| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Ve Velké Chuchli byl odhalen pomník skautským obětem totalit

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 19. 10. 2021 | přečteno 800 ]

Odhalení pomníku obětem totalit v Chuchelském háji 9. října 2021 byl na cestě pod kostelem sv. Jana Nepomuckého v Praze, v Chuchelském háji, odhalen členy skautského střediska Ostříž pomník skautským obětem totalit (1939 – 1945, 1948 – 1989). Stavbu pomníku se podařilo realizovat díky veřejné sbírce, kterou v loňském roce zorganizovala Skautská nadace Jaroslava Foglara spolu s Nadací VIA. Vybralo se 141 400 Kč od 139 drobných dárců. Výstavbu pomníku podpořilo i město Praha a městská část Praha – Velká Chuchle.

Odhalení v 16 hodin se zúčastnilo více než 100 skautů zmíněného střediska, většinou dětí, kteří se tento den zapojili do tradiční skautské soutěže - Memoriálu bratra Vítka (konaného na památku oběti komunistického režimu), který se konal v Chuchelském háji. Přítomni byli i pamětníci, zástupce Skautské nadace Jaroslava Foglara Roman Šantora či starosta městské části Praha – Velká Chuchle Martin Melichar.

Slavnost byla zahájena zpěvem Junácké hymny, potom přivítal účastníky zástupce střediska Ostříž Stanislav Míka a poděkoval všem, kteří se o vznik pomníku zasloužili. Přítomné pozdravil i starosta městské části Martin Melichar. O významu pomníku hovořil v emotivním příspěvku pamětník a perzekvovaný skaut Jiří Lukšíček – Rys. Mimo jiné uvedl: "My pamětníci jsme si z obou totalit vzali ponaučení. Že velice lehce člověk ztrácí svobodu a představu o tom, že všechno je jednoduché a že všechno vyřešíme lusknutím prstu. Není to tak. Lusknutí prstu může zaznít, ale dozní a najednou se vše otočí na druhou stranu. Takže, jestliže si dnes užíváme nádherné chvilky a myslím, že v poslední době ty nejlepší, tak je to díky tomu, že máme opravdu svobodu. Važme si jí, není to samozřejmost."

S připomenutím skautské historie v Chuchli a zdejších tábořišť, kam jezdil na výpravy také spisovatel Jaroslav Foglar se svým oddílem, vystoupil i kronikář Velké Chuchle Tomáš Hromádka. Následně byl pomník, dosud zahalený vojenskou celtou, chuchelským starostou Martinem Melicharem a Jiřím Lukšíčkem – Rysem odhalen. Na závěr zazněla Skautská večerka. Po oficiálním ukončení následovaly neformální debaty a fotografování u pomníku.


Autorem pomníku je skaut Jindřich Valenta – Vlk. Popis pomníčku: Dva sloupy značí dvě totality, jsou provedeny z hrubé žuly. Na kratším sloupku je letopočet 1939 – 1945, na druhém sloupku potom dva letopočty 1950 - 1968, 1970 – 1989, uprostřed je skautská lilie v kruhu z černé žuly. Realizátorem pomníku byl Junák - český skaut, 34. středisko Ostříž Praha, z.s.


Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .