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 19. 10. 2021 | přečteno 1370 ]

Odhalení pomníku obětem totalit v Chuchelském háji 9. října 2021 byl na cestě pod kostelem sv. Jana Nepomuckého v Praze, v Chuchelském háji, odhalen členy skautského střediska Ostříž pomník skautským obětem totalit (1939 – 1945, 1948 – 1989). Stavbu pomníku se podařilo realizovat díky veřejné sbírce, kterou v loňském roce zorganizovala Skautská nadace Jaroslava Foglara spolu s Nadací VIA. Vybralo se 141 400 Kč od 139 drobných dárců. Výstavbu pomníku podpořilo i město Praha a městská část Praha – Velká Chuchle.

Odhalení v 16 hodin se zúčastnilo více než 100 skautů zmíněného střediska, většinou dětí, kteří se tento den zapojili do tradiční skautské soutěže - Memoriálu bratra Vítka (konaného na památku oběti komunistického režimu), který se konal v Chuchelském háji. Přítomni byli i pamětníci, zástupce Skautské nadace Jaroslava Foglara Roman Šantora či starosta městské části Praha – Velká Chuchle Martin Melichar.

Slavnost byla zahájena zpěvem Junácké hymny, potom přivítal účastníky zástupce střediska Ostříž Stanislav Míka a poděkoval všem, kteří se o vznik pomníku zasloužili. Přítomné pozdravil i starosta městské části Martin Melichar. O významu pomníku hovořil v emotivním příspěvku pamětník a perzekvovaný skaut Jiří Lukšíček – Rys. Mimo jiné uvedl: "My pamětníci jsme si z obou totalit vzali ponaučení. Že velice lehce člověk ztrácí svobodu a představu o tom, že všechno je jednoduché a že všechno vyřešíme lusknutím prstu. Není to tak. Lusknutí prstu může zaznít, ale dozní a najednou se vše otočí na druhou stranu. Takže, jestliže si dnes užíváme nádherné chvilky a myslím, že v poslední době ty nejlepší, tak je to díky tomu, že máme opravdu svobodu. Važme si jí, není to samozřejmost."

S připomenutím skautské historie v Chuchli a zdejších tábořišť, kam jezdil na výpravy také spisovatel Jaroslav Foglar se svým oddílem, vystoupil i kronikář Velké Chuchle Tomáš Hromádka. Následně byl pomník, dosud zahalený vojenskou celtou, chuchelským starostou Martinem Melicharem a Jiřím Lukšíčkem – Rysem odhalen. Na závěr zazněla Skautská večerka. Po oficiálním ukončení následovaly neformální debaty a fotografování u pomníku.


Autorem pomníku je skaut Jindřich Valenta – Vlk. Popis pomníčku: Dva sloupy značí dvě totality, jsou provedeny z hrubé žuly. Na kratším sloupku je letopočet 1939 – 1945, na druhém sloupku potom dva letopočty 1950 - 1968, 1970 – 1989, uprostřed je skautská lilie v kruhu z černé žuly. Realizátorem pomníku byl Junák - český skaut, 34. středisko Ostříž Praha, z.s.


Foglarovské výroky
„Mám! Mám, mám, podívejte se. Viděli jste už ježka někdy takhle?“ - Losna v okamžiku, kdy před Vontskou radou vyjmul ježka z klece při volbě Velkého Vonta.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie
20. 05. 2024
Počet komentářů: 5

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy
30. 05. 2024
Počet komentářů: 3

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 2

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .