| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Vzpomínka na Josefa Dobeše, autora instrumentálek alba Píseň úplňku

[ Autor: Akademie Jaroslava Foglara | zařazeno: 14. 1. 2022 | přečteno 2401 ]

Péseň úplňkuV roce 2007 byl k 100. výročí narození Jaroslava Foglara vydán na kompaktním disku hudební maxi-singl s názvem Píseň úplňku. Cédéčko se čtyřmi instrumentálními skladbami ve stylu country připomnělo specifickým způsobem spisovatelův odkaz.
Hudební projekt byl společnou aktivitou Akademie Jaroslava Foglara s hudebního studia průkopníka české country music a hráče na steel-kytaru a dobro Josefa Dobeše.
Člen sestavy skupiny Greenhorns-Zelenáči v době její „zlaté éry“ byl mezi trampy a kamarády-muzikanty známý i s přezdívkou „Honolulu Johny“. Hudební dráhu začínal ve skupině SALP (Soubor amerických lidových písní), kterou založil v roce 1949 společně s kamarádem z trampské osady Fire Rock Jiřím Falladou, autorem textu pozdějšího táborákového evergreenu Buráky. Skupina SALP začala jako první v Československu hrát americkou country music.

Po odchodu ze skupiny Greenhorns v roce 1974 hrál Josef Dobeš se skupinou Teskar a působil také jako studiový hráč na deskách Pavla Bobka, Country Beatu Jiřího Brabce i Michala Tučného. V 90. letech a na přelomu století příležitostně hostoval se skupinou Noví Zelenáči Mirka Hoffmanna.
Prakticky ani v době profesionálního muzicírování neopustil svoji původní profesi elektromechanika. Po roce 1989 se věnoval ve svém oboru podnikání. Spolu se synem Milanem vyráběl mj. unikátní zmenšeniny vlakových lokomotiv a souprav, velice žádaných sběrateli a milovníky železničního modelářství zejména v zahraničí.
Nahrávky melodií na maxi-singlu nesly názvy podle Foglarových motivů - Píseň úplňku, Výprava do Sluneční zátoky, Na břehu Bobří řeky a Jestřáb nad prérií Divokého západu. Kolekce vyšla pouze v limitované edici 100 kusů a byla záhy beznadějně rozebrána.
Společně s AJF měl Josef Dobeš ještě v plánu dávný hudební projekt ještě rozvinout. K naplnění tohoto snu však už nedojde: Josef Dobeš na konci loňského roku, 19. prosince, zemřel ve věku 87 let.
Vzpomínku na autora a interpreta steel-kytarových instrumentálek alba Píseň úplňku připravila rozhlasová stanice Country rádio na sobotu 15. ledna od 19 hodin v pořadu Srdcem v country. Repríza hodinového bloku povídání a písniček je pak na programu hodinu po nedělní půlnoci.


Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .